Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajina dostane munici z USA dříve než jiné státy

Střely Patriot

Střely Patriot Zdroj: profimedia.cz

Požár ropného terminálu v Azově po ukrajinském útoku
Ministerstvo financí
Švýcarská prezidentka Viola Amherd a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představují závěry mírového summitu
Prezident Petr Pavel se zúčastní mírové konference ve Švýcarsku.
Argentinský prezident Javier Milei (vpravo) se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským
66
Fotogalerie

Spojené státy odloží některé vojenské dodávky do jiných zemí a upřednostní Ukrajinu bránící se ruské invazi, oznámil ve čtvrtek mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. Půjde především o rakety do systémů protivzdušné obrany Patriot a do systémů NASAMS. Jiné země dodávky dostanou, byť se zpožděním, uvedl Kirby, který podle zpravodajských agentur označil toto rozhodnutí za „obtížné, ale nutné“.

Konflikt na Ukrajině sledujeme v ONLINE přenosu níže:

Důležité události posledního dne:

  • Rusko poprvé ve válce na Ukrajině použilo obří klouzavou bombu FAB-3000 o hmotnosti přes 3000 kilogramů. 
  • Spojené státy poskytnou v přepočtu asi 120 milionů korun mezinárodním organizacím, které pomáhají ukrajinským uprchlíkům v Česku.
  • Rumunsko daruje Ukrajině jeden ze svých dvou funkčních raketových systémů Patriot pod podmínkou, že jej spojenci nahradí podobným systémem protivzdušné obrany.

  • Zástupci zemí Evropské unie se ve čtvrtek shodli na čtrnáctém balíku sankcí proti Rusku. 

Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku

Video placeholde
Výcvik ukrajinských vojáků na letouny F-16 v Dánsku • X/Belgian Defence

Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?

Více: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

14. června 2024 · 12:49

Černochová: Země NATO se shodly, že aliance bude koordinovat pomoc Kyjevu

Země Severoatlantické aliance se shodly na tom, že NATO převezme od Spojených států koordinaci dodávek zbraní pro Ukrajinu. Českým novinářům to dnes v sídle aliance řekla česká ministryně obrany Jana Černochová. Shodu podle ní jasně deklarovaly všechny země, přičemž Maďarsko získalo výjimku, podle které na tuto podporu nebudou použity žádné maďarské finanční prostředky ani personál. Plán bude definitivně schválen na červencovém summitu NATO ve Washingtonu.

14. června 2024 · 11:53

Země G7 vyzvou Írán, aby přestal pomáhat Rusku ve válce proti Ukrajině, vyplývá podle Reuters z návrhu závěrů italského summitu skupiny.

14. června 2024 · 11:38

Jižní Korea a USA varovaly před sbližováním Ruska a KLDR, kam se chystá Putin

Vysocí představitelé Jižní Koreje a Spojených států varovali, že chystaná návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v KLDR může posílit vojenské vztahy obou zemí a vést k dalšímu porušování rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Kvůli Putinově návštěvě si telefonovali náměstek jihokorejského ministra zahraničí Kim Hong-kjon se svým americkým protějškem Kurtem Campbellem, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na jihokorejskou diplomacii.

Campbell slíbil, že Spojené státy budou spolupracovat s Jižní Koreou na řešení možného narušení regionální stability a problémů, které může Putinova návštěva vyvolat.

14. června 2024 · 10:51

Ukrajinští fotbalisté nahráli video, v němž upozornili na důsledky ruské invaze

Třináct hráčů ukrajinské fotbalové reprezentace nahrálo ve čtvrtek před začátkem mistrovství Evropy v Německu video, v němž poukázali na důsledky ruské vojenské agrese v jejich rodných městech. Vystoupil v něm i bývalý obránce Slavie a nyní hráč Lince Maksym Talovjerov. Ukrajinci už v dějišti šampionátu absolvovali první trénink, na nějž dorazilo čtyři tisíce fanoušků.

„Naše rodná města by ráda pořádala Euro. Teď ale nebojují o turnaj, ale o svobodu,“ stojí ve videu trvajícím 90 sekund. V nahrávce se střídají tváře fotbalistů se záběry na domy v troskách, hořící budovy nebo záchranné čety prodírající se hromadami ruin. Invaze na Ukrajinu trvá od února 2022. Ruská fotbalová reprezentace na Euru startovat nemůže, protože byla kvůli agresi své země vyloučena z mezinárodních soutěží.

14. června 2024 · 10:51

Švýcarsko hostí první summit o míru na Ukrajině, nejslinější hráči tam nebudou

Delegace z desítek zemí světa se o víkendu sejdou v luxusním resortu v podhůří švýcarských Alp, aby diskutovaly o možné cestě k ukončení ruské války na Ukrajině. Cílem je mimo jiné najít způsob, jak v budoucnu do mírového procesu zapojit obě strany. Rusko na setkání zastoupené nebude, stejně jako Čína, a nedorazí ani americký prezident Joe Biden.

První summit tohoto druhu hostí Švýcarsko po téměř 850 dnech války Ruska proti sousední zemi. Původně se měl konat už loni, byl však opakovaně odkládán. Nyní se uskuteční na pozadí eskalace ruských útoků na východě Ukrajiny, zatímco žádná mírová jednání mezi dvěma stranami se nerýsují.

Více o mírovém summitu si můžete přečíst zde

14. června 2024 · 08:22

Rusko a Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů. Moskva informuje o sestřelení 87 ukrajinských dronů, Kyjev o likvidaci 24 ruských dronů a také střel.

14. června 2024 · 07:24

Ministři NATO se chystají schválit plán, aby aliance koordinovala pomoc Kyjevu

Ministry obrany zemí Severoatlantické aliance dnes čeká druhý den jednání v sídle NATO v Bruselu. Zatímco tématem čtvrteční schůzky byla zejména pomoc Ukrajině, neboť s ministry jednal rovněž ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov, dnes bude zasedat Severoatlantická rada, tedy nejvyšší orgán NATO. Ministři by měli na zasedání schválit plán, aby NATO převzalo od Spojených států koordinaci dodávek zbraní pro Ukrajinu. Česko zastupuje ministryně obrany Jana Černochová.

"Očekávám, že ministři schválí plán, aby NATO řídilo koordinaci bezpečnostní pomoci a výcviku na Ukrajině," uvedl po skončení prvního dne jednání šéf aliance Jens Stoltenberg. Ministři obrany by se měli zabývat i tím, jak dál posílit alianční politiku obrany a odstrašení, debatovat by ale také měli o zvýšení produkce zbraní a munice.

14. června 2024 · 07:22

Na summitu skupiny G7 promluví papež, setká se také se Zelenským

V jihoitalské Apulii dnes druhým dnem pokračuje summit skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7. Na okraj vrcholné schůzky, jejímž hlavním tématem je pomoc Ukrajině čelící ruské agresi, se papež František, setká s řadou světových lídrů, včetně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho amerického protějšku Joea Bidena. Státníky čekají debaty také o Indo-Pacifiku, umělé inteligenci, energetice či Africe.

13. června 2024 · 19:47

Zelenskyj a Biden podepsali desetiletou bezpečnostní dohodu mezi Ukrajinou a USA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho americký protějšek Joe Biden podepsali desetiletou americko-ukrajinskou dohodu zaměřenou na posílení bezpečnosti Ukrajiny. Stalo se tak třídenního summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, který se koná na jihu Itálie.

Dokument mimo jiné stanoví, že obě vlády se do 24 hodin sejdou na nejvyšší úrovni, aby projednali reakci v případě ozbrojeného útoku na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters. Dohoda podle ní také slouží jako „most“ pro případné členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. Ukrajina se už třetím rokem s pomocí USA a dalších západních zemí brání ozbrojené ruské agresi.

13. června 2024 · 19:08

Von der Leyenová a Scholz nepřímo potvrdili dohodu na miliardách dolarů pro Ukrajinu

Ukrajina by měla dostat úvěr ve výši 50 miliard dolarů od skupiny zemí G7, půjčka má být krytá zmrazeným ruským majetkem. Peníze by měla Ukrajina splácet až z budoucích ruských reparací. Informovaly o tom světové agentury, nepřímo ji potvrdili německý kancléř Olaf Scholz a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle nich je ale ještě zapotřebí dojednat detaily.

13. června 2024 · 18:14

Zelenskyj vyzval lídry G7, aby schválili Marshallův plán na obnovu Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal vedoucí představitele zemí skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, aby schválili Marshallův plán na obnovu Ukrajiny po škodách způsobených ruskou invazí. Informovala o tom agentura Reuters.

Zelenskyj rovněž uvedl, že zrušení omezení na používání západních zbraní na území Ruska poskytlo Ukrajině dodatečnou ochranu před ruskými leteckými údery.

13. června 2024 · 17:08

Americký distributor dodá LNG na Ukrajinu

Americký distributor zkapalněného zemního plynu (LNG) Venture Global se domluvil s ukrajinskou energetickou skupinou DTEK na dodávkách LNG pro Ukrajinu a východní Evropu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde pro Ukrajinu o první významnou dohodu na dovoz LNG.

