Bolivijská vláda se dohodla s příznivci exprezidenta Moralese | E15.cz

Bolivijská vláda se dohodla s příznivci exprezidenta Moralese, z měst mizejí barikády

ČTK

Měsíc po vypuknutí nepokojů v Bolívii, které si vyžádaly přes 30 obětí, podepsala v pondělí prozatímní vláda a zástupci odborů a domorodých obyvatel dohodu o usmíření. S výjimkou jednoho regionu už byly také v zemi odstraněny blokády, jimiž se příznivci exprezidenta Eva Moralese dožadovali jeho návratu z Mexika. Tam první indiánský prezident Bolívie utekl před dvěma týdny pod tlakem demonstrací a poté, co ho vedení armády a policie vyzvalo k demisi.

Podpis dohody o usmíření přinesl podle serveru Infobae nevídané záběry. Na nich si ruce podává prozatímní ministr vnitra Arturo Murillo, který minulý týden obvinil Moralese ze vzpoury a zločinů proti lidskosti, a Segundina Floresová, která vede odbory domorodých žen „bartolinas“. Tato největší ženská odborová organizace v zemi stála za Moralesem po celou dobu jeho téměř 14 let trvající vlády. Dohodu podepsal také šéf hlavního odborového svazu Juan Carlos Huarachi, též dlouholetý Moralesův příznivec.

Střety příznivců a odpůrců šedesátiletého Moralese vypukly po volbách z 20. října, v nichž podle nejvyššího volebního soudu získal už v prvním kole Morales svůj čtvrtý mandát. Výsledky zpochybnila opozice i mise Organizace amerických států (OAS).

Morales se stal obětí vlastního úspěchu, odpor vůči němu rostl deset let, říká český ambasador v Bolívii

Po rezignacích prezidenta, viceprezidenta i šéfů obou komor se s potvrzením ústavního soudu stala dočasnou hlavou země z pozice místopředsedkyně Senátu Jeanine Áňezová.

Už o víkendu přijal bolivijský parlament, v němž má většinu Moralesovo Hnutí za socialismus (MAS), zákon o nových prezidentských a parlamentních volbách. Ten znemožňuje Moralesovu případnou kandidaturu a stanoví, že do 20 dnů od jeho nedělního vyhlášení budou zvoleni noví členové regionálních volebních institucí a nejvyššího volebního soudu. Ten pak vyhlásí volby, jež by se měly konat do 120 dnů. Deník El Deber napsal, že volby by mohly být buď v neděli 12. dubna, či o týden později.

OBRAZEM: Nepokoje v Bolívii

Dohoda o usmíření, podepsaná v pondělí, předpokládá mimo jiné stažení vojáků z ulic, kam byli povoláni kvůli protestům. Výjimkou je ochrana státních zařízení, například rafinérie, jejíž blokádou příznivci Moralese v minulých dnech způsobili nedostatek pohonných hmot a kolaps veřejných služeb i zásobování v La Pazu. Dohoda rovněž slibuje propuštění osob zadržených při protestech, jejichž případy bude ode dneška přezkoumávat společná komise zástupců vlády a odborových lídrů.

Stopka pro Moralese. Bolivijský parlament odhlasoval uspořádání nových prezidentských voleb

Jediné místo, kde trvají blokády, je region Cochabamba, kde pěstitelé koky nadále požadují odstoupení prezidentky Áňezové. Ta se podle nich dostala k moci státním převratem, což prohlašuje i Morales.

Áňezová v pondělí potvrdila, že pokračuje trestní stíhání exprezidenta kvůli obvinění ze vzpoury a terorismu. Jako důkaz v něm figuruje audionahrávka, na níž Morales z Mexika povzbuzuje své příznivce k blokádám měst v Bolívii s cílem svrhnout prozatímní vládu a vrátit se k moci.

Bolivijský exprezident Morales po složení mandátu uprchl ze země, přijal azyl v Mexiku

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!