Zakázaný Hutka zpíval v Muzeu ostravské operace | E15.cz

Zakázaný Hutka zpíval v Muzeu ostravské operace

Liana MeleckáOpava

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Svazácká akce se přes noc změnila na tajný koncert.

V salonku kravařské zámecké restaurace se v dubnu roku 1977 schází zvláštní společnost. Místní štamgasti u piva netuší, že přímo pod expozicí Muzea Ostravské operace se koná utajený koncert Jaroslava Hutky. Zpěváka lidových písní, o kterého se intenzivně zajímá Státní bezpečnost. „Všechno bylo domluvené jako akce Socialistického svazu mládeže (SSM) a koncert měl být v klubovně, která tenkrát byla přímo na městském národním výboru. Jenže den předem to předseda SSM zakázal,“ vzpomínal jeden z tehdejších účastníků koncertu Jindřich Gratza. Kravařský koncert domlouval jeho kamarád, který studoval v Praze. Dva dny před dohodnutým termínem zpíval Hutka na akci pořádané svazáky na jaderné fakultě ČVUT v Praze. O koncertu oblíbeného zpěváka lidových písní se dozvěděl proděkan, který měl na starosti politicko výchovnou práci. Když tam Hutka začal svou oblíbenou píseň, o internaci Karla Havlíčka Borovského „Potichu, bez hluku, přišli tě navštívit“ s refrénem „Havlíčku, Havle,“ průšvih byl na světě.

Zákaz přišel z Prahy

Už druhý den vyslali soudruzi po celé republice varování, že se Hutka při svých hudebních vystoupeních dopouští různých invektiv a dvojsmyslných narážek vůči politice komunistické strany (KSČ) a měli mu ve vystupování zabránit. Ve spise státní bezpečnosti to zdůvodňovali takto: „Vyvrcholením jeho provokačního způsobu interpretace starých písní byla píseň o Havlíčku – Havlovi. Je evidentní, že jde o spisovatele Havla, jako jednoho z autorů Charty 77, který bojuje za svobodu, což se pánům nelíbí, a za to mu dají bezplatně pobyt a šatstvo,“ stálo ve spise státní bezpečnosti. Informace o chystaném koncertu v Kravařích se roznesla po opavských školách a prodaly se desítky lístků, proto se organizátoři rozhodli, že akce bude tajná, v zámecké restauraci. „Vedoucímu jsme řekli, že je to soukromá oslava, na kterou přijede kamarád z Prahy a zahraje nám na kytaru. Když bude útrata, budu spokojený, řekl nám tenkrát,“ pokračoval Gratza. Aby Hutka v Kravařích nebloudil, čekaly ho na všech příjezdech do města hlídky. Samotný Jaroslav Hutka už si z kravařského vystoupení pamatuje jen málo. „Vím, že jsem v Kravařích hrál, ale to je tak všechno, co si pamatuji. Prostě toho tehdy bylo mnoho. To udání prorektora se objevilo někde v mém spise a dá se najít na mých webových stránkách,“ řekl Jaroslav Hutka. Během představení se mezi Hutkovým zpěvem, rozléhalo hlasité hostinského volání. „Kdo chce ještě pivo?“ Všichni účastníci koncertu dodnes vzpomínají na dramatický vstup hlídače expozice Ostravské operace. Při hledání svého známého rozrazil dveře uprostřed koncertu a se silným hlučínským přízvukem se zeptal, „Je tu Kȕster?“ Z akce se zachoval záznam nahraný na kotoučovém magnetofonu. Jeho část lze slyšet na webu www.sedmicka.cz

Autor: Liana MeleckáOpava

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.