Čeští investoři zbytečně brzy prodávají firmy do zahraničí, říká Tomáš Matějček z Mitonu | E15.cz

Čeští investoři zbytečně brzy prodávají firmy do zahraničí, říká Tomáš Matějček z Mitonu

Filip Zelenka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Skupina Miton patří mezi nejaktivnější investory do startupů na českém trhu. Jedním z hlavních aktérů skupiny je Tomáš Matějček, pod něhož spadají například podíly ve startupech Rohlík a Rossum. Matějček tvrdí, že čeští investoři prodávají firmy do zahraničních rukou příliš brzy. „Když se ale podíváte na kupující a prodávající stranu, tak to není tak, že by na té nakupující straně byli nějak dramaticky chytřejší a sofistikovanější lidé," říká Matějček s tím, že situace se v posledních letech zlepšuje. Zkušený investor také popsal aktuální náladu na startupovém trhu, který se dle jeho zkušenosti výrazně zpomalil. 

Akciové trhy padají, inflace roste, zkrátka obecně se ekonomická situace zhoršuje a vše spolu tak trochu souvisí. Jak to vypadá na trhu, kde se pohybujete, tedy mezi startupy a investory?

I v našem segmentu došlo k výrazné korekci. To, co se děje na akciových trzích, se obratem propíše i do venture kapitálu. Zatím ne všichni přijali změnu, občas jsou požadavky na mzdy nebo na investované peníze opravdu hodně vysoko, ale to je jen otázkou času. 

Aktivita na trhu šla výrazně dolů. Spousta fondů, i když mají nabraný kapitál, teď čeká, co se bude dít, a snaží se zajistit, aby byly schopny udržet při životě své společnosti, do kterých už investovali, nebo využít vzniklé příležitosti. Nicméně dobré firmy, které mají dobrý fundament a jsou schopné růst, přístup ke kapitálu pořád mají a mít budou. Trh se nezastavil úplně.

Jak bude vypadat investiční rok 2022?

Video se připravuje ...

Týká se tato zdrženlivost v chování fondů také Mitonu? Hledáte méně nové příležitosti a raději se staráte o stávající portfolio? 

Jsme opatrnější, protože nevíme, co nás čeká. Nejsme ale typický fond, jelikož nejsme závislí na přístupu k vnějšímu kapitálu, jsme proto o něco flexibilnější. Chceme být připraveni, abychom mohli podporovat stávající firmy, ale také na případný nástup aktivity. Celá řada subjektů bude chtít situaci využít, a to může oblast zase velmi rychle nastartovat. I my chceme investovat konzistentně dál, ale samozřejmě uvidíme, jak se bude situace reálně vyvíjet.

Teď jste popisoval situaci mezi investory. Jak to vypadá přímo mezi firmami, které máte v portfoliu? Musejí škrtat a třeba i propouštět? 

Na pokles ekonomiky jsme byli částečně připravení, to se promítlo i do rozpočtů. Tušili jsme, že letošní rok nebude úplně růžový. Máme v portfoliu firmy, které jsou zasažené více, a firmy, které jsou zasažené méně. Některé z nich musejí škrtat. Jde také o to, jak umí být firma elastická. Některé firmy kopírují trh. Samozřejmě ty, co získaly investici vloni, jsou teď v krátkodobé výhodě.

My jsme hodně číselně založení, díky tomu jsme relativně rychle schopní vědět, co se děje a že je potřeba udělat nějaká opatření. Kdo nezačal škrtat teď, bude škrtat později. 

Říkal jste, že jste ochlazení ekonomiky čekali. Z čeho jste vycházeli? Z inflace? 

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery