Politolog Kopeček: U ČSSD bych nemluvil o kolapsu, naprostá katastrofa to na rozdíl od KSČM není | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Politolog Kopeček: U ČSSD bych nemluvil o kolapsu, naprostá katastrofa to na rozdíl od KSČM není

Politolog Kopeček: U ČSSD bych nemluvil o kolapsu, naprostá katastrofa to na rozdíl od KSČM není
Doc. Lubomír Kopeček, politolog Masarykovy univerzity v Brně
• 
ZDROJ: archiv Blesku

Vratislav Dostál - Info.cz

Jaké politické trendy zvýraznily komunální a senátní volby? Posun ANO doleva za současného úpadku zavedených levicových stran, návrat ODS na výsluní a zejména expanze občanských nebo nezavislých kandidátek. Ta podle politologa Lubomíra Kopečka představuje zřejmě nejdůležitější politické tendence posledních let.

Podle Kopečka je zjevné, že se komunální politická sféra vyprazdňuje a ubývá v ní politických stran, a to hlavně v menších obcích. I když nejen tam. „Letošní volby opět ukazují, že kandidátky nezávislých jsou úspěšné také v čím dál větších městech.“ Politolog spolu s tím zmiňuje nejen hnutí 'Praha sobě', ale také úspěch nezávislých kandidátek v Břeclavi, Kladně, Třebíči a dalších městech. Podle Kopečka jde o dlouhodobý trend, který letošní volby jenom potvrdily. A co je podle něj hlavní: nikterak ho nezvrátil ani vstup nových subjektů na politickou scénu.

„ANO zůstalo omezené v zásadě na okresní a krajská města, do menších obcí se rozhodlo pronikat jen zřídka,“ zdůrazňuje Kopeček s tím, že Babišovo hnutí zhruba potvrdilo výsledek předchozích komunálních voleb, byť to ve veřejném vnímání umenšuje Praha. „Poměrně důležité ale bude, zda se prolomí relativně malá úspěšnost ANO při skládání koalic. V některých krajských a řadě okresních měst se po minulých volbách navzdory vítězství ocitlo v opozici. Velká otázka je, zda to teď dopadne jinak,“ uvažuje politolog.

Politolog Lebeda: Krach KSČM a ČSSD ohrožuje Babišovu vládu

Především propad tradiční levice poutal o víkendu pozornost většiny politických pozorovatelů. ČSSD a KSČM v mnoha městech jen těsně překročily pětiprocentní hranici nutnou pro zisk mandátů, někde se jim ale ani to nepodařilo. Trpkou porážku zažily konkrétně třeba v Praze. Podle Kopečka jde o odraz dlouhodobějšího trendu, který se projevil už v loňských sněmovních sněmovních volbách. „Nicméně bych rozlišoval: u ČSSD bych nemluvil o kolapsu, naprostá katastrofa to na rozdíl od KSČM není,“ upozorňuje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ.

Zdůrazňuje přitom, že sociální demokraté ztratili sice asi polovinu mandátů oproti předchozím komunálním volbám, avšak v řadě velkých měst si pořád ještě udrželi zastoupení. Navíc volby ukázaly, že existuje nemalé množství „protitrendových“ výjimek. Kopeček hovoří hlavně o výsledcích na Moravě. „Zde ČSSD v některých městech relativně uspěla, zmínit mohu Karvinou, Bohumín nebo Vyškov a další města. Také při pohledu do městských částí například Brna zjistíme, že existují případy (Slatina, Řečkovice atd.), kde sociální demokracie dokázala volby vyhrát.“ 

Andrej Babiš je vůči pražskému ANO zvláštním způsobem destruktivní, míní Bohumil Pečinka

Podle Kopečka to zjevně souvisí s fenoménem místního populárního starosty. Sociální demokraté podle něj navíc mají šanci na dva až tři senátory po druhém kole v sobotu. „Takže ani tady nebude ČSSD na nule. Nejen proto bych v jistém ohledu přece jen v propadu ČSSD a KSČM rozlišoval. Navíc ČSSD bude mnohem častěji zahrnuta do různých povolebních koalic, což jí poskytne určité zastoupení v exekutivě obcí. U KSČM to bude hlavně u větších měst, kde zůstala přítomná, jen výjimečné. KSČM tak vychází z těchto voleb viditelně hůř, než ČSSD,“ uvažuje politolog.

Celý text čtěte na Info.cz.

Autor: Vratislav Dostál - Info.cz
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!