StBáci hráli u soudu s Babišem divadlo, říká slovenský novinář | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

StBáci hráli u soudu s Babišem divadlo, říká slovenský novinář

Barbora Pánková

Barbora Pánková

Jeden předvedl selektivní paměť, druhý svedl zapsání Andreje Babiše do svazků StB na svého šéfa, který už nežije. Tak mluví investigativní novinář Marek Vagovič o svědcích, jejichž důvěryhodnost zpochybnil slovenský ústavní soud.

Slovenský ústavní soud ve čtvrtek rozhodl, že nižší instance chybně založily svoje verdikty na svědectví bývalých příslušníků StB navíc nezproštěných mlčenlivosti. Ty tak budou muset rozhodovat znovu, zda byl nynější favorit parlamentních voleb a předseda hnutí ANO veden jako agent StB neoprávněně.

Ústavní soud se zároveň zastal Ústavu paměti národa, který podle něj není možné žalovat i proto, že instituce bylo založena až po vzniku svazku.

V čem je rozhodnutí zásadní?

Jde o přelomové rozhodnutí. Jednak proto, že lidé evidovaní jako spolupracovníci StB už nebudou moci žalovat Ústav paměti národa, který si zveřejňováním svazků jen plní svou zákonnou povinnost. Ale hlavně proto, že soud zpochybnil důvěryhodnost bývalých příslušníků StB, kteří hráli při soudu s Babišem divadlo.

Babišovi zatrhli falšování dějin, píše slovenský tisk

Jaké svědky máte na mysli?

Na okresním soudě v Bratislavě vypovídali v kauze Babiš dva bývalí důstojníci StB - František Hakáč a Július Šuman. Hakáč tvrdil, že je po dvou mozkových příhodách, takže si na Babiše nepamatuje. Zároveň si téměř na den přesně vzpomněl, kdy pracoval v StB, co přesně tam dělal a proč odtud odešel. Zároveň odmítal, aby jeho podpisy na dokumentech o Babišovi přezkoumal grafolog.

Čím je nedůvěryhodný Šuman?

Šuman měl Babiše v roce 1982 získat na spolupráci s StB. Šuman tvrdil, že dokument o zverbování Babiše podepsal na příkaz svého nadřízeného Rastislava Mátraye. Mátray už nežije, takže Šumanova slova o “nátlaku” je potřeba brát s rezervou.

Šuman také tvrdil, že Mátray na něho “tlačil” jen v případě Babiše. Proč by to ale dělal? Čím byl tehdy neznámý Babiš pro StB tak důležitý, že ho “musela” papírově evidovat jako svého agenta?

Komentář Bohumila Pečinky: Babiš stále agentem StB?

Ze svědectví Hakáče a Šumana vyplývá, že buď lhali v minulosti - to znamená, že podváděli při evidencích a verbování agentů StB, což je však vzhledem na preciznost, s jakou tehdy pracovala tajná služba, málo pravděpodobné.

Nebo lžou teď, když Babišovi svou selektivní pamětí (Hakáč - pozn. red.), nebo tzv. bezpečným alibi (Šuman o Mátrayovi, který už nežije - pozn. red.) kryjí záda. I proto jsou jako svědkové nedůvěryhodní.

 

Soumrak jumbo jetů. Prohlédněte si „hřbitov“, kde stará letadla končí
Hvězda cestovního ruchu, autobus Škoda RTO, se přestala vyrábět před 40 lety. Připomeňte si ji snímky Viléma Heckela
Z první úspěšné likvidace banky už tečou peníze věřitelům
Co vidí strojvedoucí na známé trase Posázavského pacifiku? Připomeňte si krásy slavné krajiny
Ministr Stropnický utrácí před volbami miliardy

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!