Válka na Ukrajině ONLINE: Turecko schválilo přijetí Finska do NATO
Turecký parlament jednomyslně ratifikoval vstup Finska do NATO. Turecko schvalovalo přijetí Finska jako poslední z členských zemí Severoatlantické aliance. Ratifikace se očekávala, podpořil ji prezident Recep Tayyip Erdogan.
Dění ve válce na Ukrajině sledujeme ONLINE.
Důležité události posledního dne:
- USA podporují zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinu agrese proti Ukrajině, oznámila podle agentur Reuters a AFP americká diplomacie.
- Ruský soud uložil dva roky vězení Rusovi, jehož dcera namalovala protiválečný obrázek. Muž před vynesením rozsudku utekl, uvedl podle Meduzy soud.
- Odmítavá reakce Západu nemůže změnit nic na plánech Moskvy rozmístit v sousedním Bělorusku jaderné zbraně.
- Ruská ofenziva u Bachmutu pravděpodobně dosahuje vrcholu. Ve svém pravidelném hodnocení válečné situace na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).
- Ruskem vyvolaná válka už Ukrajině způsobila škody ve výši 143,8 miliardy dolarů (3,13 bilionu korun), odhaduje Kyjevská ekonomická škola. Zničeno či poškozeno podle ní bylo přes 150 tisíc obytných domů.
VIDEO: Psychologický výcvik ukrajinské armády
Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje?
Více: Válka na Ukrajině v mapách a datech >>>
V Rusku zadrželi amerického reportéra
Ruská tajná služba FSB zadržela v Jekatěrinburgu na Urale reportéra amerického listu The Wall Street Journal Evana Gershkoviche. Tajná služba novináře, který je americkým občanem, podezírá ze špionáže, informuje agentura Interfax. Gershkovich podle informací na webu WSJ pokrývá dění v Rusku, na Ukrajině a v dalších státech bývalého Sovětského svazu.
Ruské síly postoupily u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb
Ruské síly postoupily u východoukrajinského města Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu měsíců obléhaného města. Uvedl to ve středu večer generální štáb ukrajinské armády. Institut pro studium války (ISW) ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském válčišti uvedl, že snímky s ověřeným místem pořízení ukazují na ruský postup v jižní a jihovýchodní části Bachmutu.
Ukrajinské rodiny ve válečné zóně schovávají děti ve sklepích
Ukrajinští dobrovolníci, kteří zajišťují evakuaci obyvatel z měst ve válečné zóně se svěřují, že některé rodiny odmítají opustit své domovy. Místo toho ukrývají své děti ve sklepích, aby je ochránili před odvlečením do Ruska. Některé z těchto dětí už měsíce neviděly denní světlo, píše britský deník The Guardian.
„Finsko by se mohlo stát plnohodnotným členem NATO do týdne, jakmile jeho přistoupení do aliance ratifikuje Turecko,“ informoval finský prezident Sauli Niinistö. Turecký parlament by měl o přistoupení Finů do NATO hlasovat ve čtvrtek. Finové požádali o vstup do Severoatlantické aliance v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
Ruský otec odsouzený v souvislosti s obrázkem dcery byl prý zadržen v Minsku
Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.
Erdoğan uvedl, že ruský prezident možná přijede do Turecka
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan uvedl, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná 27. dubna navštíví Turecko a zúčastní se slavnostního otevření první jaderné elektrárny v zemi, kterou postavila ruská státní korporace Rosatom. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na turecká média.
Krymským městečkem s armádním letištěm otřásl výbuch, píše Ukrajinska pravda
Městečkem Hvardijske (rusky Gvardějskoje) ve střední části Ruskem okupovaného poloostrova Krymu dnes otřásl výbuch, uvedl portál Ukrajinska pravda. Ve městě leží ruská letecká základna. Na komunikační platformě Telegram se objevily fotografie a videozáznamy zachycující sloup dýmu stoupajícím nad místem exploze. Oběti nebo škody podle prvních zpráv hlášeny nejsou.
Předseda správy Hvardijského Igor Čičkin uvedl, že na místě zafungovala protivzdušná obrana a že žádný dým v oblasti vidět není. Šéf ruské okupační správy poloostrova Sergej Aksjonov na sociálních sítích sdělil, že na pole v Simferopolském okrese, v němž leží Hvardijske, dopadl sestřelený dron.
Z Krymu, který v roce 2014 Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo, přicházejí zprávy o explozích v posledních měsících pravidelně. Obyvatelé Hvardijského upozornili na černý dým nad leteckou základnou také v srpnu minulého roku. Web Ukrajinska pravda tehdy s odvoláním na šéfa investigativního webu Bellingcat Christa Grozeva napsala, že tamní letiště je základnou pro 12 bombardérů Su-24 a 12 bitevních letounů Su-25.
Ruské úřady zařadily na seznam hledaných osob Tolokonnikovovou z Pussy Riot
Ruské ministerstvo vnitra zařadilo na seznam hledaných osob jednu ze zakládajících členek punkové kapely Pussy Riot Naděždu Tolokonnikovovou. Informoval o tom dnes server Mediazona. V záznamu databáze resortu vnitra stojí, že Tolokonnikovová čelí trestním obviněním, ale neuvádí se jakým, poznamenala agentura AP. Aktivistka z Ruska odešla, údajně žije ve Spojených státech.
