Andrej Babiš obnovené trestní stíhání ustojí, říká Daniel Kroupa | E15.cz

Babiš obnovené trestní stíhání ustojí, říká Daniel Kroupa

Čestmír Strakatý - Reflex.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Audit Evropské komise potvrdil, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů a trestní stíhání na jeho osobu bude nakonec pokračovat. Politik, filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa však v rozhovoru pro pořad Prostor X tvrdí, že Andrej Babiš tuto situaci v klidu ustojí. Dodává, že voliči ANO podle Kroupy mají za normální, že si premiér zajišťuje dotace pro vlastní firmu. Je to i dědictví komunismu, od kterého se prý mentalita Čechů nezměnila.

Pro prezidenta Zemana je to vysněná situace, má trestně stíhaného premiéra a má ho na háku, říká Kroupa. Může tak leccos chtít výměnou za milost. Státní zástupce Šaroch podle Kroupy zastavil trestní stíhání Babiše ze strachu.

Zastrašování přitom teď může pokračovat. K odstranění nejvyššího státního zástupce Zemana, který stíhání obnovil, ale zřejmě nedojde. Dostat vše k soudu je navíc v Babišově zájmu, i když o tom, že šlo o podvod, Kroupa nepochybuje.

Sloužit Agrofertu a dalším velkým zemědělským firmám je součást vládní politiky, tvrdí Kroupa. Obává se, že Babiš může docílit toho, že Evropská komise zastaví i další dotace a ve hře tak můžou být i desítky miliard.

Premiér prosazuje rozdělování dotací tak, aby z toho profitoval Agrofert, a odstavuje svoji konkurenci.

Podle Kroupy si voliči na tohle všechno zvykli, ale zároveň jsou znechucení z opozice. Babiše prostě nemá kdo nahradit, chybí tu osobnosti a lidé v nikom z řad opozičních stran nevidí vůdce.

Kroupa míní, že strany by se měly spojit a podobnou osobnost hledat, v tom by mohlo pomoct i hnutí Milion chvilek. Jako příklad zmiňuje Angelu Merkelovou, ze které se stala vůdkyně až postupem času.

Babiš promluvil v Blesku o auditu, stíhání za Čapí hnízdo i úlevě s Monikou >>>

Další díly pořadu Prostor X najdete na webu reflex.cz >>>

Autor: Čestmír Strakatý - Reflex.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video