Glosa Petra Peška: Druhá štábní vlna | E15.cz

Glosa Petra Peška: Druhá štábní vlna

Petr Pešek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Volíš Losnu, nebo Mažňáka? Se zelím, nebo se šípkovou omáčkou? Známým komiksovým a filmovým dilematům nyní konkuruje spor, jaký orgán by měl řídit koronavirová opatření.

Jestli nově zřízená Rada vlády pro zdravotní rizika, či Ústřední krizový štáb. První, aktuálně platnou variantu prosazuje premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Za druhou se bijí sociální demokraté v čele se svým předsedou, ministrem vnitra Janem Hamáčkem.

Není to nic nového, podobné tahanice jsme zažili už během první, jarní koronavirové vlny. Premiér Babiš se tehdy zdráhal štáb svolat, zjevně ve snaze ponechat si řízení věcí ve svých rukách. Podle tehdejších stanov totiž v jeho čele měl stanout ministr vnitra či obrany, a to v souvislosti s povahou krize.

Stanovy se kvapně změnily - ty nové mají hezky zapamatovatelné datum 15. března. Nyní šéfa štábu jmenuje premiér - buď z řad členů vlády, nebo tohoto krizového orgánu. Ani to ale zjevně na zahlazení sporů nestačilo.

O urputnosti koaliční přetahované svědčí i pondělní vývoj. Andrej Babiš věnoval vysvětlování, co je vládní rada zač a kdo v ní zasedá, téměř tři úvodní minuty tiskové konference svolané kvůli kvůli zdravotní situaci a opatřením v boji proti koronaviru.

Jan Hamáček si zase webu Seznam Zprávy ohledně Babišovy opětovné neochoty svolat štáb postěžoval, že „bohužel pan premiér má jiný názor a do jisté míry se opakuje situace a debata z února…“.

Těžko posoudit, která z variant by byla lepší. Lidem, na něž dopadají kvůli druhé koronavirové vlně nová restriktivní opatření, je to každopádně jedno. A předáci koaličních stran jen opět ukazují, že pokud jde o kompetenční tahanice, energie mají najednou dost.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video