Z centra Hranic zmizí herny. Některé až za rok | E15.cz

Z centra Hranic zmizí herny. Některé až za rok

Naďa Jandová

Od října omezí v Hranicích hrací automaty. Od škol, kostelů a nemocnic a úřadů musí být nejméně sto metrů.

Hranice/ Zákaz hracích automatů do sto metrů od škol, kostelů, nemocnic a úřadů jako radnice, policejní stanice, úřad práce nebo finanční úřad, nařizuje od října nová vyhláška v Hranicích. Herny, které nesplní podmínku sto metrů, mají smůlu. Město jim provozování hracích automatů už nepovolí. Bez heren bude podle Vladimíra Zemka z finančního odboru hranické radnice centrum Hranic, kde jsou herny blízko kostela a radnice. Na vyhlášku se ale někteří provozovatelé heren snažili vyzrát. Mají v kapse povolení na příští rok.

Nové žádosti budou ale úředníci pečlivě posuzovat. „Sto metrů budeme odměřovat krokoměrem,“ vysvětlil Zemek. A město chystá ještě jednu přísnější vyhlášku.

O omezení hracích automatů, zastupitelé bouřlivě diskutovali. Na jedné straně je příjem šest a půl milionů korun z hracích automatů do městské kasy, na druhé straně snaha ztížit gamblerům jejich vášeň.

Zastupitelé se obávají, že město zaplní hrací terminály. Ty povoluje ministerstvo financí. „Budeme žádat ministerstvo, aby ve městě nepovolovalo hrací terminály,“ řekla hranická místostarostka Radka Ondriášová. Podle Zemka by ministerstvo mělo této žádosti vyhovět.

Někteří zastupitelé chtějí vytěsnit herny z města. „Hrací automaty považuju za zlo v krystalické podobě. Výsledkem jsou rozvrácené rodiny. K hracím automatům musíme ztížit přístup,“ apeloval zastupitel Vladimír Juračka. Zákaz heren na sídlištích, u sportovišť, a domů požadoval také zastupitel Miroslav Raindl. „Zakázat herny v celém městě zákon neumožňuje. Zastupitelé chtějí vydat vyhlášku, která rozšíří zákaz hracích automatů na další lokality, aby herny byly na co nejmenším území. Připravujeme seznam míst, zastupitelé ho projednají v listopadu,“ dodal Zemek.

Autor: Naďa Jandová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!