V Česku chybí zákon regulující činnost realitních kanceláří | E15.cz

V Česku chybí zákon regulující činnost realitních kanceláří

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V České republice u chybí zákon, který by upravoval činnost realitních kanceláří. Jejich služby přitom zasahují do mnoha oblastí, kvalita služeb je ale často slabá. Na kongresu Asociace realitních kanceláří ČR to řekl poslanec Jaroslav Plachý (ODS). Odborníci ze třech ministerstev a realitní asociace nyní vytváří pracovní skupinu, která možnost legislativního ukotvení činnosti realitních kanceláří posoudí.

„Cílem je hlavně významnou měrou přispět ke snížení možnosti podvodného jednání, aby klienti realitních kanceláří nebyli ohrožení finanční ztrátou,“ uvedl ředitel odboru živností z ministerstva průmyslu a obchodu Petr Kameník. Kromě jeho úřadu se na vznikající pracovní skupině podílí i ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí spolu s ARK ČR. Činnost realitních kanceláří je v současnosti volnou živností, kterou může vykonávat téměř každý zájemce. „Není proto divu, že vedle kvalitních realitních kancelářích existují i takové, o kterých to říci nelze,“ poznamenal Plachý.

Mezi časté nešvary na realitním trhu patří například neprofesionální posuzování zakázek, neetické chování zprostředkovatelů vůči klientům i svým konkurentům nebo přímo klamání spotřebitele, uvedl prezident ARK ČR Jaroslav Novotný. Zpřísnění podmínek pro působení realitních kanceláří je podle poslance potřeba kvůli tomu, že činnost obchodníků s nemovitostmi zasahuje i do mnoha jiných oblastí, jako je například notářství, činnost advokátních kanceláří nebo bankovnictví. Práce na návrhu zákona o realitních kancelářích začaly podle poslance Plachého na půdě sněmovny už v minulém volebním období. Do legislativního procesu se ale nakonec kvůli novým volbám nedostal. Pokud se příprava nového návrhu začne už nyní, může být hotový už za rok, uvedl Plachý.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video