Za klub nehraje, v nároďáku ano | e15.cz

Za klub nehraje, v nároďáku ano

Matěj Řezníček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Půldruhého roku marodila, teď se házenkářka Jana Simerská vrátila na palubovku.

Po dvou vážných zraněních a operacích levého kolena myslela na konec kariéry. Místo toho ale Jana Simerská zatnula zuby a díky tréninkovému úsilí se po více než roce vrátila na hřiště. Momentálně sice není na žádné soupisce ligového klubu, přesto po dvou letech znovu oblékla reprezentační dres a vstoupila s českým národním týmem házenkářek do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2012.

Dva góly Rakousku

Od loňského srpna nehrála ostrý zápas, protože ji podruhé během jediného roku zradilo koleno. Když ji ale v létě viděl na přípravném turnaji reprezentační kouč Jan Bašný, okamžitě jí nabídl místo v národním družstvu. Věděl, že schopnosti zkušené pivotky se budou při rozjezdu kvalifikace hodit.

„Trenérův zájem mě potěšil, cítila jsem jeho důvěru. Ale opravdu jsem nepočítala, že až tak moc zasáhnu do bojů. Jsem ráda, že se to s Rakouskem povedlo,“ připomněla Simerská nečekaně vysoké vítězství 36:26 na palubovce soupeřek.

V dalším duelu Češky nestačily na favorizované Švédsko, jemuž doma podlehly 21:30. Přesto mohou pomýšlet na účast na šampionátu, kam postoupí dva nejlepší celky ze čtyřčlenné skupiny. „Stěžejní budou zápasy se Slovinkami. Podle výsledků s nimi můžeme odhadovat naše šance na postup. Pokud kolena vydrží, chtěla bych pokračovat a pomoci týmu k postupu,“ přeje si rodačka ze Zlína, která už dřív mluvila o konci kariéry.

Málokdo se jí mohl divit, že ve dvaatřiceti letech vážně pomýšlela na sportovní důchod. Dvakrát operované koleno jí na čas vzalo elán. Zdravotní potíže během šestiletého angažmá ve francouzském Le Havru začaly v listopadu 2009, kdy si poprvé utrhla přední zkřížený vaz. A když podstoupila operaci a všechny rehabilitační a tréninkové procesy nezbytné k úspěšnému návratu, vloni v srpnu při prvním mistrovském utkání si stejné zranění obnovila. V součtu přišla o půldruhé sezony.

„Bylo unavující trávit čas na rehabilitaci, takže jsem vážně přemýšlela, že s házenou skončím,“ přiznala hráčka. Před druhou operací zvolila ve Francii jiný lékařský tým.

Nevěřila doktorům

„Poprvé jsem dodržela všechno, co jsem měla, a koleno bylo po rehabilitaci v pořádku a připravené. Jinak by mě na hřiště ani nepustili. Dodnes nevím, jestli to potom byla nešťastná náhoda, nebo napoprvé neudělali při operaci něco správně. Ale důvěru jsem neměla, proto jsem šla k jinému doktorovi,“ poznamenala Simerská, které už Le Havre letos nenabídl prodloužení smlouvy. Proto po zisku pěti stříbrných medailí ve francouzské lize a dvou vítězstvích v tamním poháru po šesti letech zamířila zpátky do Zlína.

S třetím nejlepším družstvem minulé sezony od léta trénuje, ale klubový dres, na rozdíl od toho reprezentačního, zatím oblékla pouze v přípravných duelech. „Klub mě oslovil v době, kdy jsem uvažovala o konci kariéry. Tak jsem začala znovu trénovat. Ze začátku se nohy bránily, ale teď se mi rozběhaly,“ pochvaluje si reprezentantka.

O podpisu smlouvy v přestupním období před začátkem sezony neuvažovala, protože nevěděla, zda jí zdravotní stav umožní vrcholově sportovat. Dva starty v národním týmu ji utvrdily, že hrát může.

Návrat do reprezentace neunikl českým klubům, které by ji chtěly zlákat. „Pár telefonátů bylo a několik nabídek jsem dostala. Ale na prvním místě je stále Zlín. Věřím, že se povede splnit, na čem jsme se dohodli, a v lednu budu hrát zase doma,“ přeje si házenkářka.

Teď je v plné tréninkové zátěži. „Akorát nehraji zápasy. Ale v lednu by se to mělo změnit. Bude přestupní termín a stěžejní bude, aby za mě klub zaplatil svazu, protože po návratu jsem volná hráčka a potřebuji registraci,“ vysvětlila Simerská.

Ve Zlíně se při trénincích věnuje mladým pivotkám, kterým dává rady a dělí se s nimi o své zkušenosti. „Trenér Kořínek mi poskytl prostor, abych holkám vysvětlovala, co mají dělat. Ale stále jsem především hráčka. Trénování na profesionální úrovni mě příliš neláká. Nejsem ten typ, co by dokázal křičet. Ve Francii jsem vedla děti a byla jsem spíš ta, co jim nosila bonbony,“ usmívá se Simerská.

JANA SIMERSKÁ

Narodila se 16. prosince 1978
Kariéra: Zlín (1996 - 2003, 2004 - 2005), Olomouc (2003 - 2004), Le Havre / Francie (2005 - 2011)
Největší úspěchy: dvojnásobná mistryně Česka, pětinásobná vicemistryně Francie, dvojnásobná vítězka Francouzského poháru, dvojnásobná vicemistryně Česka

Autor: Matěj Řezníček

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery