Válka na Ukrajině aktuálně | ONLINE novinky z ruské invaze | e15.cz

Válka na Ukrajině ONLINE: Drony zasáhly budovy v Moskvě, Rusko obvinilo Kyjev z terorismu

ČTK, redakce E15.cz, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bezpilotní letouny v úterý zasáhly dvě obytné budovy v Moskvě, uvedla na svém webu agentura RIA Novosti. Nikdo nezemřel, dvě osoby musely vyhledat lékařské ošetření, domy jsou lehce poškozeny. Příliš bližších podrobností zatím není známo. Rusko, které před více než 15 měsíci napadlo Ukrajinu, v poslední době stále častěji čelí útokům na vlastním území. Útoky tak daleko ve vnitrozemí jsou ale velmi nezvyklé.

Dění na Ukrajině sledujeme v online přenosu níže:

Důležité události posledního dne:

  • Mezinárodní měnový fond dokončil první přezkum úvěrového programu pro Ukrajinu ve výši 15,6 miliardy dolarů. Shledal, že země požadované podmínky plní a může jí tak být vyplacena první splátka.  
  • Ukrajinská armáda podle ruského ministra obrany v květnových bojích přišla asi o 16 tisíc vojáků. Tuto informaci nicméně nelze nezávisle ověřit. 
  • Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na úterý sestřelila 29 ze 31 ruských dronů, většinu zlikvidovala u Kyjeva nebo nad metropolí, uvedlo ukrajinské letectvo.
  • Bezpilotní letouny zasáhly dvě obytné budovy v Moskvě. Nikdo nezemřel. Ruský prezident Vladimir Putin v reakci na to obvinil Kyjev z terorismu a z útoků na civilní cíle. 

VIDEO: Zkáza Bachmutu zachycená z dronu

Video se připravuje ...
Zkáza Bachmutu zachycená z dronu

Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?

Více: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem ONLINE
Obnovit
17:50
28.  5.  2023

Zelenskyj poděkoval vojákům a záchranářům

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval příslušníkům protivzdušné obrany země poté, co se Kyjev stal v noci na neděli terčem vůbec nejrozsáhlejšího dronového útoku od začátku invaze. „Pokaždé, když sestřelíte nepřátelský dron nebo raketu, zachráníte lidské životy. Jste hrdinové,“ prohlásil Zelenskyj a zároveň poděkoval i ukrajinským záchranářům.  

14:40
28.  5.  2023

Drony v noci útočily na rafinerii na jihu Ruska, hlásí úřady

Několik dronů se v noci na neděli pokusilo zaútočit na Ilskou rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu evropské části Ruska. Všechny byly zneškodněny a jednomu z největších podniků na zpracování ropy v regionu nezpůsobily žádné škody, uvedla ruská média s odvoláním na oblastní úřady. Útok se podle agentury Interfax odehrál asi hodinu po středoevropské půlnoci.

13:15
28.  5.  2023

Šéf wagnerovců Prigožin tvrdí, že ho ruská média na příkaz Kremlu ignorují

Jevgenij Prigožin, vůdce ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která bojuje spolu s ruskou armádou na Ukrajině, tvrdí, že jej ruská státní média na příkaz vysokých představitelů z Kremlu záměrně ignorují a neinformují o něm. Napsala o tom dnes agentura Reuters. „Jsem naprosto přesvědčený, že to (informování o wagnerovcích) zakázali,“ uvedl Prigožin s tím, že se ruským státním médiím takový postup vymstí a že je za to lidé vytrestají.

11:20
28.  5.  2023

Počet obětí ruského útoku na nemocnici v Dnipru vzrostl na čtyři

Počet obětí pátečního ruského ostřelování nemocnice v ukrajinském Dnipru vzrostl na čtyři. V neděli o tom informoval na sociální síti Telegram šéf oblastní správy Serhij Lysak. Podle páteční bilance si útok vyžádal také více než dvě desítky zraněných.

10:10
28.  5.  2023

Španělsko dodá Ukrajině další čtyři tanky Leopard 2. S odvoláním na španělské ministerstvo obrany o tom informuje server Nexta.

