Financial Times: Barmská cesta k demokracii | E15.cz

Financial Times: Barmská cesta k demokracii

Su Ťij
Su Ťij
• 
ZDROJ: ctk

Financial Times

Share on Facebook Messenger
V dějinách států jsou okamžiky, které rezonují v celém světě. Zvolení Aun Schan Su Ťij do barmského parlamentu je jedním z nich. Po půlstoletí vojenské diktatury vynesly doplňovací volby do parlamentu demokraticky zvolenou opoziční stranu.

Měl by to být okamžik, který zahájí mezinárodní rehabilitaci země. Prioritou je postupná demontáž sankcí, které zlomily barmskou ekonomiku. Nesmí se to ale dělat přes noc. Přechod k demokracii u jednoho z nejchudších asijských národů teprve začíná a ve vzduchu musí zůstat nabídka dalších odměn, která by měla otupit snahy reakčních sil zvrátit vývoj ještě před všeobecnými volbami v roce 2015.

Nyní má Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jen pramalou moc; obsadila jen asi šest procent křesel v parlamentu, v němž sedí 664 lidí. Ale doplňovacím volbám dodala kredit sama Su Ťij, která věří, že barmský režim myslí své reformy vážně. Mezinárodní společenství pak po jejím vzoru vnímá volby jako milník.

Autor: Financial Times

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.