Bělobrádek zůstává předsedou lidovců, strana rezignaci nepřijala | E15.cz

Bělobrádek zůstává předsedou lidovců, strana rezignaci nepřijala

ČTK

Pavel Bělobrádek zůstává předsedou KDU-ČSL. Kvůli špatnému volebnímu výsledku strany nabídl dnes rezignaci, celostátní konference lidovců ji ale nepřijala. Na tiskové konferenci po jednání nejvyššího lidoveckého orgánu mezi sjezdy řekl, že žádný politik KDU-ČSL nevyslovil zájem stát se novým předsedou.

"Já jsem podle svého slibu dal funkci k dispozici se vší pokorou a s tím, že jsem vzal samozřejmě ten neúspěch, který jsme ve volbách zažili, na sebe. Myslím si, že to je správné. Nakonec jsem dostal poměrně výraznou podporu v tajném hlasování," řekl Bělobrádek. Pro jeho setrvání bylo 56 hlasujících, proti 13, čtyři hlasy byly neplatné.

"Nikdo mě nevyzval přímo, abych odstoupil, a nikdo neřekl, že chce být novým předsedou," řekl Bělobrádek.

Kdo bude předsedou sněmovny? Strany se spíše přiklánějí k Vondráčkovi než Fialovi

Lidovci se dnes také dohodli, že se v příštím roce neuskuteční mimořádný stranický sjezd, který by mohl změnit vedení strany. Podle Bělobrádka je možné, že se bude konat programová konference KDU-ČSL. Na dalších jednání celostátní konference budou také lidovci hlouběji probírat příčiny nynějšího volebního neúspěchu. Strana získala ve sněmovních volbách 5,8 procenta hlasů a deset poslanců, přišla o čtyři mandáty.

Celostátní konference lidovců také zavázala poslance strany, aby nevstupovali do koalice s hnutím ANO ani nijak nepodpořili menšinovou vládu, a to ani odchodem ze Sněmovny při hlasování, kterým by snížila potřebný počet hlasů pro vyslovení důvěry kabinetu.

"Nevidíme žádný důvod, proč bychom měli podporovat případnou menšinovou vládu. Myslím, že rétorika pana (předsedy ANO Andreje) Babiše neustále pokračuje velmi agresivně vůči ostatním stranám a záleží na něm, jestli si bude dál pěstovat potenciální koaliční partnery nebo jestli se dostane do nějaké nutnosti být závislý na hlasech radikálů a extremistů nebo jestli si zničí úplně koaliční potenciál," řekl Bělobrádek.

Politolog Lebeda: Pokud by šlo ANO do opozice, Agrofert to mít jednoduché nebude
Předsednictvo lidovců doporučilo straně jít do opozice

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!