Válka na Ukrajině ONLINE: Moskva hlásí dobytí další ukrajinské obce; Kyjev tvrdí, že drží pozice u Dněpru

Ruská armáda na Ukrajině (8.2.2024)

Ruská armáda na Ukrajině (8.2.2024) Zdroj: ČTK / AP / Uncredited

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle ruských médií informoval Vladimira Putina o dobytí obce Krynky na jihu Ukrajiny, kde ukrajinské jednotky v předchozích měsících vytvořily malé předmostí na levém, východním břehu Dněpru v Chersonské oblasti. Ruský prezident podle agentury TASS vyzval zbývající ukrajinské vojáky, aby nedoufali v evakuaci, ale vzdali se. Velení jižního uskupení ukrajinských sil naopak podle agentury Reuters oznámilo, že nadále drží pozice na levém břehu Dněpru a že ruské útoky byly neúspěšné.

Dění na Ukrajině sledujeme v online přenosu níže:

Důležité události posledního dne:

  • Ruští vojáci opět postříleli ukrajinské zajatce, tentokráte u vsi Robotyne na jihovýchodě země, uvedla agentura Unian s odvoláním na video, které se rozšířilo po sociálních sítích.
  • Situace na frontových úsecích, kde se soustředily rezervy ruských sil, je mimořádně obtížná, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.  
  • Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba požádal ministry zahraničí členských zemí Evropské unie o další pomoc. Kyjev potřebuje zejména munici. 
  • Ukrajinské jednotky u obce Robotyne v Záporožské oblasti na jihovýchodě země se ocitly pod těžkou palbou Rusů, kteří se snaží znovu dobýt území, jež Ukrajinci osvobodili během loňské ofenzivy. 

Video placeholde
Zelenskyj se v Mnichově sešel s Petrem Pavlem: Děkoval Česku za balíčky pomoci Ukrajině • Sociální síť X - Volodymyr Zelenskyj

Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?

Více: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

19. února 2024 · 11:35

Česko podporuje přijetí sankcí vůči Rusku kvůli smrti Navalného, uvedl ministr

Česká republika podporuje přijetí dalších sankcí vůči Rusku kvůli smrti opozičního předáka Alexeje Navalného. V Bruselu to dnes uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podle něj je důležité, aby členské státy EU vyjádřily podporu nejen Navalného manželce Juliji, která se dnes zasedání ministrů osobně účastní, ale i celé ruské opozici.

Pozvání Navalného ženy na jednání ministrů zahraničí EU je podle Lipavského „velkým výrazem symbolické podpory a uznání“ pro manželku ruského opozičního vůdce, jehož smrt ruské úřady oznámily minulý týden v pátek. „Pravděpodobně všechno nasvědčuje tomu, že to je prachobyčejná politická vražda a že Putin má krev na rukou. Opět. Bohužel nic překvapivého v totalitním státě, kterým se Rusko za poslední roky stalo,“ prohlásil šéf české diplomacie.

19. února 2024 · 11:34

ISW: Ukrajinští vojáci budou zřejmě schopni vytvořit novou obranu za Avdijivkou

Ukrajinské síly budou pravděpodobně schopny vytvořit nové obranné linie nedaleko Avdijivky, a tím zřejmě zabrzdí ruskou ofenzívu v regionu. Ve své nejnovější analýze o vývoji ruské války proti Ukrajině to napsal americký Institut pro studium války (ISW). Ten dále píše, že zpoždění v západní vojenské pomoci Ukrajině pravděpodobně pomáhá Rusku útočit v několika sektorech fronty najednou s cílem vyvinout tlak na ukrajinské ozbrojené síly ve více směrech.

Ruské síly se v současné době snaží vést nejméně tři ofenzivní operace: v Avdijivce a jejím okolí, podél hranice mezi Charkovskou a Luhanskou oblastí - zejména ve směru na Kupjansk a Lyman, a také u Robotyne v Záporožské oblasti, uvádí analytici institutu. ISW a několik ukrajinských a západních zdrojů po nedávném ukrajinském stažení z Avdijivky dochází k závěru, že zpoždění v dodávkách západní pomoci, konkrétně dělostřelecké munice a systémů protivzdušné obrany, zkomplikovala snahu ukrajinských jednotek zabránit ruskému postupu v Avdijivce.

