Glosa Jany Havligerové: Ekonomika žaluje | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Glosa Jany Havligerové: Ekonomika žaluje

Jana Havligerová

Jana Havligerová

Tuzemská ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu ČSÚ v prvním čtvrtletí meziročně o dvě procenta, mezičtvrtletně o 3,3 procenta. Po rozpočtových číslech je to další rekord. Jedná se o největší pokles české ekonomiky od začátku roku 2010. Pád sice není tak strmý, jak se experti obávali, ale bůhvíjaký důvod k radosti to není.

Důsledky covidové pandemie se naplno teprve projeví, pokles hrubého domácího produktu bude dál pokračovat. Zahraniční poptávka ožívá pomalu, a dokud se nezotaví hlavně exportéři, o lepších ekonomických datech si můžeme nechat zdát.

Zotavit se samozřejmě potřebují i další odvětví napříč ekonomikou, a tak prognózy optimismem nehýří. Podle analytiků dno ekonomické aktivity nastane v letošním druhém čtvrtletí, kdy pokles bude pravděpodobně dvouciferný. Ne vše je ale možné přičíst na vrub koronakrize. Uvedená data jsou i obžalobou vlády. Její sliby, jak pomůže, byly velkolepé. Skutečnost je ale spíš tristní. Do ekonomiky zatím dokázala „nalít“ jen zhruba patnáct procent slíbeného.

Česká ekonomika klesla v prvním čtvrtletí méně, než ukazovaly první odhady
Pandemie pohledem investora Zadáka: Kdo není digitální, uvědomil si to v této době v plné nahotě

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!