Proč akcie společnosti ČEZ po silných výsledcích oslabily?

Sídlo elektrárenské společnosti ČEZ

Sídlo elektrárenské společnosti ČEZ Zdroj: e15 Miroslav Belančin

Skupina ČEZ v úterý oznámila výsledky za první čtvrtletí tohoto roku. Zisk na úrovni EBITDA i čistý zisk vzrostly v meziročním srovnání o zhruba čtvrtinu. Navíc vysoko překonaly analytický konsenzus, tedy oznámená čísla vzrostla ještě více, než se čekalo. Ale cena jeho akcií po výsledcích oslabila o více než procento. Proč?

Důvody jsou z mého pohledu dva. Oznámená čísla tvoří 34,3 procenta, respektive polovinu celoročního cíle energetické společnosti na EBITDA a čistém zisku. A to jen za první kvartál. Tempo plnění je vysoké, tak proč management ČEZ své celoroční projekce nezvýšil?

Je to proto, že první, řekněme zimní čtvrtletí bývá ze sezonního hlediska zpravidla nejsilnější. Nejde jen výsledky za první kvartál vynásobit čtyřmi. Tak to prostě nefunguje, protože přijdou slabší čtvrtletí. Navíc k úpravě nebo zvýšení celoročních cílů většinou dochází později během roku, kdy je lepší výhled. Na začátku roku bývají cíle prostě konzervativní.

Druhým důvodem je fakt, že představenstvo skupiny nezveřejnilo návrh dividendy ze zisku 2023. Pravda je, že nic takového dělat nemuselo. Investoři ale jednoduše předpokládali, že kvartální report bude k tomuto kroku dobrou příležitostí. Návrh dividendy musí být zveřejněn v pozvánce na valnou hromadu, tedy měsíc před jejím konáním. Valná hromada se většinou koná na konci června (loni 26. června). Z toho vyplývá, že by měl být návrh prezentován v následujících dnech, nejpozději do konce příštího týdne.

Očekávám, že návrh představenstva bude vycházet ze stávající dividendové politiky, tedy že bude v rozmezí výplatního poměru mezi 60 a 80 procenty očištěného čistého zisku. Pokud budeme uvažovat o horní hranici, měla by výplata činit 52 korun na akcii. Následně, tak jak se to stalo v předchozích letech, je však možné, že nějaký akcionář podá takzvaný protinávrh a bude chtít vyplatit celý loňský zisk. V tom případě bychom se dostali s dividendou na 65 korun na akcii. Podaří se povýsledkové oslabení vymazat po zveřejnění návrhu? Uvidíme v nejbližších dnech.

Autor je analytik Komerční banky.