Válka na Ukrajině aktuálně | ONLINE novinky z ruské invaze | e15.cz

Válka na Ukrajině ONLINE: Turecko schválilo přijetí Finska do NATO

ČTK, redakce E15.cz, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Turecký parlament jednomyslně ratifikoval vstup Finska do NATO. Turecko schvalovalo přijetí Finska jako poslední z členských zemí Severoatlantické aliance. Ratifikace se očekávala, podpořil ji prezident Recep Tayyip Erdogan.

Dění ve válce na Ukrajině sledujeme ONLINE.

Důležité události posledního dne:

  • USA podporují zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinu agrese proti Ukrajině, oznámila podle agentur Reuters a AFP americká diplomacie.
  • Ruský soud uložil dva roky vězení Rusovi, jehož dcera namalovala protiválečný obrázek. Muž před vynesením rozsudku utekl, uvedl podle Meduzy soud.
  • Odmítavá reakce Západu nemůže změnit nic na plánech Moskvy rozmístit v sousedním Bělorusku jaderné zbraně.
  • Ruská ofenziva u Bachmutu pravděpodobně dosahuje vrcholu. Ve svém pravidelném hodnocení válečné situace na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). 
  • Ruskem vyvolaná válka už Ukrajině způsobila škody ve výši 143,8 miliardy dolarů (3,13 bilionu korun), odhaduje Kyjevská ekonomická škola. Zničeno či poškozeno podle ní bylo přes 150 tisíc obytných domů. 

VIDEO: Psychologický výcvik ukrajinské armády

Video se připravuje ...
Psychologický výcvik ukrajinské armády

Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?

Více: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem ONLINE
Obnovit
7:01
31.  3.  2023
!

Turecký parlament schválil přijetí Finska do NATO

Turecký parlament jednomyslně ratifikoval vstup Finska do NATO. Turecko schvalovalo přijetí Finska jako poslední z členských zemí Severoatlantické aliance. Ratifikace se očekávala, podpořil ji prezident Recep Tayyip Erdogan.

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo několik nejmenovaných diplomatů. Turecko nyní musí svou ratifikaci přístupového protokolu oznámit americkému ministerstvu zahraničí, které slouží jako takzvaný depozitář zakládající smlouvy NATO a má na starosti registraci dokumentů souvisejících se Severoatlantickou smlouvou.

Generální tajemník NATO Stoltenberg pak může Finsko oficiálně pozvat k přistoupení ke smlouvě, mohlo by se tak stát na okraj jednání ministrů zahraničí aliance příští týden v Bruselu. Pokud s tím bude Finsko souhlasit a nechá uložit příslušné dokumenty ve Washingtonu, stane se oficiálně členem. Finská vlajka pak bude slavnostně vyvěšena před sídlem NATO v Bruselu.

Na přijetí do aliance čeká ještě Švédsko, jehož přijetí ještě neschválilo kromě Turecka ani Maďarsko.

21:18
30.  3.  2023

Putin podepsal dekret o jarních odvodech do armády, nastoupit má 147 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos o jarních odvodech do armády. K vojenské službě má být od 1. dubna do 15. července povoláno 147 tisíc Rusů ve věku od 18 do 27 let. Na svém ruskojazyčném webu o tom dnes informovala stanice BBC a zpravodajský server RBK.

Loni na jaře prezident stanovil cíl povolat k vojenské službě 134.500 lidí, na podzim to bylo 120 tisíc lidí, píše web RBK, podle něhož se podzimní termín posunul kvůli částečné mobilizaci o měsíc a začal v listopadu. V Rusku se branci k povinné vojenské službě trvající 12 měsíců povolávají dvakrát ročně - v jarním a podzimním termínu.

20:39
30.  3.  2023

Kupka: Česko je připraveno pokračovat v dopravní pomoci Ukrajině

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na Ukrajině. Řekl to dnes ministr dopravy Martin kupka, který se ve městě Rzeszów na východě Polska zúčastnil Mezinárodního dopravního fóra. Hlavním tématem byl rozvoj dopravního propojení mezi Ukrajinou a Evropskou unií a také obnova infrastruktury. Kupka představil českou dopravní pomoc Ukrajině za uplynulý rok, setkal se i s kolegy z Británie, Švédska a Ukrajiny.

18:35
30.  3.  2023

Spojené státy jsou hluboce znepokojeny zadržením amerického novináře v Rusku, uvedl podle Reuters ministr zahraničí USA Antony Blinken.Bílý dům zadržení odsoudil a vyzval Američany, kteří v zemi pobývají, aby okamžitě odjeli.

16:40
30.  3.  2023

Eurokomisař pro zemědělství je ochoten podpořit omezení obchodování s Ukrajinou

Eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski je ochoten podpořit omezení obchodování s Ukrajinou. Podle agentury Reuters by tak učinil, pokud s takovým návrhem přijde Polsko. Evropská komise (EK) je teď pod značným tlakem kvůli hněvu unijních farmářů, kterým vadí dopady levného ukrajinského dovozu na ceny obilí.

"Pokud polská vláda zažádá o omezení obchodování s Ukrajinou, samozřejmě tento návrh podpořím," řekl novinářům v Bruselu Wojciechowski, kterého do komise vyslala právě Varšava. Země dotčené dovozem ukrajinského obilí musejí podle komisaře zaujmout jednotné stanovisko, za které se on pak postaví.

