Za domem mají romantiku, v občance třeba popraviště | E15.cz

Za domem mají romantiku, v občance třeba popraviště

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Všemu předcházely kozy. Kozímu prdu, vesnici Kozí a dokonce i Šukačce.

Kluci ze Stínadel si říkali Vontové. Bydleli na bývalém popravišti, a odtud dostala čtvrť z Foglarova románu svůj název. Obyvatelé Onoho Světa na Čachrovsku si Vontové neříkají, ale na bývalém popravišti bydlí taky. Jak by si pak ale měli říkat lidé ze Šukačky nebo z Mrchojedů? Na rozdíl od Vontů ovšem nejsou terčem posměchu a naopak v sobě neskrývají hrdost, že bydlí na vesnici nebo v osadě, která nese kuriózní jméno.

Za názvy se nestydí

Právě jméno obce bylo rozhodující, když se v osmdesátých letech Václav Tykal rozhodoval, kam bude jezdit na chalupu. „Tenkrát jsem bydlel ještě v Mostu. A Onen Svět – to mě fakt zaujalo. Postavil jsem si tady tenkrát chalupu, kde dnes bydlí dcera, jeden dům mám ještě rozestavěný a sám jsem se nastěhoval do čísla 1,“ říká Tykal. Na chalupu do Onoho Světa u Javorné jezdil do konce devadesátých let, nakonec se sem odstěhoval natrvalo.

„Je tady fakt nádherně. Akorát trvale žijících lidí tady ubývá. Už jsou tu hlavně chalupáři,“ dodává. Onen Svět skutečně nese jméno podle místa, kam se naposled podívali odsouzení. Ale nejen popravení proslavili vesničku, která spadá pod Čachrov. Zavítala sem totiž i filmová Popelka v podání Libuše Šafránkové. Tehdy sem ale museli filmaři navézt nákladními auty sníh a na plné obrátky jelo i sněhové dělo.

Jen o několik málo kilometrů dál od Onoho Světa je další osada s ještě zábavnějším názvem. Šukačka. V občanském průkazu ji sice tamní obyvatelé nemají, přesto v mnoha případech budí zvědavost i pousmání, když někde prohlásí, že jsou ze Šukačky. „Manžel tady bydlí od malička, ale já pocházím z Moravy. Když jsem se sem přistěhovala, jedna z prvních věcí, která mě zajímala, je původ názvu,“ směje se Slávka Hanžlíková. „Tenkrát mi řekli, že je tady velká rekreační oblast a že sem jezdilo na dovolenou asi padesát pošťaček. Tak co prý tady s nimi měli dělat jiného?“ dodává. Ve skutečnosti ale název pochází ze slova šuk, což v srbštině znamená koza. Kromě toho nese název Šukačka i místní lyžařský vlek a potok.

Na rozdíl od Onoho Světa ale není na Šukačce klasická cedule, která by značila začátek a konec obce. „Měli jsme tady ještě před dvěma roky turistickou tabulku, ale tu někdo ukradl. Asi ji má teď doma jako suvenýr,“ říká Karel Hanžlík.

Je zvláštní, že kolem koz se točí i další vesnice směrem na Běšiny. Ta se jmenuje Kozí. „Kdysi se vesnice jmenovala Kůzí. Ale takový pamětník zase nejsem,“ tvrdí Tomáš Fiala. „Už jsem ale slyšel směšnější názvy. Pro někoho může být Kozí kuriozitou, ale já s tím nikdy naštěstí problémy neměl. Ani ve škole,“ směje se Fiala. V nedaleké Opálce jim asi název někdo závidí. Cedule na konci obce totiž pravidelně kdosi přepisuje na Orálka.

Kozí vojna

A kde se vzal Kozí prd? Oficiálně se takhle část Chudenic sice nejmenuje, ale místní jí jinak neřeknou. Tady totiž v minulosti svedly kozy vlastní vojnu. Chudenické ženy je vyháněly na pastvu a stávalo se, že kozy si došly pro nějakou tu pochoutku až do bažantnice, kde ovšem nadělaly veliké škody. A tak si správce bažantnice Martin Babka ve svém dopise z roku 1734 stěžuje čerstvé vdově po Františkovi Josefovi Czerninovi hraběti z Chudenic, Marii Isabele.

Hraběnka vydala okamžitě nařízení, že z jejích panství musí kozy zmizet a mohou si je ponechat jen ti nejchudší. Tak bylo utraceno více než sto koz.Koncem května 1735 počala rebelie, jaká neměla v Čechách obdobu. Byli dokonce napadeni i hraběcí úředníci, kteří právě chtěli uvítat hraběnku Isabelu při příjezdu do Chudenic. Panský hejtman Bretschneider byl zajat i se dvěma mušketýry, které dav hodil do rybníka a hraběnku uvítal jen rozzlobený zástup vesničanů s mečícími kozami. Hraběnka patrně pochopila, že udělala chybu, vzpoura byla přehodnocena na náhodu a utrácení koz skončilo.

„Kozí vojnu už dnes připomíná jen místní název Kozí prd nebo Kozí plácek,“ vysvětluje starosta Chudenic David Klíma. Název se však ujal i ve sportu a každý rok startuje cyklistický závod Kozí prd. „Chudenice jsou vlastně rozděleny na dvě části, je to dobře vidět na silnici směrem od Slatiny nebo z rozhledny Bolfánek. A ta menší je právě Kozí prd. A je tady fakt nádherně. V ulici Podskalí máme domy hned vedle lesa,“ říká tamní obyvatel Martin Gajdošík.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video