Zubařů je v Karviné málo | e15.cz

Zubařů je v Karviné málo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ordinace zubních lékařů v Karviné jsou plné. Na vyšetření si pacienti musí dlouho počkat.

Lidé z Karviné mají stále větší problém najít zubního lékaře. Když už pro sebe odborníka najdou, stráví v čekárně před vyšetřením desítky minut.

„Se svým zubařem jsem spokojená, ale je pravda, že kromě desítek minut v čekárně se čeká dlouho i na samotné objednání. U mě je to většinou tak měsíc. Když mám akutní problém, lékař mě přijme, ale myslím, že dává přednost těm starším, kteří mají větší problémy,“ řekla devatenáctiletá Tereza Mrázková.

Šest tisíc. To je přibližný počet pacientů jedné z lékařek na karvinské poliklinice. „Máme plný stav. Nové pacienty už nepřijímáme. Situace je stejná také u většiny mých kolegů. Zájemce se však snažím vždy informovat o tom, na koho se ještě mohou obrátit. Výjimkou je pouze to, když je u nás v kartotéce celá rodina a chtěli by pro své dítě stejného lékaře. V tom případě jejich dítě přijmeme,“ sdělila Sedmičce lékařka Karin Maďová.

Pokud pacient lékaře nenajde, pomůže mu pojišťovna.

Podle předsedkyně oblastní stomatologické komory Kristiny Ježowiczové si zatím všichni pacienti, ať už s větším či menším úsilím lékaře našli. „Lidem hledání usnadní internetové stránky www.dent.cz, kde najdou seznam lékařů, kteří mají v ordinaci stále volná místa,“ informovala Ježowiczová.

Najít lékaře pro dítě je největší problém

Někteří zubaři dávají před dětskými pacienty přednost dospělým. „Děti jsou pro zubaře více náročné jak po stránce psychické, tak i časové,“ vysvětluje dále Maďová.

Práci lékařům znesnadňují nezodpovědní pacienti, kteří se sice objednají, ale na vyšetření nedorazí. Čas, který by mohl věnovat zubař jinému pacientovi tak přijde nazmar.

Na Karvinsku je celkem sto čtyřicet zubařů. Více než polovina je ale starší padesáti let. Šedesátku už oslavilo čtyřiadvacet z nich. „Pouze tři lékaři jsou čerstvými absolventy. Ani v blízké budoucnosti situaci nevidíme moc růžově. Stačí pohled na věkové složení zubních lékařů. Snížil se i počet těch, kteří jsou ochotni přijímat nové pacienty,“ dodala Kristina Ježowiczová.

Jediným řešením situace je podle odborníků příliv nových absolventů vysokých škol. Na Karvinsku zatím přislíbili nástup do praxe pouze tři.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video