Německý diář Petra Fischera: Klimabereitschaft | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Německý diář Petra Fischera: Klimabereitschaft

Petr Fischer

Petr Fischer

Všechny problémy mezilidské komunikace začínají v jazyce. Konkrétně v překladu. V něm se ztrácejí jemné kulturní i osobní nuance, které posouvají význam a smysl věcí.

V Německu se teď například diskutuje o tom, jak přesně přeložit anglické spojení „climate emergency“. V Česku se pro tento terminus technicus vžil pojem „stav klimatické nouze“. Vyhlásila ho ostatně i Praha, v Německu totéž učinila celá řada měst, mezi prvními Berlín nebo Heidelberg (mimochodem na světě je takových měst dnes už 9 600). V Německu se ale vyhlašuje „Klimanotstand“, což mezi Němci okamžitě vyvolává nepříjemné historické reminiscence.

Slovo Notstand, tedy stav tísně, nouze, výjimečný stav, si například spojují s mimořádným Nařízením říšského prezidenta k ochraně národa a státu, kterým nacisté v roce 1938 vyřadili z platnosti – přechodně, ve skutečnosti do konce svého vládnutí – všechna občanská práva. Ve jménu nouzového výjimečného stavu na ochranu národa bylo možné cokoliv. Notstand si mnozí spojují i se zákony o výjimečných opatřeních, schválených v roce 1968, kdy vláda potřebovala mít v záloze širší pravomoci k uklidnění studentské revolty a jiných radikálních protestů. Notstand je zkrátka chápán jako výjimečný stav, v němž se ve vyšším zájmu vyřazují z platnosti dosavadní zákony a zvyklosti.

Němci si oblíbili ekologii. Jenže také létání a jízdu v SUV

Klimanotstand zatím nic takového nepřináší, a i v jednotlivých městech znamená spíše onu obyčejnou pohotovost (emergency) či připravenost k akci (Einsatzbereitschaft) v situaci, kdy je zle a bude možná ještě hůř.

Pohotovostní akce na obranu klimatu běží všude na světě, ale výjimečný stav, který násilím přemění pravidla, zatím nutný není. Berme tedy i Klimanotstand jako proslulé preemptivní, spíše psychologické opatření, kterým se chce vyvolávat změna naladění a nikoli změna ústavní či přepis právního uspořádání.

I když kdo ví, kam nás – nutně – Klimabereitschaft nakonec dovede…

Autor je spolupracovník redakce

Leyenová přišla se smělými klimatickými plány. Češi si připlatí desítky tisíc ročně, tvrdí analytik
Němci lákají vzdělané lidi ze třetího světa, chybí jim odborníci

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!