Distributor D.Trading z holdingu DTEK miliardáře Rinata Achmetova bude nakupovat LNG z terminálu Plaquemines v americkém státě Louisiana, a to až do roku 2026. Vedle toho kontrakt po dobu 20 let počítá s nákupem až dvou milionů tun LNG ročně z terminálu CP2 LNG ve městě Cameron Parish, rovněž v Louisianě.

Ukrajina aktuálně nedisponuje žádnými jednotkami na zpětné zplynování a většina objemu zemního plynu do země proudí ze Slovenska. Společnost DTEK má ale nasmlouvané kapacity na zpětné zplynování v terminálech v dalších evropských zemích, z nichž by mohla plyn dovážet na Ukrajinu. Existuje také potrubní spojení přes Polsko, které má terminál na LNG.

13. června 2024 · 16:54

G7 se shodla na využití výnosů ze zmrazeného ruského majetku, píší světové agentury

Lídři zemí skupiny G7 na summitu v Itálii nalezli shodu ohledně využití výnosů ze zmrazeného ruského majetku. Píší to agentury s odkazem na diplomatické zdroje. Ukrajina by měla dostat úvěr ve výši 50 miliard dolarů, první peníze by mohly přijít už letos, píše agentura Reuters. Podle agentury AP dohoda počítá s tím, že ruský majetek zůstane zmrazený do doby, než Moskva vyplatí Ukrajině reparace za válečné škody.

V Itálii odpoledne začalo zasedání lídrů zemí skupiny G7 za účasti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který přicestoval do místa konání summitu na jihu Itálie. Na schůzi jsou přítomní prezidenti a premiéři členských států skupiny G7, předsedkyně Evropské komise Usula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel.

Podle nejmenovaných diplomatických zdrojů se lídři shodli na využití výnosů ze zmrazeného ruského majetku. „Máme dohodu na nejvyšší úrovni,“ cituje agentura AFP představitele Bílého domu. Spojené státy a další země G7 poskytnou Ukrajině půjčku ve výši 50 miliard dolarů, která bude krytá výnosy z ruského majetku, na který jsou uvalené sankce.

Podle diplomatů však zbývá doladit technické detaily mechanismu, což by mohlo trvat několik týdnů, píše agentura Reuters. Počítá se s tím, že by Ukrajina mohla dostat první peníze již v letošním roce. Ukrajina bude smět peníze z půjčky použít na rekonstrukci, humanitární potřeby i pro svou armádu.

Dohoda se týká výnosů ze zhruba 260 miliard dolarů zmrazeného ruského majetku. Podle agentury AP se země G7 dohodly, že nevrátí Moskvě kontrolu nad jejím majetkem, dokud nevyplatí Ukrajině reparace za škody způsobené válkou, kterou Moskva zahájila v roce 2022.

13. června 2024 · 16:48

Ministr USA vyzval spojence z NATO, aby poskytli Ukrajině další Patrioty

Americký ministr obrany vyzval spojence z NATO, aby poskytli Ukrajině další systémy protivzdušné obrany. Podle Lloyda Austina je nyní protivzdušná obrana hlavní prioritou, na kterou se USA zaměřují, a američtí představitelé jsou v každodenním kontaktu s ukrajinským vedením.

„Už jsme Ukrajincům poskytli systém Patriot, já, prezident Joe Biden i (ministr zahraničí) Antony Blinken se snažíme přimět i ostatní, aby jim poskytli další systémy protivzdušné obrany,“ uvedl na jednání NATO v Bruselu Lloyd Austin. Ocenil aktivitu Nizozemska, které vede iniciativu, jež si klade za cíl poskytnout Ukrajině co nejvíce systémů protivzdušné obrany. Rovněž je podle něj pozitivní, že Itálie předá Kyjevu další protivzdušný systém SAMP/T.

13. června 2024 · 13:03

V Kyjevě se poprvé od ruské invaze chystá pochod rovnosti na podporu LGBT+

Ukrajinská nevládní organizace KyivPride (KyjivPrajd) plánuje uspořádat v neděli 16. června v ulicích Kyjeva pochod rovnosti na podporu sexuálních menšin. Letošní průvod se v ukrajinské metropoli bude konat poprvé od začátku ruské invaze do země před více než dvěma roky a budou ho provázet přísná bezpečnostní opatření. Počet účastníků bude omezen a bude nutná registrace předem. Informoval o tom server The Kyiv Independent a veřejnoprávní stanice Suspilne.

Akce se podle těchto zdrojů zúčastní přibližně 500 lidí, včetně aktivistů, diplomatů nebo zástupců mezinárodního společenství. Podrobnosti o místě budou znát pouze registrovaní účastníci a policie. Průvod se bude držet v blízkosti protileteckého krytu, kdyby se městem rozezněly sirény varující před ruským vzdušným útokem.