Zápis do katastru bude nově dvakrát dražší | e15.cz

Zápis do katastru bude nově dvakrát dražší

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Senát schválil zvýšení poplatku za zápis do katastru ze současných 500 na 1000 korun. Vyšší poplatek má státu podle vlády přinést přes 300 milionů korun ročně. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) senátorům řekl, že poplatek byl neměnný od roku 1994. Podle senátora Jana Horníka (za STAN) katastrální úřady nebudou mít ze zvýšení poplatku ani korunu například na digitalizaci katastrálních map, neboť se suma stane příjmem státního rozpočtu.

Podle ministerstva zemědělství se jinde v Evropě vybírají vyšší poplatky. Například v Německu stojí zapsání rodinného domku do katastru 400 eur, tedy téměř 10.000 korun, v Rakousku procento z ceny domku, na Slovensku se platí 66 eur, tedy asi 1600 korun. Na poplatcích katastrální úřady vyberou stovky milionů korun ročně. Například předloni to bylo 596 milionů korun, z toho 316 milionů korun bylo za vklady do katastru.

Firmám novela přinese administrativní úlevy. Nebudou muset třeba přikládat výpisy z obchodního rejstříku, pokud bude možné si údaje ověřit po internetu. Návrhy na zahájení řízení o zápisu se budou podávat na stanoveném formuláři. Novela též eliminuje podávání šikanujících žalob, jejichž cílem je konkurentovi ztížit či znemožnit zřízení věcného práva k nemovitosti. Novela také umožní vymazat stará zástavní práva převzatá z pozemkové knihy vedené do roku 1964.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video