Zkusili jste už vyhledávat hlasem? | E15.cz

Zkusili jste už vyhledávat hlasem?

Google

Možná kdysi sci-fi, dnes běžná realita. Technologie, která rozumí řeči a dokáže hlas transformovat na text. Různé řeči, různé hlasy, různá prostředí... Jdete po ulici, pospícháte, potřebujete informace, ale nemáte čas něco vyťukávat.

Tak jednoduše vytáhnete svůj mobil, řeknete, co potřebujete a informace máte hned k dispozici - kdekoliv, kdykoliv a taky v češtině.

„Třistatřicettři stříbrných stříkaček…“, tohle by mohl být i pro technologii docela velký oříšek, ale věřte či nevěřte, zvládá to. Po několika měsících práce vývojářů, testování různých hlasů v různých prostředích, už i Češi mohou využívat výhody nejvyspělejší technologie – hlasového vyhledávání na Googlu. Stačí mít chytrý telefon s operačním systémem Android (verze 2.1 a 2.2) nebo iPhone. Čeština se stala desátým jazykem, který chytré telefony dokáží rozpoznat, a to v rozsahu více než miliónu českých slov.

Naučit systém česky byl poměrně náročný úkol, na kterém pracovalo několik set Čechů. Najatí brigádníci nahrávali češtinu na různých místech – například v restauracích, autech, na nádražích a na jiných hlučných místech, aby systém počítal s okolním hlukem. Takto získané vzorky posloužily jako základ českého jazykového modelu. Pokud systém dost dlouho „trénujete“, sám se postupně zdokonalí. Díky tomu tento systém dnes skvěle funguje s angličtinou, ale ještě chvilku si bude lámat své algoritmy s češtinou, zvláště s jejími nářečími.

Pro zahájení hlasového vyhledávání je nutné stisknout tlačítko mikrofonu u vyhledávácího políčka. Otevře se dialog, který vás vyzve, abyste hovořili. Doporučuje se mluvit jasně a dobře vyslovovat. Přesnost rozpoznávání je překvapivě dobrá, hlasové vyhledávání zvládne i české jazykolamy.

Po vyslovení dotazu jej telefon pošle ve formě audio komponent na server Google. Akustický model je porovná se svou databází slov a slabik a podle identifikovaných slov pošle zpátky na telefon výsledky vyhledávání, které k identifikovaným slovům najde. Pokud máte na telefonu povolenou lokalizaci (pomocí GPS), dokáže vám Google Voice ve spojení s dalšími službami najít informace, které právě teď potřebujete.

A jak si funkci nastavíte? Na telefonech s operačním systémem Android je třeba stáhnout a nainstalovat aplikaci „Voice Search“ z Android Marketu. Pak stačí poklepat na ikonu hlasového vyhledávání a můžete mluvit. Telefony iPhone musí mít nainstalovanou aplikaci Google Mobile App a v nastavení aplikace nastavit jazyk „Čeština“.

Příklady hledání:

• Hledáte restauraci? Stačí vyslovit jaký typ kuchyně hledáte a vyhledávání Google vám na mapě ukáže nejbližší restauraci daného typu.

• Hledáte adresu? Nevíte přesně, kde je ulice, kam potřebujete dojít? Stačí vyslovit její jméno a číslo popisné a na mapě se vám ulice ukáže.

• Potřebujete rychle převést jednu měnu na jinou? Řekněte číslovku a měnu, z níž chcete převést, a pak měnu, do které chcete částku převést, a Google vám vrátí přepočet.

• Musíte něco rychle vypočítat? Podobným způsobem vám Google spočítá i matematické úlohy.

Video: Objevte hlasové vyhledávání Google na svém mobilním telefonu

Video: Hlasové vyhledávání od Google

Autor: Google
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!