7:30
28.  5.  2023

Ruský prezident Putin nařídil pohraniční stráži posílit ostrahu hranic

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil posílit ostrahu hranic, aby byl zajištěn rychlý pohyb ruských vojáků a civilistů do ukrajinských regionů, které jsou nyní pod kontrolou Moskvy. Informovala o tom agentura Reuters, která připomíná, že v posledních týdnech sílí útoky uvnitř Ruska.

6:00
28.  5.  2023

Noční útok na Kyjev si vyžádal mrtvého a tři zraněné

Při nočním ruském útoku na Kyjev zemřel nejméně jeden člověk a další tři lidé utrpěli zranění. S odvoláním na správu města to uvedla agentura Reuters. Podle agentury Ukrinform na ukrajinskou metropoli útočí drony, na místě je slyšet výbuchy, nasazena je protivzdušná obrana. Letecký poplach platí i v dalších regionech napadené země.

17:45
27.  5.  2023

Moskva oznámila požadavky pro mír s Ukrajinou, Kyjev odpověděl svými podmínkami

 Moskva dnes prostřednictvím náměstka ministra zahraničí oznámila sedm požadavků pro nastolení míru na Ukrajině. Žádá mimo jiné, aby Ukrajina uznala ruštinu za státní jazyk a vzdala se snahy o vstup do Severoatlantické aliance i do Evropské unie. Kyjev podle médií odpověděl svými podmínkami, které zahrnují i vytvoření demilitarizované nárazníkové zóny na ruském území, vydání válečných zločinců a strůjců války a vyplacení reparací.

Náměstek ministra zahraničí Michail Galuzin mezi sedmi požadavky vyjmenoval ukončení bojových akcí ze strany ukrajinských sil a dodávek západních zbraní. Splnění dalších pěti požadavků je podle ruského diplomata nezbytných pro "dosažení všeobecného, spravedlivého a trvalého míru", Ukrajina by se proto měla vrátit k neutrálnímu postavení mimo bloky, zřeknout se tedy vstupu do NATO a do EU, uznat "nové územní skutečnosti, vzniklé v důsledku práva národů na sebeurčení" (tedy uznat anexi svého území na Krymu a na východě a jihu země Ruskem - pozn. ČTK), chránit práva ruskojazyčných občanů a národnostních menšin, stanovit ruštinu státním jazykem a dodržovat základní lidská práva, včetně svobody náboženského vyznání.

Sedm ruských požadavků "potvrzuje právní a faktickou nezpůsobilost ruského vedení", uvedl na twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak a odpověděl vyjmenováním podmínek Ukrajinců. Ty zahrnují stažení všech ruských vojsk z ukrajinského území, definitivní uznání rozpadu Sovětského svazu a svrchovanosti postsovětských republik, vydání válečných zločinců a strůjců války, vytvoření demilitarizované nárazníkové zóny na ruském území, snížení počtu útočných zbraní, uskutečnění mezinárodní konference, která by zorganizovala kontrolu nad jaderným arzenálem Ruska, právní zakotvení reparací, včetně dobrovolného odevzdání ruského majetku zabaveného v třetích zemích ve prospěch Ukrajiny.

13:30
27.  5.  2023

Ukrajina požádala Německo o dodávku řízených střel Taurus

Ukrajina požádala Německo o dodávku řízených střel Taurus s doletem až 500 kilometrů, informovalo dnes německé ministerstvo obrany. Jeho mluvčí ale odmítla sdělit další podrobnosti. Není tedy jasné, o kolik střel Kyjev žádá ani to, jak je pravděpodobné, že Berlín na žádost nakonec kývne. O požadavku Ukrajiny už předtím informoval list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Střely Taurus s plochou dráhou letu se odpalují z letadel a dokáží zaměřit cíl s vysokou přesností. Agentura Reuters upozornila, že pokud by se Berlín odhodlal střely dodat, následoval by tak Británii, která začátkem května jako první země oznámila, že na Ukrajinu pošle střely s dalekým doletem Storm Shadow. Spojené státy naopak zatím odmítají vybavit Ukrajinu taktickými balistickými střelami ATACMS kvůli obavám, že by mohly sloužit k útoku na ruské území.