Advokát a ochránce lidských práv Pavel Čikov už dříve uvedl, že úřady proti Tolokonnikovové zahájily trestní řízení kvůli urážce náboženského cítění věřících. To se stalo v Rusku trestným činem po protestu Pussy Riot v roce 2012, píše AP.
Premiér Fiala (ODS) nepovažuje účast ruských a běloruských sportovců na klíčových sportovních událostech a především na olympijských hrách za vhodnou.
Ukrajinský ministr obrany: Protiofenziva začne patrně v dubnu či květnu
Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí. V rozhovoru s estonskou stanicí ERR to řekl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Po sérii dílčích vítězství, kdy se Ukrajině na konci loňského léta a během podzimu podařilo osvobodit rozsáhlá území na severovýchodě a jihu země, se ukrajinské síly už téměř pět měsíců soustředí především na obranu, podotkla agentura Reuters.
Rozhodnutí o protiofenzivě ukrajinských sil podle Reznikova bude záležet na vhodných povětrnostních podmínkách. „Myslím, že nastanou v dubnu nebo květnu,“ citovala ho agentura Unian. Ministr podotkl, že v první polovině jara je půda na Ukrajině mokrá, a proto nelze využívat vozidla s koly, ale pouze ta pásová.
Na otázku, kdy Ukrajina nasadí do boje tanky Leopard německé výroby, Reznikov odpověděl, že tomu tak bude právě na začátku protiofenzivy. Na Ukrajinu už dorazilo několik těchto moderních tanků z Polska, Německa nebo Portugalska. Ukrajinští vojáci, kteří měli dosud v bojích k dispozici jen sovětské tanky, ale už absolvovali výcvik v ovládání německých tanků, se podle Reznikova nyní cítí, jako by ze „žigulíka“ přesedli do mercedesu.
Španělsko dodá Ukrajině šest tanků Leopard až po Velikonocích
Španělsko dodá Ukrajině šest tanků Leopard 2A4 německé výroby až po Velikonocích. S odkazem na dnešní prohlášení španělské ministryně obrany Margarity Roblesové o tom informovala agentura Reuters. Podle Roblesové armáda před odesláním potřebuje otestovat připravenost strojů k boji. Země původně plánovala Ukrajině tanky dodat do konce tohoto týdne. Madrid rovněž přislíbil, že Kyjevu brzy poskytne další čtyři tanky.
„Tím, že pošleme leopardy, budeme i nadále pomáhat ukrajinskému lidu v jeho obraně proti naprosto nespravedlivému útoku,“ uvedla Roblesová. Oprava strojů, které armáda od 90. let nepoužívala, byla podle ministryně obrany úspěšná a podařilo se ji dokončit „v rekordním čase“, ale před jejich odesláním je třeba otestovat jejich připravenost k boji. V příštích dnech Španělsko začne pracovat na zprovoznění dalších čtyř tanků Leopard 2A4, které Roblesová přislíbila dodat Kyjevu „v nejbližší době“.
Putin nečekaně připustil, že sankce by mohly dopadnout na ruskou ekonomiku
Ruský prezident Vladimir Putin připustil, že se sankce mohou ve střednědobém výhledu negativně podepsat na ruské ekonomice, uvedl ruský deník Kommersant. Putin přitom v posledních měsících zdůrazňoval, že se Rusku daří sankcím odolávat, podotkla agentura AFP. Podle ní je to poprvé, kdy Putin veřejně přiznal, že příval mezinárodních sankcí, které zasáhly řadu odvětví ruské ekonomiky včetně ropného průmyslu, mají na ruskou ekonomiku vliv.
„Zavedení nelegitimních omezení vůči ruské ekonomice se na ní ve střednědobém výhledu skutečně může negativně odrazit,“ sdělil Putin na poradě s vládními představiteli. Uvedl také, že cestou ven z negativních dopadů sankcí by bylo zvýšení domácí poptávky.
Šéf Kremlu dnes však zároveň vyzdvihl, že nezaměstnanost v Rusku je nyní pouze 3,6 procenta a že inflace koncem března klesne pod čtyři procenta. Loni na jaře přesáhla 17 procent.
„To ale neznamená, že všechny problémy jsou vyřešeny. Návrat k trajektorii růstu nás nesmí ukolébat,“ dodal Putin. Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává, že ruská ekonomika se po propadu v loňském roce vrátí k růstu, který fond nyní odhaduje na 0,3 procenta.
Podle zahraničních analytiků prokázala ruská ekonomika v loňském roce nečekanou odolnost vůči sankcím, uvedla minulý měsíc agentura Reuters s tím, že návrat Ruska na úroveň z doby před začátkem války na Ukrajině ale může být velmi vzdálený. Analytici mimo jiné upozorňují, že vládní výdaje v Rusku se více zaměřily na armádu, což bude mít časem negativní dopad na rozvoj civilní ekonomické infrastruktury.
Polsko chce, aby Evropská unie použila všechny nástroje k omezení vývozu ukrajinského obilí na unijní trh, uvedl premiér Morawiecki.
Rusko oznámilo, že ukončilo výměnu informací o svých jaderných zbraních se Spojenými státy. Obdobný krok učinil v úterý také Washington.