Válka na Ukrajině ONLINE: Ukrajina dostala od EU zatím jen 30 procent slíbené munice, řekl Zelenskyj

Tisková konference při návštěvě Volodymyra Zelenského v Praze

Tisková konference při návštěvě Volodymyra Zelenského v Praze Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Německý kancléř Scholz při posledním projevu roku 2023
Shrmáždění na podporu Ukrajiny v americkém Washingtonu.o
Shrmáždění na podporu Ukrajiny v americkém Washingtonu.o
Prezident Petr Pavel na shromáždění na podporu Ukrajiny na Staroměstském náměstí. (24.2.2024)
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová s ukrajinským prezidentem Zelenským v Kyjevě
9
Fotogalerie

Ukrajina zatím obdržela pouze 30 procent z milionu kusů dělostřelecké munice, které ji loni slíbila Evropská unie, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle veřejnoprávní stanice Suspilne a agentury AFP se tak vyjádřil na společné tiskové konferenci s bulharským premiérem Nikolajem Denkovem, který dnes společně s několika svými ministry navštívil Kyjev.

Dění na Ukrajině sledujeme v online přenosu níže:

Důležité události posledního dne:

  • Svět se dostal do okamžiku, kdy je potřeba jednat rychle, řekl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron na úvod summitu o pomoci Ukrajině. 
  • Německo prozatím Ukrajině nedodá moderní střely s plochou dráhou letu Taurus.
  • Putinův ruský režim je zrůdný a je v bytostném zájmu ČR, aby na Ukrajině neuspěl, uvedl premiér Petr Fiala k výročí ruské agrese proti Ukrajině.    

Video placeholde
Hostem e15 Castu byl bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza • e15

Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?

Více: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>

Online přenos

Online přenos

26. února 2024 · 11:04

Ruské úřady a média opominuly výročí války proti Ukrajině

Ruští představitelé a státní média se zdrželi veřejných debat o druhém výročí ruské invaze na Ukrajinu, pravděpodobně ve snaze vyhnout se probírání ruských selhání při dosahování vytyčených cílů Moskvy v této válce, upozornil dnes americký Institut pro studium války (ISW). Ruský prezident Vladimi Putin a další představitelé nejspíše nechtěli narušit apatii ruské veřejnosti, která jim umožňuje pokračovat ve válce.

ISW s odvoláním na ruský opoziční server Agenstvo připomněl, že hlavní ruské televize, státní Rossija 1 a Pervyj kanal a NTV, patřící Gazpromu, se o druhém výročí invaze ve svém vysílání ani nezmínily. Pouze komentátor Michail Leontěv v pořadu Vremja poznamenal, že jde o druhé výročí, ale nic dalšího nedodal. Jen minimálně se výročí věnovali ruští představitelé.

26. února 2024 · 09:18

Fica za výroky k Ukrajině kritizovali ve vlasti někteří politici a část médií

Slovensko je pátou kolonou Ruska, napsal dnes slovenský list Sme po výrocích premiéra Roberta Fica, který k druhému výročí ruské invaze na Ukrajinu zopakoval své názory, že například strategie Západu ohledně tohoto konfliktu selhala a že Evropská unie by měla představit mírový plán. Podle bývalého šéfa slovenské diplomacie Miroslava Wlachovského dává Fico přednost zájmům Ruska a ničí důvěryhodnost Bratislavy u spojenců. List Denník N uvedl, že Fico stihl Slovensko infikovat lžemi o Ukrajině jako nikdo jiný. Fica kritizoval rovněž lídr slovenské opozice Michal Šimečka.

„Dnes se Rusko může plně spolehnout, že slovanští bratři z Bratislavy ho podrží, vždyť na věčné časy a nikdy jinak. Proruské obsahy nehlásá nějaký moula s internetovou televizí a několika tisíci fanoušky, ale celá vládní koalice a předseda vlády. Tak vás zde máme, bratři, jsme vzorová pátá kolonie,“ napsal deník Sme.

26. února 2024 · 06:43

Čtyři zraněné si vyžádalo ruské ostřelování ukrajinského města Dnipro

Čtyři zraněné si v neděli večer vyžádalo ruské ostřelování východoukrajinského města Dnipro. Poškozeno bylo deset domů a také několik aut. Napsal to dnes ruskojazyčný server BBC s odvoláním na zdejší úřady.

"Zraněni jsou muži ve věku 41 a 49 let, a ženy (ve věku) 20 a 60 let. Všichni v nemocnici," uvedl na telegramu šéf zdejší oblastní správy Serhij Lysak.

