Bohumil Doležal: Odvaha soudkyně Králové | E15.cz

Bohumil Doležal: Odvaha soudkyně Králové

Petr a Jana Nečasovi
Petr a Jana Nečasovi
• 
ZDROJ: ctk

Bohumil Doležal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tak přece jedna dobrá zpráva: žijeme pořád ještě v jakž takž svobodné společnosti. Racionální a spravedlivá rozhodnutí (například ve věci policejní reorganizace) narážejí sice na tuhý odpor a prosazují se čím dál tím obtížněji, ale pořád to ještě jde. To platí i o pátečním rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 ve věci zneužití Vojenského zpravodajství.

Případ, kterým se soud zabýval už potřetí, je jeden z těch, které vyplynuly z divoké policejní akce z léta 2013. Po ní padla Nečasova vláda a proběhly předčasné volby, jež skončily politickým triumfem oligarchy Andreje Babiše. Je to vlastně jen třešnička na dortu, nikoli korupční aféra v pravém slova smyslu. Otázka zní: nechala vysoká státní úřednice sledovat svou sokyni v lásce státní zpravodajskou službou?

Řízení se vleče tři roky. Nejprve Obvodní soud pro Prahu 1 ve zrychleném neveřejném řízení nadělil paní Nagyové roční podmínku a obviněné zpravodajce předal ke kázeňskému potrestání ministerstvu obrany.

Nagyová i žalobci se odvolali. Městský soud v Praze pak vše zrušil a vrátil věc na obvod k projednání v hlavním líčení. To proběhlo a obvodní soud (samosoudkyně Králová) zprostil všechny obžalované viny. Žalobci se odvolali, městský soud pak s neobvykle kritickým komentářem osvobozující verdikt zrušil a případ Králové znovu vrátil. Soudkyně však v pátek opět všechny obžalované zprostila viny. Žalobci se znovu odvolali, rozsudek tedy není pravomocný.

Smyslem soudního řízení není, aby případ plynul hladce od obvinění k rozsudku, jak si to snad přeje „lid“, ale aby se probral ze všech stran a ke slovu přišla spravedlnost. Soudkyně byla pod velkým tlakem z více stran, přesto své rozhodnutí nezměnila. Projevila odvahu, která bude užitečná i v případě, že by se mýlila.

Její oponenti budou muset upřesnit své argumenty a lidé si budou muset věc znovu promyslet. Poslanec Marek Benda vyzval na základě osvobozujícího rozsudku k zahájení kárného řízení se zúčastněnými státními zástupci.

Případ přitom není ani náhodou uzavřený a takový požadavek je podobný, jako kdyby někdo po odsouzení obviněného žádal o postih jeho obhájce. Zvlášť když to dělá politik.

Podobný, jen ještě daleko brutálnější přešlap z druhé strany ovšem je, když státní zástupci v reakci na rozhodnutí policejního prezidenta k němu vtrhnou se žádostí o podání vysvětlení. Z něj mělo vyplynout, zda reorganizace policie nebyla vedena kriminální motivací. Je to průhledný pokus o politický nátlak.

Smyslem veřejné činnosti není prosazování Pravdy a Lásky všemi prostředky, jak to činí fanatici. Je jím prosazování práva a spravedlnosti v konkrétních věcech. A dodržování procedur. Jen na okraj poznamenávám, že právě o to šlo mně a mým přátelům z Klubu na obranu demokracie při výzvě o potřebě bránit demokracii před Novými pořádky. Kdo chce, najde ji na internetu.

Výzva Klubu na obranu demokracie: Braňme společně demokracii proti Novým pořádkům

Autor je politolog

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video