V Mexiku mezi snoby i gangy | E15.cz

V Mexiku mezi snoby i gangy

Sedmička přináší další reportáž z cykloexpedice manželů Stillerových napříč Amerikou.

Rozhodli se projet Ameriku na kole. Martin a Renata Stillerovi začali svou cestu na Kubě a odtamtud se přesunuli do Mexika. Během několika dní si užili luxusu slavného letoviska v Acapulcu i dobrodružství v
ulicích ovládaných drogovými gangy.
„Hned po příletu do Mexika se o nás stará kamarádka, která žije v Mexico City s mexickým přítelem. Dva dny po příletu jen vybalujeme věci a odpočíváme,“ vzkazuje čtenářům Sedmičky Renata Stillerová.

Život mezi smetánkou

Mexická hostitelka dává Stillerovým od začátku najevo, že si potrpí na přepych. Proto je odváží do luxusního hotelu do Ixtapy, který leží na pacifickém pobřeží.
„Hotel je skutečně nádherný, ale hostitelce se nelíbí. Proto se přesouváme do nejluxusnějšího
hotelu do Acapulca, ve kterém je právě sjezd bankéřů. Mezi smetánkou nechybí ani mexický prezident či bývalá hlava Spojených států Bill Clinton,“ říká Stiller.
Stillerovi se nestačí divit, kde se to náhle octli. „V ten okamžik si v žádném případě nepřipadáme jako na cykloexpedici. Hotelové pokoje jsou
jako z pohádky. Stoly s občerstvením nabízejí všechno možné. Až je nám trochu líto lidí z Kuby, kteří byli tak pohostinní a přitom někdy skoro neměli sami co jíst,“ líčí Stillerová.
Pět dní v přepychu a luxusu tráví manželský pár povalováním se u hotelového bazénu, odpočíváním a skákáním do vln Pacifického oceánu.
„Záhy zjišťujeme, že takové lenošení není nic pro nás. Divíme se, jak někoho může takový stereotypní život bavit. Pár dní je to příjemné, ale strávit tak celý život? Navíc nám naše hostitelka dává najevo, že
bez značkového oblečení jsme něco méně než ostatní a že cestujeme způsobem jako nějací
šupáci. Proto po radikální rozmluvě s ní, kterou jsme měli po návratu do hlavního města, Mexico City předčasně opouštíme,“ konstatuje Stiller.

Město drogových gangů

Stillerovi se tedy přesouvají do nejnebezpečnějšího města Severní Ameriky, Juarezu. Těsně před odletem však zjišťují, že letadla z letiště, na kterém jsou, do tohoto města nelétají.
„Na druhé letiště se už nedostaneme. Proto letíme do Chihuahuy, odkud se nočním autobusem přesouváme do vytouženého Juarezu,“ vysvětluje Stillerová.
Juarez je už několik let považovaný za nejnebezpečnější město severoamerického kontinentu. Sídlí v něm totiž dva velké drogové gangy, mezi kterými panuje obrovská nevraživost.
„Za poslední rok bylo údajně postříleno kolem pěti tisíc lidí. V den, kdy přijíždíme, bylo zastřeleno dvacet lidí. Nemůžeme se tedy divit tomu, že město hlídá spousta ozbrojených policistů, vojenských
těžkooděnců a nad ulicemi přelétávají helikoptéry,“ popisuje atmosféru Stiller.
Po čtyřech dnech v Juarezu se Stillerovi přesouvají do Spojených států. „Přes hranici jsme nemohli převézt ani jablka. Panuje tam přísný režim,“ usmívá se Stiller.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!