Brexit by neměl ohrozit finanční stabilitu eurozóny, tvrdí ECB | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Brexit by neměl ohrozit finanční stabilitu eurozóny, tvrdí ECB

ČTK

Odchod Británie z Evropské unie by neměl představovat výraznější riziko pro finanční stabilitu eurozóny. Uvedla to dnes Evropská centrální banka (ECB) ve své pololetní zprávě o finanční stabilitě.

Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier by chtěl rozhovory o odchodu Británie zahájit příští měsíc. "Z hlediska dlouhodobějších dopadů brexitu je předčasné spekulovat o výsledku jednání mezi představiteli EU a Británie. Je však pravděpodobné, že důsledky pro ekonomiku a finanční stabilitu eurozóny budou omezené," tvrdí ECB.

Banky a další finanční instituce by se nicméně podle ECB měly na brexit včas připravit. "Rozhodnutí Spojeného království opustit Evropskou unii přispívá k přetrvávající politické nejistotě, nemělo by však mít výraznější důsledky pro finanční stabilitu, zejména, pokud budou učiněny adekvátní přípravy," uvedla ECB.

Brexit startuje. O odchodu Británie se začne jednat po 19. červnu

Banka v dnešní zprávě rovněž upozornila, že nálada na finančních trzích se v poslední době zlepšila. Poukázala však na přetrvávající riziko výkyvů na dluhopisovém trhu. "Prostor pro růst výnosů u dluhopisů by mohl obnovit obavy ohledně udržitelnosti dluhů," uvedla ECB.

Vyhlídky na udržitelnost státních dluhů v eurozóně nyní podle ECB podporuje pokračující hospodářské oživení. Delší období politické nejistoty by nicméně mohlo růst ekonomiky poškodit, což by mohlo vyústit ve zvýšení nákladů na půjčky, varuje banka.

Oživení ekonomik v eurozóně je stále pevnější, rizika slabší, míní prezident ECB

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!