Bádensko-Württembersko a Porýní-Falc vybírají zemské sněmy | E15.cz

Bádensko-Württembersko a Porýní-Falc vybírají zemské sněmy. CDU kancléřky Merkelové podle odhadů neuspěla

ČTK, luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Němečtí Zelení a sociální demokraté (SPD) oslavují úspěch v dnešních zemských volbách v Bádensku-Württembersku a v Porýní-Falci. Předseda sociálních demokratů v Porýní-Falci Roger Lewentz považuje výsledek v této spolkové zemi za senzaci. V reakci na povolební odhady, podle kterých konzervativci skončili v obou zemích druzí a výsledkem si oproti roku 2016 pohoršili, generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) Paul Ziemiak prohlásil, že pro stranu dosluhující kancléřky Angely Merkelové to nebyl dobrý den.

„Dnešek pro CDU neskončil dobrým volebním večerem,“ řekl Ziemiak. Podobně se vyjádřil i konzervativní předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble v rozhovoru s televizí ARD. Řekl také, že výsledek se dal očekávat, neboť CDU čelila populárním zemským premiérům. V Bádensku-Württembersku je premiérem Winfried Kretschmann z ekologické strany a v Porýní-Falci sociální demokratka Malu Dreyerová.

Velký význam pro volební neúspěch ale Schäuble nechce přikládat aféře trojice konzervativních poslanců, která se týká vydělávání na státních nákupech respirátorů a lobbování ve prospěch Ázerbájdžánu. „Nemyslím si, že to mělo na volby rozhodující dopad,“ řekl. Opačný názor má ale saský premiér Michael Kretschmer (CDU). „Že to lidi naštvalo a že se to odráží i na volebním výsledku, je více než jasné,“ prohlásil.

Radost neskrývají sociální demokraté, kteří s náskokem osmi procentních bodů na druhou CDU zůstávají nejsilnější stranou v Porýní-Falci. Zemský předseda sociálních demokratů v této spolkové zemi Roger Lewentz považuje volby za velký úspěch. „Dosáhli jsme více, než byl náš cíl. Je to senzace,“ řekl. Úspěch SPD vysvětluje tím, že zemská sociálnědemokratická premiérka Malu Dreyerová patří k nejoblíbenějším politikům a že strana šla do klání s těmi správnými tématy.

Generální tajemník SPD Lars Klingbeil označil Dreyerovou za jasného vítěze dnešního večera. „K vládě v této zemi nejsou konzervativci potřební,“ řekl s odkazem na CDU. Vicekancléř a kancléřský kandidát sociální demokracie Olaf Scholz prohlásil, že vítězství v Porýní-Falci je čirým úspěchem Dreyerové.

Spokojená je také spolupředsedkyně Zelených Annalena Baerbocková. Ekologická strana zůstává v Bádensku-Württembersku nejvýraznější silou a v Porýní-Falci volební zisk oproti výsledku z roku 2016 takřka zdvojnásobila. Tehdy Zelení v Porýní-Falci získali 5,3 procenta hlasů, nyní jim odhad televize ZDF slibuje 9,5 procenta.

Robert Habeck, který Zelené vede spolu s Baerbockovou, hovořil o hvězdném začátku letošního supervolebního roku. Německo totiž v září čekají parlamentní volby, ve kterých se čtyřnásobná kancléřka Merkelová již o další funkční období neuchází. Zelení jsou podle průzkumů po CDU druhou nejsilnější stranou v Německu, což jim podle analytiků dává naději na kancléřský úřad. Ekologická strana by se totiž mohla spojit s liberály (FDP) a sociálními demokraty, což by pro konzervativce znamenal odchod do opozice.

V nedělních zemských volbách v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci neuspěla Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové. V Bádensku-Württembersku podle televize ARD s 31 procenty vyhráli Zelení a CDU skončila druhá s 23 procenty hlasů.

V sousedním Porýní-Falci podle televize ZDF vyhráli sociální demokraté (SPD) s 33,5 procentem hlasů, zatímco CDU obdržela 25,5 procenta a skončila druhá. Pokud se odhady potvrdí, bude výsledek z Porýní-Falce nečekaně drtivým vítězstvím SPD. Průzkumy v této západoněmecké zemi předpovídaly vyrovnaný souboj CDU s mírně favorizovanými sociálními demokraty.