16:20
30.  3.  2023

Soud v Moskvě uložil důchodci sedmiletý trest, komentoval útoky na Ukrajině

Sedmiletý trest vězení uložil dnes moskevský soud důchodci, který na sociální síti komentoval ruské bombardování Kyjeva a Mariupolu. Podle soudu se provinil šířením "falešných zpráv" o ruské armádě, píší ruská média.

"Zabíjení dětí a žen, na Prvním kanále pějeme písně. My, Rusko, jsme se stali bezbožnými. Odpusť nám, Pane!" napsal podle serveru Meduza 63letý Michail Simonov na sociální síť VKontakte. "Ruští piloti bombardují děti," zněl další komentář. Simonov soudu řekl, že příspěvky napsal v reakci na článek o bombardování divadla Mariupolu a ukrajinské metropole. Na sociálních sítích pak zopakoval to, co si přečetl, protože litoval promarněných životů.

14:54
30.  3.  2023

Ukrajina potřebuje americké stíhačky F-16, zopakoval vrchní velitel armády

Náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj dnes zopakoval, že ukrajinská armáda potřebuje americké stíhačky F-16. Sestřelit řízenou střelu nebo dron Šáhed ze sovětské stíhačky MiG-29, které mají nyní Ukrajinci k dispozici, je složité, vysvětlují ve videu zveřejněném Zalužným na sociálních sítích ukrajinští letci.

Zlikvidovat řízenou střelu nebo Šáhed ze stíhačky MiG-29 je opravdové umění, upozorňuje ve videu velitel brigády taktického letectva Oleksij Maňuškin. "V době, kdy MiG-29 vznikal, nebyl určen k boji s takovýmito bezpilotními letouny," uvedl.

14:21
30.  3.  2023

Rjabkov: Moskva bude dál informovat Spojené státy o svých raketových testech

Moskva bude i nadále informovat Spojené státy o svých raketových testech, ačkoliv minulý měsíc pozastavila účast na poslední zbývající dohodě o kontrole jaderných zbraní. Podle agentury AP to dnes uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Prohlášení je v rozporu s tím, které Rjabkov učinil ve středu. Tehdy uvedl, že Moskva ukončuje veškerou výměnu informací o svých jaderných zbraních s Washingtonem, která vyplývá ze smlouvy Nový START z roku 2011.

13:25
30.  3.  2023

Rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International (RBI), pod který spadá i tuzemská Raiffeisenbank, pracuje na svém odchodu z ruského trhu. Akcionářům to sdělil šéf podniku Johann Strobl.

13:10
30.  3.  2023

Senát schválil misi vojenských policistů na Ukrajinu

Senát ve čtvrtek podle očekávání schválil misi až patnácti českých vojenských policistů, kteří se mají podílet na vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině v důsledku ruské agrese. Souhlasil rovněž s vysláním dvou desítek armádních instruktorů do afrického Nigeru. Vyslání je podmíněno ještě souhlasem Poslanecké sněmovny, která by o vládním návrhu měla rozhodovat nejdříve příští týden.

13:05
30.  3.  2023

Reportérka stanice CNN Natasha Bertrandová připomíná, že Evan Gershkovich z Wall Street Journalu je prvním americkým novinářem obviněným ze špionáře na ruském území od roku 1986. Tehdy byl, ještě za časů hluboké studené války, ze stejného důvodu obviněn reportér Nick Daniloff.  

12:30
30.  3.  2023

Wall Street Journal odmítl obvinění vznesená proti jeho reportérovi v Rusku

Americký deník The Wall Street Journal odmítl obvinění ze špionáže, které proti jeho reportérovi Evanu Gershkovichovi vznesly ruské úřady. Ten byl podle Kremlu chycen při činu. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že zatčení nesouvisí s výkonem novinářské práce. 

11:55
30.  3.  2023

Šéfka EK: Přístup Číny k Putinově válce ovlivní budoucí vztahy Pekingu s EU

Čína má odpovědnost za konstruktivní roli při vyjednání spravedlivého míru na Ukrajině, který respektuje územní svrchovanost napadené země. Budoucí směřování vztahů Evropské unie s asijskou velmocí bude záležet na tom, jak se Peking postaví k válce vedené Ruskem. Prohlásila to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž by se EU neměla od Číny ekonomicky odstřihnout, ale snižovat rizika.

11:30
30.  3.  2023

Zelenskyj v rakouském parlamentu děkoval za pomoc, populisté opustili sál

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prostřednictvím videokonference promluvil v rakouském parlamentu a poděkoval Vídni za pomoc, kterou poskytuje Ukrajině i uprchlíkům před válkou. Poslanci pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) při Zelenského projevu opustili na protest sál. Už předtím ohlásili, že vystoupení ukrajinského prezidenta nepodporují, protože ctí rakouskou neutralitu.

10:30
30.  3.  2023

Čínská armáda chce posílit spolupráci s Rusy

Čínská armáda chce spolupracovat se svými ruskými kolegy na posílení strategické komunikace a koordinace, uvedlo dnes čínské ministerstvo obrany. Nedávné společné námořní cvičení vojáků Číny, Ruska a Íránu podle něj prohloubilo přátelství a praktickou spolupráci mezi těmito třemi zeměmi.

Autor: ČTK, redakce E15.cz, swp

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery