Komunální volby: Spolu chce získat v Praze přes třicet procent | e15.cz
M A

Komunální volby

Spolu chce získat v Praze přes třicet procent. Kandidát na primátora bude z ODS

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V zákulisí pražské politiky se už zkraje roku rozhořel boj o příštího pražského primátora. Ve výhodné pozici se ocitla TOP 09, která se v posledních komunálních volbách dostala do rady hlavního města v koalici se STAN a KDU-ČSL. Několikatýdenní snahy Starostů znovu se domluvit ale nevyšly a koaliční partneři dali přednost nabídce opoziční ODS na vytvoření pražské podoby Spolu. Trojice stran podepsala v úterý memorandum o spolupráci, koaliční smlouvu chce sestavit do konce března.

„Když jsme viděli fenomenální úspěch koalice Spolu ve sněmovních volbách, kde jsme dosáhli 40 procent, dali jsme si závazek, že takovou koalici zkusíme vytvořit i pro letošní komunální volby,“ řekl poslanec a předseda pražské ODS Marek Benda, který věří, že uskupení volby vyhraje. „Jakýkoli výsledek nad třicet procent by byl úspěch,“ řekl Benda. Občanští demokraté zároveň spustili kampaň Praha na hlavu, v jejímž rámci kritizují kroky současné magistrátní koalice zejména v oblasti dopravy či poplatků za odpady.

Komunální volby 2022: datum konání, jak funguje volební systém a kdo může kandidovat >>>

Do citlivé situace se tak dostává TOP 09, která má v současné koalici vedené primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) své zástupce, tedy radního pro majetek Jana Chabra a náměstka pro územní rozvoj Petra Hlaváčka. Podle europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila se nic nemění. „Není to v žádném případě krok proti koalici na magistrátu,“ uvedl Pospíšil. „Byl bych velice rád, kdyby se po volbách sestavila v Praze koalice na půdorysu té vládní, tedy ve spolupráci s Piráty a STAN,“ dodal. S Pospíšilem souhlasí Benda, který považuje obě strany za přirozené povolební partnery. Jednat chce ale po volbách se všemi vyjma extremistických stran.

Prahu čekají v příštích letech velké změny

Video se připravuje ...

Kandidát na primátora bude pocházet z ODS. „Jaké jméno to bude, řeknu, až budu mít souhlas orgánů ODS,“ odmítl Benda odhalit nominanta. V posledních komunálních volbách byl lídrem občanských demokratů poslanec a exprimátor Bohuslav Svoboda, jehož jméno ve stejné souvislosti padlo údajně i letos. Na třiatřicetimístné kandidátce se budou střídat zejména politici z ODS a TOP 09, lidovci dostanou pouze tři místa. Koalice na půdorysu Spolu by si celostátní vedení tří stran přálo i na městských částech a v dalších obcích.

Starostové se v minulých týdnech netajili tím, že by se chtěli domluvit s TOP 09. Šéf pražských Starostů a náměstek primátora Petr Hlubuček uvedl, že pokud se hnutí s TOP 09 nedomluví, je připraveno sestavit samostatnou kandidátku. Koalice s Piráty v podobě jako v uplynulých sněmovních volbách je spíše nepravděpodobná.

Piráti si už odhlasovali, že stranu do voleb povede dosavadní primátor Zdeněk Hřib. „Praha si zaslouží politickou kontinuitu a stabilitu kvůli dokončení započaté práce,“ domnívá se primátor. „I přesto že naše volební období hodnotím jako úspěšné, tak nebylo možné za tři roky dokončit všechny projekty, které jsme zahájili,“ dodal. Poslední z koaličních partnerů Praha sobě Jana Čižinského nyní sbírá podpisy, aby uskupení mohlo kandidovat jako občanská kandidátka.

Samostatně se do voleb chystá zřejmě i opoziční hnutí ANO, které si v lednu teprve zvolilo šéfa pražské buňky Ondřeje Prokopa. Ten věří, že se hnutí podaří opět vyšvihnout ve volbách na první místo. „Od roku 2014 jsme odvedli spoustu práce, rozjeli spoustu projektů a změn, na které můžeme dál navazovat. Rozhodně se máme čím pochlubit, ale často už naši práci neumíme lidem ukázat,“ řekl. Organizace musí nyní vybrat lídra kandidátky. Do výběru kandidáta na pražského primátora v minulosti nicméně opakovaně zasáhlo celostátní vedení hnutí ANO, ať už v případě primátorky Adriany Krnáčové, či v případě méně úspěšného Petra Stuchlíka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Komunální volby 2022

V Česku proběhnou v září 2022 komunální volby. Termín vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman. Komunální volby, jinak také volby do zastupitelstva, se uskuteční společně se senátními volbami. Kdy se konají volby? Jak funguje volební systém? Kdo může volit a kdo může kandidovat? Čtěte přehledný článek na téma Komunální volby 2022.

Komunální volby: Jak volit?

Přečtěte si podrobný speciál, jak volit v komunálních volbách a jaký postup platí pro volby do Senátu. V obou případech potřebujete volební lístky, které vhodíte do uren ve volebních místnostech. Volební systém a pravidla se však liší.

Volební místnosti

Co jsou volební okrsky a volební obvody. Pojmy se zásadně liší. Přečtěte si, kde najdete volební místnosti a jak v nich volit.

Volby v Praze

Komunální volby v Praze znamenají, že si Pražané volí nové zastupitele. Z volebních výsledků a následných jednání vzejde nový primátor hlavního města Prahy. Podívejte se, kdo jsou nejvážnější kandidáti na pozici primátora v hlavním městě.

Kandidáti a výsledky voleb

Možná vás bude také zajímat, jak funguje volební komise, případně jak se stát jejím členem a jak vysoká bývá obyčejně volební účast. Na webu E15 vám přineseme i přehled kandidátů do zastupitelstva a výsledky voleb.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery