Brexit v praxi: Německo přestane vydávat své občany do Británie | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Brexit v praxi: Německo přestane vydávat své občany do Británie

ČTK

Německo varovalo, že okamžitě po brexitu zastaví vydávání svých občanů do Británie, a to i když odejde z Evropské unie na základě dohody. Oznámil to deník Financial Times (FT) s odvoláním na formální sdělení předložené minulý týden Německem Evropské komisi.

V citovaném sdělení Berlín uvádí obavy ohledně problémů, jimž budou Británie a EU po brexitu čelit při udržování vzájemné bezpečnostní spolupráce na současné úrovni.

Německá ústava umožňuje vydat německého občana jen do další země Evropské unie na základě evropského zatýkacího rozkazu nebo k mezinárodnímu soudu. Británie požádala o vydání prostřednictvím evropského zatykače od roku 2010 ve zhruba 1800 případech. Zpravidla šlo o přečiny typu sexuálního násilí na dětech, praní špinavých peněz, podvody nebo pašování drog.

Kvůli Německu hrozí energetická katastrofa, v Česku jí výrazně pocítíme, říká ekonom Křeček

Norsko, které je s unií provázané mnohem více, než by si přála provázat Londýn s Bruselem britská premiérka Theresa Mayová, jednalo o obdobě evropského zatýkacího rozkazu s unií více než deset let. A ujednání dosud nevstoupilo v platnost, připomíná list. Oslo je přitom součástí schengenského prostoru a v Norsku platí právo Evropské unie.

Británie má unii opustit 29. března. I přes opakovaná vyjednávání se zatím nepodařilo najít způsob vystoupení, s nímž by byl spokojen jak Londýn, tak Brusel.

Tvrdý brexit nejvíce odnesou Němci
Němci zdražují mýtné. Kamiony na elektřinu ale po dálnicích pojedou zadarmo

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!