Start-up s penězi od Gatese přišel se solární pecí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Start-up s penězi od Gatese přišel se solární pecí, která by mohla dodávat energii i těžkému průmyslu

vaj

Americký start-up Heliogen dosud o sobě vědět nedával. Teď se ale pochlubil nápadem, který podle CNN může znamenat milník ve využití solární energie.

Začínající firma, které poskytli kapitál i miliardáři Bill Gates či majitel listu Los Angeles Times Patrick Soon-Shiong, představila svůj systém umělou inteligencí řízených zrcadel.

Ty prý dokáží vhodně zvoleným náklonem koncentrovat do jednoho bodu tak velké množství tepla, které je potřebné k produkci oceli či skla. Heliogen tak vlastně přišel s mimořádně výkonnou solární pecí, píše CNN s tím, že inovace má potenciál vůbec poprvé najít využití pro energii ze Slunce v těžkém průmyslu.

Rady odcházejícího šéfa Disney Igera: Proč vstávat ve 4:15 a jak vyhodit podřízené

„Přicházíme s technologií, která může konkurovat cenám fosilních paliv a zároveň nepřispívat k růstu emisí CO2. A to je opravdu něco jako svatý grál,“ popsal šéf Heliogenu Bill Gross.

Výraznější problém ale může představovat nepředvídatelnost sluneční energie – z prostého důvodu, že se slunečním svitem nelze počítat 24 hodin denně. Gross ale tvrdí, že jde o záležitost řešitelnou za pomoci bateriových systému, kam lze energii skladovat.

„Solární pec“ Heliogenu není první svého druhu. Stejný energetický pohon využívají například někteří těžaři ropy v Ománu. Řešení amerického start-upu, které by dokázalo vygenerovat teplotu kolem tisíce stupňů Celsia, by ale údajně mohlo najít využití i v hutích.

Profil Billa Gatese a dalších podnikatelských vizionářů najdete v magazínu E15 Premium. Objednávejte zde >>>

Musk versus astronomové. Vědcům vadí záplava satelitů SpaceX na orbitu
Kicom: Bitcoinem se dá platit na více místech, než si jeho kritici myslí
Jeff Bezos: O cestě z garáže do vesmíru i o tom, jak nedávno rekordně zchudl

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!