26. února 2024 · 06:43

V Paříži se koná setkání na podporu Ukrajině, přijedou Scholz, Cameron či Fiala

V Paříži se dnes koná summit o pomoci Ukrajině, který pořádá francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle informací zahraničních agentur se jednání zúčastní německý kancléř Olaf Scholz, britský ministr zahraničí David Cameron, polský prezident Andrzej Duda či nizozemský premiér Mark Rutte. Českou delegaci povede premiér Petr Fiala.

Podle agentury AFP se neočekává, že by na dnešním summitu byla ohlášena nová vojenská pomoc Ukrajině. Podle francouzských představitelů se bude jednat o způsobech, jak napadené zemi pomáhat efektivněji a rozhodněji. Ukrajinští představitelé poukázali v neděli, že zhruba polovina západní vojenské pomoci se do země dostává se zpožděním.

Podrobnosti o summitu čtěte tady

25. února 2024 · 18:42

Ukrajina napočítala přes 120 tisíc ruských válečných zločinů

Ukrajina za dva roky ruské invaze vede v patrnosti přes 120 000 válečných zločinů spáchaných Rusy, uvedl dnes na konferenci s názvem Ukrajina 2024 ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin. Informovala o tom agentura DPA. Vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak na stejném fóru kritizoval mezinárodní organizace, že nedělají dost, aby situaci zlepšily.

„Neexistuje zločin, kterého by se ruské síly na Ukrajině během války nedopustily,“ sdělil Kostin. Dodal, že soudy za dobu války vynesly 80 rozsudků v procesech týkajících se možných válečných zločinů.

25. února 2024 · 18:41

Ukrajina napočítala přes 120 tisíc ruských válečných zločinů

Ukrajina za dva roky ruské invaze vede v patrnosti přes 120 000 válečných zločinů spáchaných Rusy, uvedl dnes na konferenci s názvem Ukrajina 2024 ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin. Informovala o tom agentura DPA. Vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak na stejném fóru kritizoval mezinárodní organizace, že nedělají dost, aby situaci zlepšily.

„Neexistuje zločin, kterého by se ruské síly na Ukrajině během války nedopustily,“ sdělil Kostin. Dodal, že soudy za dobu války vynesly 80 rozsudků v procesech týkajících se možných válečných zločinů.

25. února 2024 · 18:15

Za dva roky války podle Zelenského padlo 31 tisíc ukrajinských vojáků 

Za dva roky války s Ruskem padlo 31 000 ukrajinských vojáků, prohlásil dnes na tiskové konferenci v Kyjevě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Počet zraněných v ukrajinské armádě nechtěl komentovat, aby neposkytl ruské straně strategicky důležité informace. Rusů podle Zelenského padlo 180.000 a až 500.000 jich bylo raněno. Už dříve ukrajinský lídr tvrdil, že ruské ztráty jsou pětkrát vyšší než ukrajinské. Podobná tvrzení nelze v probíhající válce bezprostředně nezávisle ověřit.

„Každý člověk je pro nás velkou ztrátou. V této válce zemřelo 31.000 ukrajinských vojáků,“ sdělil podle ukrajinské agentury Unian Zelenskyj. Dodal, že jde o velké ztráty, přestože ruská strana se pokouší informace o ukrajinských ztrátách ještě zveličit. „Neřeknu, kolik bylo raněných, protože by Rusko vědělo, kolik lidí zanechalo bojů,“ dodal.

25. února 2024 · 18:15

Zelenskyj doufá, že na jaře se ve Švýcarsku uskuteční mírový summit

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by si letos na jaře přál uspořádání mírového summitu ve Švýcarsku, kde by Ukrajina vypracovala spolu s partnery mírový plán. Ten by byl posléze představen Rusku. Zelenskyj to podle Reuters řekl novinářům na konferenci v Kyjevě nazvané Ukrajina 2024.

25. února 2024 · 18:14

Navalnyj asi zemřel přirozenou smrtí, uvedl šéf ukrajinské rozvědky

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov dnes prohlásil, že ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj zemřel ve vězení za polárním kruhem přirozenou smrtí. Navalného rodina a spolupracovnícii přičítají vinu za smrt sedmačtyřicetiletého opozičníka ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

"Asi vás zklamu, ale nakolik víme, tak (Navalnyj) skutečně zemřel na trombózu. Je to víceméně potvrzené. Nemáme to z internetu, ale bohužel jde o přirozenou smrt," řekl novinářům Budanov. Současně vybídl nevěřit, že i Putinův režim v Rusku se zhroutí "přirozeně, sám od sebe". "Bez naší pomoci je to nereálné," poznamenal..

