Válka na Ukrajině ONLINE: Senát USA schválil pomoc pro Ukrajinu, Biden jej slíbil podepsat obratem

Válka na Ukrajině

Válka na Ukrajině Zdroj: ČTK / AP / Efrem Lukatsky

V polovině zlomená televizní věž v Charkově
Andrzej Duda na summitu prezidentů V4 v Praze (22.11.2023)
Ruský bombardér Tu-22M3.
Premiér Petr Fiala
Rusové zničili Trypilskou tepelnou elektrárnu jižně od Kyjeva.
44
Fotogalerie

Americký Senát schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun). Zákon ještě musí podepsat americký prezident Joe Biden, který oznámil, že tak učiní během dnešního dne. Americkému Senátu za schválení významné pomoci poděkoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Sledujte online zpravodajství.

Důležité události posledního dne:

  • Ruské síly v pondělí odpoledne zničily v Charkově na východě Ukrajiny televizní věž. Na internetu se šíří videozáznamy, které zachycují, jak se část 240 metrů vysoké stavby hroutí k zemi. 
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina v nadcházejících měsících podepíše bilaterální bezpečnostní dohody s USA, zeměmi severní Evropy a jedním z pobaltských států.
  • Polovina vojenského fondu pro Ukrajinu ve výši 900 milionů liber, který spravuje britské ministerstvo obrany, nebyla stále využita kvůli průtahům.
  • Šéf CIA William Burns varoval, že pokud USA nepošlou Ukrajině více vojenské pomoci, může letos prohrát válku.

Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku

Video placeholde
Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku • X/Belgian Defence

Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?

Více: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

20. dubna 2024 · 06:35

Americká Sněmovna reprezentantů má hlasovat o pomoci Ukrajině a Izraeli

Po měsících odkladů má dnes americká Sněmovna reprezentantů hlasovat o balíku pomoci Ukrajině, Izraeli a indickotichomořskému regionu, včetně Tchaj-wanu. O každém z nich se bude rozhodovat odděleně. Celkově jde o pomoc v hodnotě přibližně 95 miliard dolarů (asi 2,25 bilionu korun).

O krok blíž ke schválení dlouho očekávané pomoci Ruskem napadené Ukrajině se sněmovna posunula v pátek schválením programu schůze v poměru 316 ku 94 hlasům. To podle médií naznačuje, že návrhy mají dostatečnou podporu mezi republikány i demokraty pro schválení, a to navzdory disentním hlasům části republikánských zákonodárců.

Nový pokus o uvolnění podpory pro partnery Spojených států přichází šest měsíců poté, co prezident Joe Biden navrhl původní balík spojující podporu Ukrajiny, Izraele a Tchaj-wanu. V upravené verzi s celkovými výdaji ve výši 95 miliard dolarů jej v únoru schválil Senát.

Předseda Sněmovny Mike Johnson jej ale v této podobě odmítl předložit k hlasování. Nakonec tento týden přišel s plánem rozdělit senátní návrh na jednotlivé části. V nich se počítá s přibližně 61 miliardami dolarů na vojenskou a ekonomickou pomoc Ukrajině a partnerům v regionu, 26 miliardami, včetně humanitární pomoci, pro Izrael a osmi miliardami pro indickotichomořský region.

Předseda sněmovny předkládá k hlasování také čtvrtý legislativní návrh, který zahrnuje požadavek, aby se čínská společnost ByteDance zbavila aplikace TikTok, a plán upravit ekonomickou pomoc Kyjevu do podoby odpustitelné půjčky nebo mechanismus, který by umožnil využít na podporu Ukrajiny zmrazená ruská aktiva.

Vše, co projde, bude spojeno do jednoho návrhu zákona, který pak bude muset být schválen Senátem jako celek, aby jej mohl podepsat prezident Joe Biden.

