Výstavba nových bytů vázne, klesla o 8,9 procenta

V prvním čtvrtletí letošního roku se na území celé republiky začalo stavět 8721 bytů, což je meziročně o 8,9 procenta méně. Nejvíce se propadla nová výstavba v bytových domech, kde se počet zahájených staveb snížil o 30,7 procenta. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek klesla o víc než třetinu na 35,2 miliardy korun. Informoval o tom ČSÚ.

NNávrat bytové výstavby k boomu, a tedy i rozjezd většího počtu nových bytů, se asi nedá v nejbližší době očekávat. Může totiž přijít teprve až s oživením ekonomiky a návratem důvěry v ní. Tvrdí to analytik ČSOB Petr Dufek. Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška je optimističtější. „Jsme opatrní optimisté. Pokud bude v následujícím čtvrtletí tento trend potvrzen, lze ke konci roku v bytové výstavbě očekávat již stabilizaci a v roce 2010 čísla kladná,“ sdělil. Nejvíce bylo zahájeno bytů v rodinných domech, jejich počet však meziročně klesl o 9,7 procenta na 4207. Naopak největší vzestup proti stejnému období loňského roku statistici zaznamenali u bytů v nebytových budovách, a to víc než dvojnásobný. Meziročně rostly také počty zahájených bytů v přístavbách, nástavbách a vestavbách.

#####Dokončených bytů naopak mírně přibylo

Průměrná podlahová plocha jednoho zahájeného bytu v nové bytové výstavbě představovala 128,9 m2 s orientační hodnotou 20 800 korun za metr čtvereční. Dokončeno bylo 9314 bytů, což představuje meziroční přírůstek 2,7 procenta. Nejvíce bytů stavebníci dokončili v rodinných domech, a to navzdory poklesu o 3,5 procenta na 4334 bytů. Stavební úřady vydaly v prvním čtvrtletí 24 972 povolení, meziročně o 5,2 procenta méně. Orientační hodnota povolených staveb klesla o 3,5 procenta na 87,7 miliardy korun. Z toho u nové výstavby se hodnota stavebních povolení snížila o 3,3 procenta na 57,8 miliardy korun. ČSÚ zároveň uvedl, že hodnotu přesahující miliardu korun mělo sedm povolených staveb. Většinou šlo o stavby dopravní infrastruktury a výstavbu výrobních a skladovacích hal. Sledované stavební podniky v prvním čtvrtletí uzavřely 6108 nových stavebních zakázek, což představuje meziroční pokles o 6,6 procenta. Průměrná hodnota nově uzavřené stavební zakázky klesla meziročně o 29,3 procenta na 5,8 milionu korun. „Pokles objemu zakázek je naprosto alarmující,“ řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš.

#####Hrozí nedostatek nových bytů?