Británie výrazně zvýšila minimální mzdu, práce má být výhodnější než dávky | E15.cz

Británie výrazně zvýšila minimální mzdu, práce má být výhodnější než dávky

Londýn, ilustrační foto
Londýn, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Británii vstoupilo v platnost zvýšení minimální hodinové mzdy o 7,5 procenta na 7,20 libry (244 korun), výdělek díky tomu stoupne víc než milionu zaměstnanců. Plán radikálního zvyšování minimální mzdy, který loni představil ministr financí George Osborne, ale vyvolává obavy ze zániku pracovních míst a stává se součástí vypjaté diskuze o možném odchodu Británie z Evropské unie. Dosavadní minimální mzda činila 6,70 libry.

Osborne chce výrazným zvyšováním minimální mzdy podpořit produktivitu a zajistit, aby bylo chození do práce výhodnější než pobírání sociálních dávek. Do roku 2020 by se měla minimální hodinová mzda vyšplhat na nejméně devět liber (305 korun), což představuje nárůst o dalších 25 procent.

Podniky působící v odvětvích tradičně využívajících levnou pracovní sílu, například v pohostinství a maloobchodě, nicméně varují, že růst minimální mzdy může vést ke snižování počtu zaměstnanců. Britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) odhaduje, že v důsledku vyšší minimální mzdy zanikne asi 60 tisíc pracovních míst.

Ministr kultury John Whittingdale, který dlouhodobě zaujímá euroskeptický postoj, navíc upozorňuje, že vyšší minimální mzda bude působit jako magnet na migranty, pokud Británie nevystoupí z Evropské unie a nezíská zpět kontrolu nad svými hranicemi. Britové o svém setrvání v Evropské unii rozhodnou v referendu, které se bude konat 23. června.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video