19. února 2024 · 11:34

Borrell: EU bude kvůli smrtí Navalného usilovat o další sankce proti Moskvě

Evropská unie bude usilovat o přijetí nových sankcí proti Moskvě v souvislosti se smrtí ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného, uvedl dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Na jednání ministrů zahraničí v Bruselu bude dnes osobně přítomná manželka Navalného Julija.

„Vyšleme zprávu o podpoře ruské opozici... na obou frontách, politické i vojenské musíme pokračovat v naší podpoře Ukrajině i obyvatel Ruska, kteří chtějí žít ve svobodě,“ řekl Borrell novinářům. Jak dodal, má v úmyslu navrhnout, aby byl právě po Alexeji Navalném pojmenován sankční režim, který Evropská unie vyhlašuje. V reakci na dotaz, vůči komu by nové sankce měly směřovat, zmínil osoby či instituce zodpovědné za smrt ruského opozičního vůdce. „Nezapomeňte ale, kdo je za Navalného smrt skutečně zodpovědný,“ dodal šéf unijní diplomacie.

19. února 2024 · 09:21

Ruské síly zcela ovládly i areál koksovny na okraji Avdijivky, uvedla Moskva

Ruské síly zcela ovládly i areál koksovny na okraji Avdijivky v Doněcké oblasti, kde se podle ruských činitelů ještě v neděli ukrývali ukrajinští vojáci. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to dnes uvedla agentura TASS.

„Uskupení vojsk Střed rozvíjející ofenzivu plně ovládlo koksovnu ve směru na Avdijivku. Na administrativních budovách závodu byly vyvěšeny ruské vlajky,“ konstatuje prohlášení, podle něhož ukrajinské síly pokračují v ústupu z oblasti.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj v sobotu sdělil, že ukrajinské jednotky se z Avdijivky stáhly, aby nebyly obklíčeny. Šlo o největší změnu na frontě od května 2023, kdy Rusové po dlouhých krvavých bojích dobyli Bachmut.

18. února 2024 · 22:16

Ukrajinská prokuratura vyšetřuje údajné zastřelení osmi válečných zajatců Rusy

Ukrajinská prokuratura podle agentury AFP oznámila, že vyšetřuje údajné zastřelení osmi válečných zajatců ruskými vojáky na východě Ukrajiny. Šest případů je z oblasti města Avdijivka, které ruská armáda tento týden po měsících těžkých bojů dobyla.

18. února 2024 · 17:39

Tisíce lidí v Rusku žádají, aby úřady vydaly tělo Navalného rodině

Více než 12 tisíc lidí se obrátilo na ruský vyšetřovací výbor s žádostí o okamžité vydání těla zemřelého kritika Kremlu Alexeje Navalného jeho příbuzným. Informoval o tom server Meduza s odvoláním na projekt OVD-Info, který monitoruje zásahy proti odpůrcům režimu. Navalnyj zemřel v pátek v odlehlém vězeňském táboře za polárním kruhem a okolo jeho úmrtí i toho, kde se jeho tělo nachází, panuje dál řada nejasností. Ruská opozice i mnozí západní představitelé přičítají vinu za úmrtí Navalného ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

18. února 2024 · 16:56

Ruská ofenziva u Avdijivky pokračuje, shodují se zdroje z Ruska i Ukrajiny

Ruská ofenziva v oblasti Avdijivky pokračuje i poté, co ruské síly toto východokrajinské město v uplynulých dnech zcela ovládly. Shodují se na tom ukrajinské i ruské zdroje. „V oblasti Avdijivky odrazila ukrajinská armáda 14 útoků okupantů u Lastočkyne,“ uvedl velitel uskupení ukrajinských sil generál Oleksandr Tarnavskyj na Telegramu. Vesnice Lastočkyne leží necelé dva kilometry západně od severní části Avdijivky. Podle něj se Rusové pokoušejí o postup také u Marjinky v Doněcké oblasti. Zopakoval také dřívější tvrzení ukrajinské armády, že ukrajinské síly odrazily mohutný útok u vesnice Robotyne v Záporožské oblasti.

