840 bilionů pro rozvojové země. USA tak chtějí spolu s G7 bránit čínské expanzi

Summit lídrů zemí sdružených ve skupině G7 (10. 6. 2021)

Summit lídrů zemí sdružených ve skupině G7 (10. 6. 2021) Zdroj: Reuters

Summit lídrů zemí sdružených ve skupině G7 (11. 6. 2021)
Summit lídrů zemí sdružených ve skupině G7 (11. 6. 2021)
Summit G7: Královna Alžběta II. (11. 6. 2021)
Summit lídrů zemí sdružených ve skupině G7 (11. 6. 2021)
Francouzský prezident Emmanuel Macron (vlevo) a britský premiér Boris Johnson na summitu G7 (12. 6. 2021)
17
Fotogalerie

Ekonomicky silné země ze skupiny G7 se na podnět amerického prezidenta Joea Bidena dohodly na mimořádně nákladném plánu zlepšit infrastrukturu v chudých zemích. Agentura Reuters k tomu napsala, že jde snahu omezit rostoucí vliv Číny a o konkurenci nové Hedvábné stezky, kterou před osmi lety ohlásil čínský prezident Si Ťin-pching.

Země G7 jednají od pátku v Cornwallu a jedním z témat má být také strategie soutěže s Čínou. Biden a ostatní podle Reuters doufají, že jejich plán zvaný Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) bude správnou odpovědí Číně. Společně pomohou rozvojovým zemím zlepšit a rozvinout infrastrukturu, ale projekty se mají týkat také klimatu, zdravotnictví a technologií. Peníze poskytnou všechny státy skupiny a zapojí také soukromé subjekty.

Bílý dům oznámil, že to pomůže zúžit náklady 40 bilionů dolarů (840 bilionů korun), které jsou potřebné do roku 2035 na pomoc rozvojovému světu.

"Nejde jenom o to postavit se nebo se utkat s Čínou. Dosud jsme nenabídli alternativy, které by odrážely naše hodnoty, normy a náš způsob podnikání," citoval Reuters svůj zdroj z Bílého domu.

Agentura napsala, že zatím není jasné, jak bude plán fungovat. Neví se též, kolik přesně peněz bude do projektů směřovat.

Čínská Hedvábná stezka zahrnuje investice v řádu bilionů dolarů, které mají posloužit na rozvoj od Asie po Evropu. Dohody o spolupráci s Čínou v rámci tohoto projektu podepsala stovka zemí. Zahrne výstavbu železnic, přístavů, dálnic a další infrastruktury. Podle kritiků může být projekt zneužit k šíření vlivu komunistické Číny. Peking tyto obavy označuje za pozůstatek západního imperialismu.

Vůdci skupiny G7, tedy USA, Kanady, Británie, Francie, Německa, Itálie a Japonska, chtějí na setkání v Caarbis Bay ukázat, že nejbohatší demokracie mohou nabídnout alternativu čínskému rozmachu.

Podle USA prozatím Západ nedokázal reagovat na nedostatek poctivosti, malé nároky na ochranu životního prostředí a pracujících běžné v Číně.

Podle loňských statistik bylo zatím v rámci nové Hedvábné stezky zahájeno přes 2600 projektů za 3,7 bilionu dolarů. Peking tvrdí, že pětinu z nich závažným způsobem ovlivnila epidemie koronaviru.

USA chtějí ostatní členy G7 také přinutit ke konkrétnímu stanovisku k nucené práci v Číně a to se má objevit i v závěrečném prohlášení současného summitu. Biden si přeje, aby i ostatní dali jasně najevo, že nucenou práci považují za "urážku lidské důstojnosti a nehorázný příklad praktik ekonomické soutěže", jak je provozuje Čína. "Tlačíme na konkrétní problémy v Sin-ťiangu, kde jsou lidé vystaveni nucené práci," sdělil představitel Bílého domu.