V lesích leží stovky nevybuchlých pum

Munice z války je stále nebezpečná. Od příštího roku ji budou podle plánu policie zneškodňovat nováčci. Zkušení pyrotechnici končí.

Je teplé podzimní odpoledne. Ideální den pro hledání kovů. Do lesa nedaleko Nové Bystřice vyráží amatérský hledač. Tentokrát ho ale čeká nechtěné překvapení. V metrové jámě zasypané pískem najde celý arzenál sovětské munice. Z Budějovic vyráží na místo Ladislav Zágiba, jediný pyrotechnik na jihu Čech.

„Byly tam protitankové granáty, miny a rozbušky. Celkem čtyřiašedesát kusů. V zemi leželo i patnáct kilo střeliva,“ říká Zágiba. Na Hradecko jel za posledních čtrnáct dní potřetí.

Do terénu vyrazí nováčci

Na jaře, až zase začne sezona nálezů, už na místo vyjedou policisté z nového útvaru. Ministerstvo má plán, chce ušetřit. Postup popisuje materiál nazvaný Koncepce výkonu pyrotechnických činností. Na jihočeském policejním ředitelství se podle něho bude rušit místo pyrotechnika specialisty, který zasahoval u nebezpečných nálezů po celém kraji. Místo osmi krajských pracovišť s šestadvaceti lidmi bude v zemi jen pět služeben, ale s devadesáti pyrotechniky. Budějovickému oddělení přibude práce. Bude jezdit i na Plzeňsko. Navíc do služby nastoupí nováčci po škole. Jednodušší úkoly zvládnou řešit sami i bez zkušenějšího kolegy tak, jak to bylo doposud. Tvrdí to Jan Melša z policejního prezidia.
„Přeměnu koncepce dokončíme do poloviny příštího roku. Předpokládáme, že ve třech až pěti letech ušetříme desítky milionů korun,“ potvrdil Melša.

Končit bude Ladislav Zágiba, který dvacet let likvidoval munici i na Hradecku. Je jeden z šesti specialistů na válečnou munici v republice. Té je v příhraničí nejvíc.