25. února 2024 · 14:34

Vystrčil: Totalita přináší utrpení, lidé si to nesmějí nechat vytěsnit z hlavy

Pokud se lidé nevzdají svého pohodlí, zvítězí zlo a demokratů bude málo, totalita přináší utrpení, řekl dnes předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na pietní akci k 76. výročí pochodu studentů na Pražský hrad. Akce připomíná studentský pochod v únoru 1948, který byl největším veřejným protestem proti komunistickému uchopení moci v tehdejším Československu. Dnes tutéž trasu prošlo více než 30 lidí z řad studentů, zástupců protikomunistických organizací a senátorů.

Vystrčil zdůraznil, že pochod studentů není jen vzpomínka, ale i poučení do budoucna pro současnou společnost. Lidé podle něj nikdy nemají připustit, aby jim někdo vytěsnil utrpení totality z hlavy.

25. února 2024 · 14:00

Fico se postavil na Putinovu stranu, píší ukrajinská média o premiérově řeči

Slovenský premiér Robert Fico se postavil na stranu ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého podle něj na Západě „falešně démonizují“, okomentovala ukrajinská agentura Unian projev předsedy slovenské vlády k druhému výročí války, rozpoutané vpádem ruských vojsk na Putinův rozkaz. „Slovenský premiér si myslí, že válka Ruska 'začala běsněním ukrajinských neonacistů',“ pozastavil se v titulku na svém webu deník Ukrajinska pravda.

Právě potřebou „denacifikovat“ sousední zemi odůvodňoval Putin svůj rozkaz ke vpádu vojsk na Ukrajinu, přestože krajní pravice na Ukrajině podle výsledků voleb sehrává jen okrajovou roli a do čela země si Ukrajinci zvolili prezidenta židovského původu. Ruská invaze rozpoutala nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války, trvající již déle než dva roky.

25. února 2024 · 13:59

Rusko je podle prezidenta Pavla nyní natolik oslabeno válkou proti Ukrajině, že by nyní neriskovalo jakýkoli konflikt se zeměmi NATO, řekl TV Nova.

25. února 2024 · 13:51

Povolení sloužit v ukrajinské armádě od prezidenta Pavla získalo 20 Čechů

Povolení sloužit v ukrajinské armádě získalo od prezidenta Petra Pavla 20 českých občanů. Dalších 56 žádostí bylo zamítnuto na základě doporučení ministerstev obrany a vnitra, řekl Pavel v pořadu Za pět minut dvanáct, který dnes vysílala televize Nova. Kritizoval v něm také nedostatečnou materiální pomoc západních zemí ukrajinské armádě v uplynulých letech i investice do vlastní obranyschopnosti. Rozšíření konfliktu proti státům NATO se zatím neobává.

Důvodem zamítnutí žádostí o povolení sloužit v ukrajinských ozbrojených silách bylo podle hlavy státu to, že žadatelé nesplnili podmínky pro vyhovění. Například to, že proti nim není vedeno trestní řízení. Odmítnuti byli rovněž příslušníci aktivních záloh armády. Od začátku války přišlo na Hrad celkem 553 žádostí, uvedl v prosinci server iRozhlas. Podle něj většinu z nich - 477 - obdržel Pavlův předchůdce Miloš Zeman, který vyhověl 132 žadatelům.

25. února 2024 · 12:07

Situace na frontě je těžká, uvedl Syrskyj po návštěvě velitelství

Ruské jednotky pravidelně útočí na ukrajinská postavení, na mnoha úsecích fronty je situace složitá a vyžaduje ustavičnou kontrolu, uvedl hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj poté, co spolu s ministrem obrany Rustemem Umerovem navštívili velitelství poblíž fronty.

Za nezbytné Syrskyj pokládá zlepšit ochranu vojsk před drony a nálety s použitím řízených leteckých bomb, jakož i posílení jednotlivých frontových úseků.

Ruské síly po dobytí východoukrajinského města Avdijivka útočí podle ukrajinského velení na několika frontových úsecích, v Doněcké oblasti na východě, u Kupjanska v Charkovské oblasti na severovýchodě a u vsi Rabotyne v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, připomněl server BBC News.

25. února 2024 · 12:07

Lidé si ve Staré Bělé připomněli dva roky od vypuknutí války na Ukrajině

Dobrovolníci a rodiny uprchlíků si dnes v ostravské části Stará Bělá připomněli dva roky od vypuknutí ruské agrese na Ukrajině. Ráno se sešli na bohoslužbě za padlé vojáky, zemřelé civilisty a všechny raněné. Starobělský kostel při té příležitosti dobrovolníci vyzdobili fotografiemi lidí, o které rodiny přišly. Po mši setkání pokračovalo vydáváním potravinové pomoci, řekl organizátor pomoci Vojtěch Vlček.