19. dubna 2024 · 19:47

Rusové opět zaútočili na Oděsu a okolí, poškodili zařízení v přístavu

Ruské střely, které dnes zasáhly Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, poškodily přístavní infrastrukturu. Při útoku byl jeden člověk zraněn, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa oblastní správy Oleha Kipera. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upřesnil, že ruské střely poškodily v přístavu Pivdennyj u Oděsy přístavní zařízení patřící Ukrajině a Singapuru.

Zelenskyj v poslední době opakovaně žádá západní spojence, aby Ukrajině poskytli další prostředky k posílení protivzdušné obrany země, která se brání už déle než dva roky ruské agresi.

19. dubna 2024 · 18:43

Sněmovna reprezentantů se přiblížila ke schválení pomoci pro Ukrajinu

Americká Sněmovna reprezentantů dnes učinila zásadní procedurální krok, kterým se po měsících posunula o krok blíže ke schválení dlouho očekávané pomoci pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan ve výši 95 miliard dolarů (asi 2,25 bilionu Kč), píše agentura AP. List The New York Times (NYT) v této souvislosti poznamenává, že ke schválení programu schůze pomohli demokratičtí zákonodárci, díky nimž hlasování prošlo navzdory disentním hlasům některých republikánů. Hlasování o pomoci se očekává o víkendu.

Program schůze republikánského předsedy sněmovny Mikea Johnsona dnes prošel v poměru 316 ku 94 hlasům, což uvolňuje cestu k tomu, aby se o jednotlivých částech zahraniční pomoci hlasovalo odděleně v sobotu. Dnešní přijetí programu podle NYT naznačuje, že legislativa bude mít podporu, jelikož program prošel s významnou podporou demokratů i většinou republikánů, navzdory nesouhlasů pravicového křídla Republikánské strany.

19. dubna 2024 · 17:32

Země NATO slíbily Ukrajině další protivzdušné systémy, řekl Stoltenberg

Země Severoatlantické aliance se shodly na poskytnutí dalších systémů protivzdušné obrany Ukrajině, která se brání ruské ozbrojené agresi. Po dnešní diskusi ministrů obrany ve formátu Rady NATO-Ukrajina to řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Státy, které zmíněnými systémy nedisponují, podle něho přislíbily finanční příspěvky na jejich nákup.

Západní systémy protivzdušné obrany Ukrajina potřebuje ke zneškodňování raket, jimiž Rusové útočí na její infrastrukturu. Ruské útoky zejména proti energetické infrastruktuře v posledních týdnech výrazně zesílily.

19. dubna 2024 · 15:36

Rusko zaměřuje své hybridní útoky na finské hranice, uvedla von der Leyenová

Rusko zaměřuje své hybridní útoky na Finsko, na jehož hranice směřuje migranty ve snaze o destabilizaci severské země. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová to podle agentury AFP dnes uvedla během návštěvy Finska. Snahy Moskvy spojila politička s finskou podporou Ukrajiny, proti níž Rusko už více než dva roky vede válku, a také s loňským vstupem Finska do NATO.

Helsinky koncem loňského roku uzavřely 1340 kilometrů dlouhou hranici s Ruskem v reakci na zvyšující se počet migrantů přicházejících z třetích zemí do Finska přes ruské území. Helsinky již dříve obvinily Rusko, že k hranici přepravuje žadatele o azyl z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí, kteří nemají platné doklady, s cílem vyvolat migrační krizi. Moskva to popřela. Na začátku dubna Finsko uzávěru pozemních přechodů prodloužilo na neurčito a na seznam přidalo několik přístavních hraničních přechodů.

19. dubna 2024 · 10:22

Ukrajinská armáda odvolala mluvčí jižního uskupení, kterou kritizovali novináři

Ukrajinský generální štáb odvolal Nataliju Humeňukovou z funkce mluvčí jižního velitelství armády. Informoval o tom portál Ukrajinska pravda. Na Humeňukovou si tento týden ve výzvě armádnímu vedení stěžovalo přes 150 ukrajinských a zahraničních novinářů. Humeňuková, která tiskové oddělení jižního velitelství ukrajinské armády vedla od jara 2022, kritiku odmítla.

19. dubna 2024 · 08:27

Při nočních ruských útocích na Dněpropetrovskou oblast na východě Ukrajiny zemřelo nejméně osm lidí, včetně dvou dětí, uvedly úřady. Zraněných je 25.

19. dubna 2024 · 08:03

Rusko při raketovém útoku na Dněpropetrovskou oblast zasáhlo železniční infrastrukturu, například nádraží v Dnipru, uvádí Kyjev a hlásí zraněné.

19. dubna 2024 · 07:27

Rusko útočilo na Dněpropetrovskou oblast, zemřelo dítě, další lidé jsou zranění

Rusko v noci na dnešek zaútočilo raketami na Dněpropetrovskou oblast ve východě Ukrajiny. Zranění utrpělo přes 20 lidí, jedno dítě v nemocnici na následky poranění zemřelo. Informoval o tom na telegramu šéf vojenské správy druhého největšího ukrajinského regionu Serhij Lysak.

19. dubna 2024 · 07:13

Na jihozápadě Ruska se zřítil bombardér Tu-22M3, přihlásila se k tomu Ukrajina

Ve Stavropolském kraji na jihozápadě Ruska se zřítil ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se vracel na základnu po splnění bojového úkolu, informovalo dnes podle agentury Interfax ruské ministerstvo obrany. Ke zničení letounu se hlásí ukrajinské letectvo, akci podle svého velitele Mykoly Oleščuka podniklo ve spolupráci s vojenskou rozvědkou HUR.

„Jednotky (ukrajinského) letectva ve spolupráci s vojenskou rozvědkou poprvé zničily strategický bombardér dlouhého doletu Tu-22M3, používaný jako nosič střel Ch-22, které ruští teroristé používají k útokům na ukrajinská města,“ uvedl Oleščuk.

19. dubna 2024 · 06:54

Ruské regiony začínají rušit přehlídky k 9. květnu, upozornil server

Přinejmenším pět ruských regionů se rozhodlo neuspořádat vojenské přehlídky na Den vítězství, kterým si země 9. května připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem. Děje se tak kvůli hrozbě útoků z Ukrajiny, proti které Rusko vede už více než dva roky válku, upozornil server The Moscow Times.

V Kurské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, úřady zrušily všechny hromadné akce, s výjimkou položení věnce k věčnému ohni, uvedl gubernátor Roman Starovojt. „Vzpomínkové akce na počest Dne vítězství uspořádáme v přímém přenosu na internetu. Navrhneme obyvatelům oblasti, aby portréty svých příbuzných, kteří se zúčastnili války, vyvěsili v oknech domů a aut,“ oznámil.

19. dubna 2024 · 06:53

Přežití Ukrajiny je důležité i pro Spojené státy, uvedl Trump

Přežití Ukrajiny v současné válce proti Rusku je důležité jak pro Evropu, tak pro Spojené státy, uvedl dnes bývalý americký prezident a republikánský kandidát do listopadových prezidentských voleb Donald Trump. V příspěvku na exprezidentově sociální síti Truth Social je podle agentury Reuters znatelný určitý posun v jeho dosavadním postoji, a to za situace, kdy má o víkendu americká Sněmovna reprezentantů hlasovat o miliardovém balíčku pomoci Ukrajině.

18. dubna 2024 · 18:37

V Polsku zadrželi muže, který měl Rusům pomáhat s přípravou atentátu na Zelenského

Polská policie ve středu zadržela muže, který je podezřelý, že se ruské vojenské rozvědce GRU snažil pomoci s případným atentátem na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informovala polská prokuratura. Hrozí mu až osm let vězení.

Podle vyšetřovatelů Pawel K. dal najevo, že je ochotný spolupracovat s GRU, a navazoval kontakty s ruskými občany, kteří jsou „bezprostředně zapojení do války na Ukrajině“. Polská prokuratura uvedla, že mezi jeho úkoly patřilo sbírat informace o zabezpečení vojenského letiště Rzeszów-Jasionka na jihovýchodě Polska a předávat je GRU. To prý mělo Rusům pomoci při plánování možného atentátu na ukrajinského prezidenta Zelenského.

Zelenskyj letiště v Rzeszówě používá při cestách do zahraničí, neboť vzdušný prostor Ukrajiny je od začátku ruské invaze uzavřený.

Polskou stranu na aktivity Pawla K. upozornila kancelář ukrajinského generálního prokurátora. Ukrajinci poskytli polským vyšetřovatelům důkazní materiál týkající se tohoto případu. Spolupracovala na něm také ukrajinská tajná služba SBU.

18. dubna 2024 · 16:48

Německý generál: Rusko může být připraveno napadnout NATO za pět až osm let

Pokud se k tomu Rusko rozhodne, mohlo by vojensky být připraveno zaútočit na země NATO za pět až osm let, řekl podle agentury Reuters generální inspektor německé armády Carsten Breuer. „Do té doby podle našich analýz Rusko obnoví své ozbrojené síly (z dopadů války na Ukrajině - pozn. ČTK) do takového stupně, že útok na území NATO by mohl být možný,“ řekl Breuer během své návštěvy Varšavy. „Neříkám, že se to stane, ale že by to bylo možné,“ podotkl.

„Pozorujeme, že Rusko produkuje velké množství válečného materiálu a že všechen tento materiál neposílá na frontu na Ukrajině... takže v roce 2029 bychom měli být připraveni,“ říká Breuer, podle kterého jde „o hrozbu za pět až osm let“.

18. dubna 2024 · 15:19

Rusko začalo hlásit sestřely ukrajinských balónů

Ruské ministerstvo obrany dnes podle ruské tiskové agentury TASS ohlásilo likvidaci dvacítky ukrajinských raket, dvou desítek bezpilotních letounů a pěti menších balónů nad několika západoruskými oblastmi. BBC na svém ruskojazyčném webu upozornila, že Moskva začala ve svých hlášeních zmiňovat balóny, které podle ní vypouštějí směrem do Ruska Ukrajinci, teprve tento týden. 

Dva balóny ruská protivzdušná obrana zničila nad Belgorodskou oblastí a tři nad Voroněžskou oblastí, napsala TASS. O dva dny dříve stejná agentura informovala o likvidaci menších balónů nad Kurskou oblastí. Ruské ministerstvo obrany v obou případech uvedlo, že se tímto způsobem pokusila na ruské území zaútočit ukrajinská armáda.

Ve středu gubernátor Brjanské oblasti Alexandr Bogomaz informoval o likvidaci tří ukrajinských meteorologických balónů ruskou protivzdušnou obranou a nález jiného balónu vyvolal ten samý den poplach v Kalužské oblasti, kde evakuovali část obyvatel jednoho z okresů. 

Ukrajinci už před více než rokem rokem oznámili, že Rusko také vysílalo na jejich území balóny. Ukrajinské úřady a armáda tehdy uváděly, že nepřátelská armáda se jimi zřejmě snaží odhalit a vyčerpat ukrajinskou protivzdušnou obranu během vzdušných úderů.

Ruské zprávy uvádějí, že ukrajinské balóny jsou vybaveny modulem GPS, nesou výbušniny a údajně jsou hůře odhalitelné, napsala agentura AP. Tato zařízení podle ní nejsou schopná ve vzduchu manévrovat, modul GPS pravděpodobně slouží ke koordinaci vypouštění výbušnin, pokud se balón vznáší nad určitou oblastí s cílem vyvolat na zemi paniku a odpoutat pozornost ruské protivzdušné obrany.