Tygři na prahu zlatého snu

Liberečtí hokejisté v sobotu zahájí čtvrtfinále play-off. Hráči i fanoušci ladí formu.

Sobotu 5. března mají liberečtí hokejoví fanoušci zatrženou v kalendáři červeně. Tento den totiž začíná pro Bílé Tygry Liberec čtvrtfinálová série play-off extraligy, kterou budou hrát na čtyři vítězná utkání.
Čtvrtfinále je vrcholem sezony, teprve v play-off se rozhoduje o titulu i o medailových umístěních. Liberec v play-off od roku 2005 ani jednou nechyběl, dvakrát tam šel dokonce jako vítěz dlouhodobé části, ale zároveň se mu ani jednou nepodařilo proniknout do finále. Loni jeho tažení zastavil pozdější mistr republiky z Pardubic.

Chybějící český titul

Právě finále je jasným cílem pro letošní libereckou hru. V hlavách libereckých hokejistů pak ještě dřímá jeden sen. Dosáhnout až na konečný triumf a získat zlaté medaile.
Velkou motivaci má v tomto liberecký kapitán Petr Nedvěd, který hraje v devětatřiceti letech možná svou poslední sezonu. A ačkoli posbíral během hokejového potulování českými kluby i kanadsko-americkou NHL hodně úspěchů včetně olympijské medaile, český titul mu v jeho sbírce zatím chybí.
„Je to tak. Nevím, jestli je to moje poslední sezona, protože tělo už si říká své, ale kdyby byla, určitě bych ji rád zakončil ziskem poháru pro mistra ligy,“ souhlasí famózní útočník, který skončil v kanadském bodování základní části na třetím místě mezi všemi ligovými hokejisty.
Navíc díky třem asistencím v posledním kole proti Českým Budějovicím překonal klubový rekord Ľubomíra Vaice v počtu získaných bodů, dosáhl mety pětapadesát. V součtu bodů z české (československé) ligy předstihl také NHL a z předních evropských soutěží legendárního Ivana Hlinku. Zařadil se na desáté místo historického pořadí českých hokejistů.
Nedvěda ale příliš netěší dlouhá pauza mezi posledním kolem základní části a čtvrtfinálovými zápasy. „Musíme na soupeře čekat dvanáct dnů, a to není ideální. V této době pouze trénujeme, zatímco soupeř přijede rozehraný, a navíc v psychické euforii po postupu z předkola. Na jednu stranu je to atraktivní pro diváky, ale na druhou je to trošku nešťastné řešení pro týmy ze špičky. Viděli jsme to minulou sezonu na příkladu Plzně,“ popisuje.
Liberečtí obsadili v základní části druhé místo, a zajistili si tak pro čtvrtfinále i případné semifinále výhodu prvních dvou zápasů na domácím ledě, na němž by hráli i možné rozhodující sedmé utkání série.
Na jméno soupeře musejí Bílí Tygři čekat. Liberecký protivník vzejde ze dvojice Slavia Praha a Benzina Litvínov.
První dva zápasy sehrají Liberečtí v domácí Tipsport areně. V sobotu 5. března od půl sedmé večer a v neděli 6. března od pěti hodin odpoledne. Potom se série přesune ke dvěma zápasům na půdu soupeře. Souboj sehrají ve středu 9. března a ve čtvrtek 10. března. Do Liberce by se pak mohla ještě vrátit k případnému pátému a sedmému duelu.

Ke vstupence bílý ručník

Play-off je vlastně pro týmy novou soutěží, všechny výsledky ze základní části jsou zapomenuty. Favority jsou samozřejmě celky, které okupovaly přední příčky tabulky základní části, jako Třinec, Liberec, Vítkovice nebo Zlín, ale v každém ročníku jsou sportovci svědky několika překvapení na úkor předpokládaných vítězů.
Loni se o jedno z nich postarali i Bílí Tygři, kteří postoupili do čtvrtfinále z předkola a potom vyřadili tehdejšího favorita základní části, Plzeň.
Fanoušci už jsou ale natěšení a pořadatelé očekávájí plné tribuny. Liberecký klub opět zopakuje akci White-out. Každému divákovi ke vstupence přidá bílý ručník. Když loni sedm tisíc lidí v aréně začalo při fandění mávat ručníky, vytvořilo famózní atmosféru.