Belgický král oznámil abdikaci, na trůn nastoupí korunní princ Philippe | E15.cz

Belgický král oznámil abdikaci, na trůn nastoupí korunní princ Philippe

Belgický král Albert II. oznámil, že 21. července předá trůn svému synovi
Belgický král Albert II. oznámil, že 21. července předá trůn svému synovi
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Belgický král Albert II. oznámil, že 21. července odstoupí a trůn přenechá svému nejstaršímu synovi, korunnímu princi Philippovi. Řekl, že v jeho věku 79let už nemůže povinnosti panovníka vykonávat podle svých představ. Korunním princem je 53letý Philippe.

Král oznámil svou abdikaci v projevu, který přenášel rozhlas a televize. „Považuji za čest a požehnání, že jsem velkou část života mohl sloužit této zemi a jejím obyvatelům,“ řekl Albert II.

Belgický král nemá žádnou výkonnou moc a jeho formální úloha je především ceremoniální. Hlava státu ale působí jako tmelící prvek mezi dvěma belgickými národy, Vlámy a Valony. V posledních letech přitom dochází k přenosu řady pravomocí na lokální vlády.

Albert končí po 20 letech panování. Spekulace o jeho odstoupení se Belgií šířily delší dobu. Veřejnost a média soudily, že už byl úřadem unaven.

Na trůn Albert II. nastoupil po svém bezdětném bratrovi Baudouinovi v roce 1993. Brzy se musel přiznat k nemanželské dceři a krizí prošlo také jeho manželství s královnou Paolou. Zároveň však Albert II. po létech upjaté formálnosti vnesl do života královské rodiny jistou lehkost a osobní kouzlo.

V dubnu abdikovala po 33 letech také královna sousedního Nizozemska Beatrix a trůn přenechala svému nejstaršímu synovi Willemu-Alexanderovi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.