10:20
27.  5.  2023

„Je načase si vzít vše zpět, co nám patří,“ napsal na sociální síť Telegram vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. „Toto je modlitba za osvobození Ukrajiny. Naši hrdinní vojáci jdou s těmito slovy a myšlenkami do útoku, aby osvobodili Ukrajinu od ruských okupantů a pozvedli prapor vítězství,“ stojí v příspěvku, ke kterému připojil video s ukrajinskými vojáky. 

8:00
27.  5.  2023

Ukrajina je připravena na protiofenzivu, začít může kdykoliv, řekl BBC Danilov

Ukrajina je připravena zahájit protiofenzivu proti ruským silám, které po loňské invazi obsadily východ země. V rozhovoru to stanici BBC řekl tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Protiofenziva může začít kdykoliv, Ukrajina má podle něj teď "historickou příležitost" a nesmí udělat chybu.

"Může začít zítra, pozítří nebo za týden," řekl ohledně protiútoku Danilov. "Bylo by podivné, kdybychom oznamovali data, kdy má začít ta nebo jiná událost. Takhle se to nedělá... Naše země má před sebou velmi odpovědný úkol. A my chápeme, že nemáme právo udělat chybu," dodal.

20:35
26.  5.  2023

Polský parlament přijal návrh zákona o vzniku komise posuzující ruský vliv

Polští zákonodárci přijali zákon o vzniku komise posuzující ruský vliv v zemi. Podle opozice jde ale o snahu spustit hon na čarodějnice proti politickým oponentům vlády ve volebním roce, informovala agentura Reuters. Aby zákon nabyl platnosti, musí ho ještě podepsat prezident Andrzej Duda.

20:30
26.  5.  2023

Německé zbraně poskytnuté Kyjevu nebudou použity v Rusku, uvedl Scholz

„Německé zbraně dodané Ukrajině nebudou použity na ruském území,“ uvedl v pátek spolkový kancléř Olaf Scholz při své návštěvě Estonska. Vyplývá to podle něj ze skutečnosti, že Ukrajina je napadenou zemí, která se brání před ruskou agresí, uvedla agentura DPA. „Rusko napadlo Ukrajinu, a proto se Ukrajina sama může bránit,“ cituje Scholze DPA. „A zároveň je jasné, že námi dodané zbraně budou použity pouze na ukrajinském území,“ dodal kancléř. Scholz již dříve řekl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je s tímto požadavkem srozuměn.

19:45
26.  5.  2023

Legie Svoboda Rusku zveřejnila video z vpádu do Belgorodské oblasti

Ozbrojená skupina Legie Svoboda Rusku, která se přihlásila k pondělnímu nájezdu na ruskou Belgorodskou oblast, zveřejnila sestříhané video, které podle ní ukazuje jakési shrnutí jejího útoku. Je na něm vidět mimo jiné ničení ruské armádní techniky, přestřelky, výbuchy a pohyby obrněnců v blízkosti venkovských domů. Výpad na ruské území u hranic s Ukrajinou připisuje Moskva sabotážním skupinám z Ukrajiny, Kyjev tvrdí, že za nimi stojí skupiny Rusů, které bojují na straně ukrajinské armády.

19:30
26.  5.  2023

Německo kvůli summitu NATO přesune raketový systém Patriot ze Slovenska do Litvy

Německo přesune svůj obranný raketový systém Patriot, který je nyní umístěný na Slovensku, do Litvy. Tam bude systém chránit summit NATO, který se má konat v červenci ve Vilniusu. Podle šéfa Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga se očekává, že členské státy na summitu schválí mnohaletý asistenční program pro Ukrajinu. Program by měl mimo jiné pomoci Ukrajině dosáhnout plné operační integrace s armádami států NATO.

Autor: ČTK, redakce E15.cz, swp

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video