Trať popoleze o kilometr

Liberečany čeká letos výluka tramvají na Jablonec. Souvisí s novou tratí do Rochlice.

Na chvíli, kdy se lidé svezou tramvají na největší liberecké sídliště Dobiašovu v Rochlici, si musí ještě počkat. Dobrá zpráva ale je, že už v příštím roce k ní přibude 950 metrů nových kolejí z Klicperovy ulice ke křižovatce U Lomu. Povedou po novém náspu na rumišti bývalé Textilany.
„Poslední týden v červnu a celý červenec budou lidé jezdit autobusy. Modernizace obnáší kompletní výměnu sítí, novou kanalizaci, přeložku vodovodu, vysokého napětí a dokonce kvůli ní budujeme nové koryto Harcovského potoka,“ říká Ludvík Lavička, provozní a technický ředitel Dopravního podniku Města Liberce a Jablonce. Necelý kilometr trati přijde na více než sto dvacet milionů korun. Část zaplatí Evropská unie, peníze jsou jisté.
Další úseky leží zatím na papíře. Od křižovatky U Lomu namalovali trať dvěma směry, na Vratislavice a do kopce k sídlišti Broumovská. Celkově by měla tramvaj přijít na zhruba sedm set milionů korun. Peníze na další etapy zatím nejsou. Město zažádalo o dotace, ale musí se na nich podílet alespoň z části. A nové vedení radnice šetří, kde může.
Podle šéfa dopravy libereckého magistrátu Pavla Rychetského vymysleli projektanti v souvislosti s tramvají na Dobiášovu dva kruhové objezdy, z nichž jeden vede nad úrovní tramvaje, aby se auta zajíždějící do sídliště co nejméně křížila s tramvajovou tratí.
„Je to netradiční řešení, ale z hlediska bezpečnosti nejlepší,“ tvrdí Rychetský.