Jan Šafránek: Výsledková sezona je zatím nad očekávání | e15.cz

Výsledková sezona je zatím nad očekávání

Doprava zdražuje
Doprava zdražuje
• 
ZDROJ: Profimedia.cz
Jan Šafránek

Jan Šafránek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Akciový index S&P 500 se po zářijovém poklesu kolem šesti procent rychle zotavil a v minulém týdnu se podíval na nový rekord. Akciím na pomoc opět přispěchala výsledková sezona, kdy zatím asi čtvrtina firem z indexu za třetí kvartál zveřejnila zisky v průměru třináct procent nad odhady s meziročním růstem přes třicet procent.

Hlavním příběhem této výsledkové sezony jsou při stále solidní poptávce globální problémy v dodavatelských řetězcích, rostoucí ceny vstupů, dopravy i nedostatek pracovní síly. Dopady těchto problémů se ve výsledcích největších amerických firem zatím odrazily méně negativně, než se očekávalo, i tak je nicméně patrný rozdíl mezi firmami produkujícími fyzické zboží a produkty oproti firmám poskytujícím digitální produkty či služby obecně. To ilustruje i fakt, že doposud nejsilnější výsledky oznámil finanční a technologický sektor, oba kolem dvaceti procent nad očekávání, zatímco relativně nejméně pozitivně, kolem pěti procent, překvapily zbytný i nezbytný spotřebitelský sektor a průmysl.

Tato dynamika by měla pokračovat i ve zbytku výsledkové sezony, přičemž aktuální týden se bude řadit k těm nejdůležitějším s výsledky největších firem v indexu, jmenovitě Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet a Facebook. Ty se s výjimkou Applu a částečně Amazonu řadí díky převažující digitální povaze svého podnikání mezi firmy, jež by měly být vůči aktuálním problémům relativně odolné.

Video se připravuje ...
Inflace. Zdražuje se nejvíce za posledních 13 let

Ze zmíněných firem panuje nicméně asi největší otazník u Applu, jenž kvůli nedostatku čipů letos dodá méně iPhonů, než se očekávalo, a problémy se mohou přelít i do příštího roku. Facebook zase čelí negativnímu dopadu změn ochrany uživatelských dat u iPhonů, což má pro něj negativní dopad na prodeje personalizovaných reklam. To do jisté míry platí i pro Google, i když ne tak významně. Amazon je vystaven problémům s logistickými kapacitami či s nedostupností zboží, což může ovlivnit výhled na nejsilnější vánoční sezonu. Ze zmíněných firem bych tak nyní nejvíce sázel na Microsoft a Alphabet s pokračujícím růstem digitálních prodejů a expanzí v cloudu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery