V Berouně má vyrůst obchodní centrum v areálu bývalé textilky | E15.cz

V Berouně má vyrůst obchodní centrum v areálu bývalé textilky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Berounští zastupitelé odsouhlasili upravený projekt výstavby obchodního centra, které má vyrůst v areálu bývalé textilky Tiba. Investor kvůli tomu splní podmínky v oblasti dopravy a životního prostředí, které radnice bude kontrolovat při procesu o vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Město stavbu v minulosti dvakrát zamítlo kvůli architektonickému ztvárnění obchodního centra a navrženým dopravním opatřením.

Vedení radnice se s investorem dohodlo na komplexním řešení celého areálu, kde kromě obchodního centra vzniknou například nízkopodlažní bytové domy nebo parky. Podle starostky Šárky Endrlové vznikne na náklady investora nové dopravní napojení s dvěma kruhovými objezdy, které musí být hotové před kolaudací celého objektu. Investor prý také ustoupil v kompenzačních podmínkách k životnímu prostředí. V areálu textilky, který je z většiny zabetonovaný, kvůli tomu vznikne na 40 procentech území zeleň. „Je to soubor připomínek, z kterých investor nemůže uhnout,“ uvedla starostka.

Areál bývalé textilky Tiba vznikl v první polovině 19. století. V období první republiky tam pracovalo přes 1400 lidí, výrobky z továrny směřovaly do všech koutů Evropy i USA. Během druhé světové války byl provoz utlumen a výroba se nakonec úplně zastavila. Závod byl po roce 1945 znárodněn a v roce 1958 se stal součástí národního podniku Tiba Dvůr Králové. V 70. letech však začal textilní průmysl upadat a z areálu se postupně stal nevyužívaný brownfield.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video