Demokraté na dně. Hledají způsoby, jak uniknout krizi | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Demokraté na dně. Hledají způsoby, jak uniknout krizi

Julie Urbišová

Julie Urbišová

Sbor volitelů potvrdil, že 45. prezidentem USA bude Donald Trump. Ve stejnou dobu se ukazuje, že Hillary Clintonová získala zhruba o 2,8 milionu více hlasů. Demokraté sice mohou být v této situaci zapšklí, zhrzení nebo zlostní, odvolávat se ale nebudou. 

A zatímco se dveře v newyorské Trump Tower netrhnou a prezidentův tým na plné obrátky dojednává administrativu, demokraté usedají ke kulatým stolům a definují chyby. Začínají si zvykat na pozici slabší politické strany, a to na všech politických kolbištích.

Pro demokraty je zde zcela nová situace. Byli si svým vítězstvím tak jistí, že v plánu na další měsíce měli právě oni dosazování svých lidí do uvolněných funkcí a vytváření konkrétních plánů vlády. Místo toho teď hledají cestu, jak se vyhrabat z bahna.

Obama pohrozil Rusům odplatou za hackerské útoky

Američané chtěli změnu a tu jim Hillary nemohla nabídnout. Volební tým podcenil rurální oblasti. Úspěšná ekonomika po překonání krize a mnoho dalších témat, kde si stále ještě Obamova vláda věřila, se ukázaly jako ne tolik důležité a atraktivní pro voliče. Jak poznamenal v aktuálním rozhovoru pro rozhlasovou stanici NPR Barrack Obama, nejde totiž o mediálně atraktivní témata: „Místo toho voliči věděli hodně o kontroverzních tématech, jako byl problém toalet pro transsexuály.“ Témata i změny, které liberálové vítají, jsou pro starší nebo konzervativní voliče naprosto neslučitelné s jejich hodnotami.

V protiruských sankcích je třeba pokračovat, shodl se Obama s evropskými politiky

Jak z toho? Musíme vytvořit stejné hnutí, jako se to podařilo Trumpovu týmu, říkají jedni. Je třeba přehodnotit liberální ideály a možná ustoupit, přiblížit se voličskému středu, zaznívá odjinud. Demokraty čeká dlouhá cesta. Dosluhující prezident vidí naději v mladých lidech.

Dokonce je chce sám vyhledávat a být jim koučem. Kdo jiný? Ovšem až poté, co vezme Michelle na velkou, dlouhou dovolenou a užije si poslední možný čas se svými dospívajícími dcerami, než mu, jak ve stejném rozhovoru jakožto lítostivý otec připustil, vylétnou z hnízda.

V Sýrii jsme neuspěli, přiznal americký prezident Obama

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!