Glosa Martina Čabana: Zeman zakopal válečnou sekyru | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Glosa Martina Čabana: Zeman zakopal válečnou sekyru

Glosa Martina Čabana: Zeman zakopal válečnou sekyru
Prezident Miloš Zeman tleská projevu předsedy ČSSD Jana Hamáčka na sjezdu strany
• 
ZDROJ: ČTK
Martin Čaban

Martin Čaban

Byl to velký posun. Už dlouho nepronesl prezident republiky tak smířlivý projev jako dnes na sjezdu ČSSD v Hradci Králové. Když byl Miloš Zeman na téže akci na témže místě před rokem, doporučoval straně, aby vstoupila do vlády s Andrejem Babišem, ale nežádala v kabinetu ministerská křesla a spokojila se jen s posty náměstků.

Dnes Zeman socialisty pochválil, že se zachovali podle jeho doporučení, přičemž na jeho druhou půlku týkající se personální účasti ve vládě prezident ve svém proslovu elegantně zapomněl. Ačkoli si neodpustil rýpnutí do „dvouprocentních volebních výsledků některých místních organizací“ v jasné narážce na pražskou ČSSD (z níž pochází i Zemanův neoblíbený ministr zahraničí Tomáš Petříček), nesl se jeho projev ve velmi povzbudivém duchu. Hlava státu ostatně oznámila, že v květnových eurovolbách dostanou sociální demokraté jeho hlas.

Pro ČSSD je to před volbami, v nichž jí reálně hrozí velmi mizerný výsledek a opuštění Evropského parlamentu, jistě vítaná podpora. Těžko říci, nakolik budou Zemanovi voliči ochotni vzít na milost stranu, v níž opět sílí progresivistický proud a prezidentovo křídlo slábne. Pro partaj předsedy Jana Hamáčka ale v každém případě dobrou zprávou, že před důležitými volbami zřejmě nebude muset odrážet útoky a věčný sarkasmus z Pražského hradu.

Prezidentská podpora by současně měla uchlácholit hradní stranické křídlo, což by straně mohlo před bojem o europarlament dodat potřebnou jednotu. Zda je mezi Hradem a ČSSD válečná sekyra zakopána navěky, samozřejmě nikdo neví. Nicméně v bezprostředním boji o přežití nejstarší české politické strany bude pro Hamáčka i dočasné příměří důležitou vzpruhou.

ČSSD připomíná spíše spoluorganizátora Prague Pride než stranu práce, řekl na sjezdu Zeman
Komentář Bohumila Pečinky: V hlavní roli Hamáček
Hamáček: Bez bankovní daně nebudou peníze na vládní program

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!