18. února 2024 · 16:45

Stovka lidí v Praze vyjádřila podporu Ukrajině v boji s Ruskem

Zhruba stovka lidí se v neděli shromáždila před ukrajinským velvyslanectvím v Praze, aby vyjádřila podporu zemi, která se téměř dva roky brání ruské agresi. Shromáždění uspořádala iniciativa Modlitba za Ukrajinu, jež podobné akce pořádá od počátku konfliktu. Účastníky akce pozdravil vedoucí ukrajinské diplomatické mise Vitalij Usatyj, který poděkoval Čechům za dlouhodobou podporu. Demonstranti se následně přesunuli k ruskému velvyslanectví, kde akci ukončili.

18. února 2024 · 16:12

Ruští vojáci podle Kyjeva zastřelili dva ukrajinské válečné zajatce

Ukrajina obvinila Rusko, že jeho vojáci v neděli na východě země zastřelili dva ukrajinské zajatce. Podle ní zločin dokazuje video. „Rusové opět demonstrovali svůj postoj k mezinárodnímu humanitárnímu právu, když zastřelili dva ukrajinské válečné zajatce,“ uvedla na Telegramu ukrajinská pozemní vojska. Zveřejnila také krátký snímek pořízený dronem, na němž je vidět vojáka, který zblízka zastřelí dva jiné vojáky, kteří mu nekladou žádný odpor. Informace o mrtvých zajatcích ani pravost videa nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

18. února 2024 · 14:32

Ukrajina potřebuje podle Řehky zkonsolidovat zisky a zaujmout silnou obranu

Ukrajina potřebuje využít letošní rok ke konsolidaci zisků a zaujmout silnou obranu v konfliktu s Ruskem. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl náčelník českého generálního štábu Karel Řehka. Zároveň uvedl, že neočekává brzký konec konfliktu.

18. února 2024 · 13:57

Vládní i opoziční politici podporují vratné kauce na dovozy z Ukrajiny

Vládní i opoziční politici, stejně jako Agrární komora, podporují zavedení cla v podobě vratných kaucí na zemědělskou produkci dováženou z Ukrajiny do Evropské unie. V neděli se na tom shodli v diskusních pořadech Partie Terezie Tománkové na Primě a Za pět minut dvanáct na Nově. Kauce by se dovozcům vracela, pokud by obilí mířilo z Evropské unie na třetí trhy. Podle Agrární komory by to mohlo vyřešit problém s tím, že dovozy z Ukrajiny zhoršují konkurenceschopnost českých zemědělců.

18. února 2024 · 13:46

Čína ujistila Ukrajinu, že do oblastí konfliktů neprodává smrticí zbraně

Šéf čínské diplomacie Wang I na Mnichovské bezpečnostní konferenci ujistil ukrajinského kolegu Dmytra Kulebu, že Peking neprodává smrticí zbraně do oblastí konfliktů a že usiluje o mírové řešení války na Ukrajině. „Čína vždy stála na straně míru a dialogu a trvala na mírových rozhovorech. Čína nechce, aby krize byla prodlužována a vyhrocena a chce s mezinárodním společenstvím zabránit, aby se situace zhoršila,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí o postoji Pekingu k válce na Ukrajině. To také potvrdilo, že na okraj konference se Wang sešel s Kulebou.

18. února 2024 · 13:30

Šéfka německého parlamentního výboru pro obranu by dala Ukrajině taurusy

Šéfka německého parlamentního výboru pro obranu Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová podpořila dodání střel s plochou dráhou letu Taurus na Ukrajinu. Prohlásila to v neděli na Mnichovské bezpečnostní konferenci, kde se v sobotu jasné odpovědi k možné dodávce střel spolkový kancléř Olaf Scholz vyhnul. Podle Strackové-Zimmermannové o střelách Německo stále jedná.

18. února 2024 · 12:37

Evropa musí být podle Borrella schopná se bránit, aby měla politickou váhu

Evropa musí být schopná se sama bránit, jinak nebude mít ve světě politickou váhu. V neděli to na Mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. Řekl také, že evropské státy musí být schopné rychleji a ve větším měřítku zbrojně a hospodářsky podpořit Ukrajinu, která už takřka dva roky vzdoruje ruské invazi.

18. února 2024 · 12:36

Americká velvyslankyně uctila v Moskvě památku Navalného

Americká velvyslankyně v Moskvě Lynne Traceyová uctila památku ruského opozičního předáka Alexaje Navalného, jehož smrt v pátek oznámily ruské úřady. Učinila tak před památníkem obětem politických represí, kam lidé po oznámení Navalného smrti chodí klást květiny.