Bolivijská vláda se dohodla s příznivci exprezidenta Moralese | E15.cz

Bolivijská vláda se dohodla s příznivci exprezidenta Moralese, z měst mizejí barikády

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Měsíc po vypuknutí nepokojů v Bolívii, které si vyžádaly přes 30 obětí, podepsala v pondělí prozatímní vláda a zástupci odborů a domorodých obyvatel dohodu o usmíření. S výjimkou jednoho regionu už byly také v zemi odstraněny blokády, jimiž se příznivci exprezidenta Eva Moralese dožadovali jeho návratu z Mexika. Tam první indiánský prezident Bolívie utekl před dvěma týdny pod tlakem demonstrací a poté, co ho vedení armády a policie vyzvalo k demisi.

Podpis dohody o usmíření přinesl podle serveru Infobae nevídané záběry. Na nich si ruce podává prozatímní ministr vnitra Arturo Murillo, který minulý týden obvinil Moralese ze vzpoury a zločinů proti lidskosti, a Segundina Floresová, která vede odbory domorodých žen „bartolinas“. Tato největší ženská odborová organizace v zemi stála za Moralesem po celou dobu jeho téměř 14 let trvající vlády. Dohodu podepsal také šéf hlavního odborového svazu Juan Carlos Huarachi, též dlouholetý Moralesův příznivec.

Střety příznivců a odpůrců šedesátiletého Moralese vypukly po volbách z 20. října, v nichž podle nejvyššího volebního soudu získal už v prvním kole Morales svůj čtvrtý mandát. Výsledky zpochybnila opozice i mise Organizace amerických států (OAS).

Po rezignacích prezidenta, viceprezidenta i šéfů obou komor se s potvrzením ústavního soudu stala dočasnou hlavou země z pozice místopředsedkyně Senátu Jeanine Áňezová.

Už o víkendu přijal bolivijský parlament, v němž má většinu Moralesovo Hnutí za socialismus (MAS), zákon o nových prezidentských a parlamentních volbách. Ten znemožňuje Moralesovu případnou kandidaturu a stanoví, že do 20 dnů od jeho nedělního vyhlášení budou zvoleni noví členové regionálních volebních institucí a nejvyššího volebního soudu. Ten pak vyhlásí volby, jež by se měly konat do 120 dnů. Deník El Deber napsal, že volby by mohly být buď v neděli 12. dubna, či o týden později.

OBRAZEM: Nepokoje v Bolívii

Dohoda o usmíření, podepsaná v pondělí, předpokládá mimo jiné stažení vojáků z ulic, kam byli povoláni kvůli protestům. Výjimkou je ochrana státních zařízení, například rafinérie, jejíž blokádou příznivci Moralese v minulých dnech způsobili nedostatek pohonných hmot a kolaps veřejných služeb i zásobování v La Pazu. Dohoda rovněž slibuje propuštění osob zadržených při protestech, jejichž případy bude ode dneška přezkoumávat společná komise zástupců vlády a odborových lídrů.

Jediné místo, kde trvají blokády, je region Cochabamba, kde pěstitelé koky nadále požadují odstoupení prezidentky Áňezové. Ta se podle nich dostala k moci státním převratem, což prohlašuje i Morales.

Áňezová v pondělí potvrdila, že pokračuje trestní stíhání exprezidenta kvůli obvinění ze vzpoury a terorismu. Jako důkaz v něm figuruje audionahrávka, na níž Morales z Mexika povzbuzuje své příznivce k blokádám měst v Bolívii s cílem svrhnout prozatímní vládu a vrátit se k moci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video