Trendem dneška ve Španělsku jsou lofty

Nemovitosti nabízející lofty jsou v posledních letech poptávanou moderní záležitostí, a to nejen pro bydlení, ale i pro podnikání. Tento koncept se objevil v 50. letech minulého století v Londýně či v Buenos Aires.

Původně byl určený umělcům či studentům. Obletěl celý svět, ale ani v Česku, ani ve Španělsku se v tu dobu neuchytil. Ve španělské Valencii na výstavě Urbe 2007 byl loft představen ne jako luxusní typ bydlení, ale jako prostory pro podnikatele živnostníky nebo takzvané PYMES, což je název pro malé a střední firmy. Nemovitosti mají být využívány jako pracovní prostory s možností přechodného bydlení. Důležitý je fakt, že zastavěný pozemek je kvalifikován jako komerční a nikoli jako rezidenční. Loft ve Španělsku má totiž určitě nevýhody, jestliže se kupuje k trvalému bydlení. Tento typ bytu je zatížen 16procentní nákupní daní a nedá se odečíst z daní, ani se na něj nevztahují daňové výhody za nákup prvního bydlení.

#####Valencia - město loftů

Městečko Ros Casares v industriální zóně Vara de Quart ve Valencii se nalézá ve strategickém úhlu mezi centrem města a dálnicí. V celém komplexu je 14 budov s 689 lofty v různých stropních výškách. Jejich užitná plocha je kolem 70 m2 a reprezentují 60 procent z celého objemu prostor. Centrum se rozkládá na ploše 36 475 m2. K dispozici je parkovací plocha pro 1484 vozidel a dalších 4515 m2 pro komerční účely. Ve Valencii se mluví o horečce loftu. Přímo vedle obchodního centra Bonaire (Valencie) je situován VLC - Valencia Loft Center. Moduly mají 90 m2, jejich cena se pohybuje od 180 tisíc eur (4,86 milionu korun). Reklamní motto zní: ,,A co ty? Provozuješ LOFT, nebo jen obyčejně pracuješ? Další menší projekty v Madridu Elcano LOFT & Business nebo In LOFT Can Gili Vell v Barceloně mají 63, respektive 56 modulů. Oba projekty mají společné to, že jsou recyklací infrastruktury starých továren.

Obecně tyto nemovitosti nejsou klasickou investicí do nemovitosti. Cena je prakticky nejvyšší možná ve své komerční kvalifikaci, především svým luxusním vybavením a veškerou technickou vybaveností současnosti. Každé Loft Center má zařízení také k odpočinku a zábavě. Myšlenka je zpracována tak, aby se podnikatel a také klient cítili jako v nejluxusnějším hotelu, ale přesto v diskrétním soukromí vlastního bytu.