Veslaři testují formu na mistrovství | e15.cz

Veslaři testují formu na mistrovství

Jan Suchan

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Táborští veslaři si otestují, jak jsou připravení na začínající sezonu. Lidem představí i svůj poklad - historickou osmiveslici.

Vyzkoušet si svoji formu. To je vždy před sezonou a po ní zvykem reprezentantů Veslařského klubu Jordán Tábor. V sobotu je čekají kontrolní závody na trenažeru. Startují v patnáct hodin. „Pro nás je to lepší než na vodě. Výborně si tak změříme časy a všichni mají navíc stejné podmínky. Žádný vítr, žádné vlny ani proud. Je to zkrátka férové,“ říká bývalý veslař pražské Dukly Petr Suchý.
Na startu nebudou chybět ani ženy. Mužské kategorie jsou rozdělené od žáků přes muže až po veterány. Právě pro veterány je to test formy dva měsíce před vrcholem tohoto léta – mistrovstvím Evropy v Mnichově.

Táborská posádka párové čtyřky na něj jede s novou lodí. Tu si budou moci všichni návštěvníci závodu nazvaného Láskavá pětistovka, prohlédnout.

Zlatým hřebem sobotního odpoledne, kterému veslaři dříve říkali Svatoondřejská pětistovka, budou projížďky na historické osmiveslici z dvacátých let minulého století.

„Běžně ji na vodu nevytahujeme, jen dvakrát do roka. Kdo bude chtít, může se na ní svézt. Ovšem pouze pokud nám bude přát počasí,“ podotýkají veslaři.

Jak říká za pořadatele Petr Suchý, Láskavá pětistovka by měla být pro táborské veslaře svátek. „Pozveme všechny, kteří prošli naší loděnicí a do klubu už třeba ani nechodí. Rádi se společně vidíme, pohovoříme, popijeme kafíčko. Je to dobré pro stmelování našeho kolektivu,“ vysvětluje.
Závody ale nejsou jen pro uzavřenou vodáckou společnost. „Bude skvělé, když si k nám Táboráci najdou cestu. Můžou si prohlédnout loděnici, kde připravujeme fotografickou výstavku včetně historických snímků. A kdo bude chtít, ať si klidně přinese sportovní oblečení, triko, tepláky a tenisky a může s námi pětistovku absolvovat,“ zve Suchý.

Na každého, kdo jeho výzvě neodolá, čeká konkurence přibližně třiceti až padesáti sportovců a zhruba dvojnásobné publikum.

A koho by Suchý u Jordánu viděl nejraději? „Nějaké mladé tváře. Není totiž vůbec jednoduché přilákat nové adepty našeho sportu,“ poznamenal.

Ideální věk pro veslařské začátečníky je podle něj od třinácti do sedmnácti let. „Pro mladší není tento sport vhodný ze zdravotních a bezpečnostních důvodů a pokud člověk začíná později, už to asi nikam daleko nedotáhne. Ale pokud chce někdo veslovat jen jako hobby a odreagování, může přijít kdykoliv,“ uzavírá Petr Suchý.

Autor: Jan Suchan

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video