Za přísných hygienických podmínek začaly v neděli ráno volby do regionálních sněmů v německých spolkových zemích Bádensko-Württembersko a Porýní-Falc. Jejich výsledek bude nejen zkouškou sil před zářijovými parlamentními volbami v Německu, ale může také naznačit osud vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) končící kancléřky Angely Merkelové. Strana, která je největší politickou silou v Německu, může s odchodem Merkelové skončit v opozici.

Odchod do opozice CDU hrozí v Bádensku-Württembersku, kde je nyní v koalici se Zelenými slabší vládní stranou. Zelení, kteří v této jihoněmecké spolkové zemi dnes čekají velké vítězství s asi 32 procenty, totiž do budoucí zemské vlády mohou přizvat sociální demokraty SPD a liberály FDP. Komentátoři nevylučují, že touto cestou by se mohlo vydat po zářijových volbách celé Německo.

V takovémto složení, ale pod taktovkou sociálních demokratů, vládne koalice v sousedním Porýní-Falci. A pokračovat by zde mohla i po volbách, ve kterých o první místo soupeří SPD a CDU. Výsledek bude podle průzkumů těsný.

Volební místnosti se dnes otevřely v 08.00 a hlasovat bude možné až do 18.00, ihned poté jsou očekávány první odhady. První výsledky zde byly při volbách před pěti lety známy okolo 22.30, letos by to ale mohlo být později kvůli očekávanému velkému podílu korespondenčních hlasů. Tuto formu výběru kandidáta si kvůli pandemii nemoci COVID-19 očividně vybralo nejvíce voličů v historii.

V Porýní-Falci, kde může volit 3,1 milionu lidí, požádalo podle šéfa volební komise Marcela Hürtera o možnost hlasovat korespondenčně zhruba 44 procent oprávněných voličů. „Pokud vycházíme ze 70procentní volební účasti, činil by podíl korespondenčních hlasů 63 procent,“ řekl Hürter magazínu Der Spiegel. V roce 2016 byl při účasti 70,4 procenta podíl korespondenčních hlasů 30,6 procenta.

Z Bádenska-Württemberska, kde může hlasovat 7,7 milionu lidí, aktuální data nejsou dostupná, neboť volební systém je v této zemi decentralizovanější. V roce 2016 zde poštou odevzdalo hlas 21 procent hlasujících, tedy každý pátý volič, před 25 lety to byl každý desátý, uvádí televize SWR. Letošek bude ale zcela jistě rekordní. Například volební okrsek Heidelberg v sobotu sdělil, že o poštovní hlasování požádalo 40 procent oprávněných voličů, což je více než dvojnásobek oproti roku 2016.

V obou zemích voliči o možnost hlasovat korespondenčně mohli požádat do pátku do 18:00, pokud ale lidé náhle onemocní, nebo je jim nařízena povinná karanténa, mohou o poštovní hlas žádat do dnešních 15:00.

Podle politologů z korespondenčního hlasování budou těžit především Zelení a CDU, kteří mají disciplinovanou voličskou základnu. Naopak pro Alternativu pro Německo (AfD), která je označována za populistickou až krajně pravicovou, je takové hlasování nevýhodné. AfD si je toho zřejmě vědoma, protože již po prezidentských volbách v USA loni v listopadu zpochybnila bezpečnost takového hlasování.

Šéf frakce AfD v sasko-anhaltském zemském sněmu Robert Farle dokonce v prosinci prohlásil, že karanténní opatření jsou jen záminkou jak zavést korespondenční volbu, díky které bude možné v Německu provádět rozsáhlé volební podvody.

Vedle korespondenčního hlasování je možné volit i tradičně, tedy vložením lístku do urny ve volebních místnostech. Kvůli pandemii ale voliči musí dodržovat přísná hygienická opatření. Do hlasovací místnosti je možný vstup jen se zdravotnickou rouškou, případně s respirátorem třídy FFP2 a vyšší. Povinná je také dezinfekce rukou a dodržování vzájemného odstupu. Voliči zároveň dostali doporučení, aby si pro vyznačení svého hlasu z preventivních důvodů přinesli vlastní tužky.

Proti antikoronavirovým opatřením v sobotu demonstrovaly tisíce lidí po celém Německu. Protesty se neobešly nez násilností. Například v Drážďanech bylo při demonstracích zraněno 12 policistů, ve Stuttgartu zase protestující napadli pracovníky médií.

Autor: ČTK, luk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video