Britská vláda potvrdila návrh dohody o brexitu | e15.cz

Britská vláda potvrdila návrh dohody o brexitu, Evropská unie hlásí průlom

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská vláda podpořila návrh dohody o brexitu, o které Londýn s Evropskou unií intenzivně vyjednával od června 2017. Dokument, který na 585 stranách určuje pravidla odchodu Británie z EU, vzápětí zveřejnila Evropská komise. Její hlavní brexitový vyjednavač Michel Barnier označil připravený návrh za průlom v dosavadních jednáních. Dokument nyní potřebuje politický souhlas na obou stranách: předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker již navrhl, aby předseda Evropské rady Donald Tusk svolal mimořádný summit EU; v Londýně bude o navržené dohodě jednat britský parlament.
 

Britský kabinet dnes o předloženém dokumentu dojednaném premiérkou Theresou Mayovou jednal téměř pět hodin. Ministerská předsedkyně poté oznámila, že získala podporu svých ministrů pro dohodu, která je podle ní „tou nejlepší možnou“ a jejíž přijetí je v "národním zájmu. V krátkém projevu dala premiérka najevo, že existovaly jen dvě alternativy: „Volba byla mezi touto dohodou, která nám umožní získat zpět kontrolu a vybudovat lepší budoucnost pro naši zemi, a tím, abychom se vrátili na začátek s další nejednotou, další nejistotou a nesplněním slibu referenda (o brexitu).“

Před začátkem zasedání vlády média upozorňovala, že Mayová bude čelit tvrdému odporu některých ministrů, což se potvrdilo. Podle stanice Sky News se proti připravené dohodě postavilo až deset členů kabinetu.

Na rozhodnutí britské vlády celé odpoledne netrpělivě čekali v Bruselu, kde mimo jiné jednali velvyslanci 27 zbývajících zemí EU. Po rozhodnutí britského kabinetu vystoupil hlavní unijní vyjednavač Barnier, který návrh dohody označil za mezník v dosavadních jednáních. Upozornil však, že cesta ke konečnému vystoupení Británie z unie ještě může být dlouhá a obtížná.

Koordinátor Evropského parlamentu pro brexit Guy Verhofstadt uvedl, že přijetí předjednané dohody britskou vládou umožní, aby Británie EU opustila a zároveň si s blokem udržela úzké vazby.

Předseda Evropské komise Juncker už zaslal předsedovi Evropské rady Tuskovi dopis, ve kterém píše, že nastal „rozhodující pokrok“, a doporučuje svolání mimořádného summitu EU. Na něm by premiéři a prezidenti zemí evropské sedmadvacítky připravenou dohodu schválili. Summit by se podle dřívějších informací mohl konat 25. listopadu.

Dohoda, jejíž dokončení bylo ohlášeno v úterý, se týká především práv občanů EU v Británii a Britů v jiných zemích EU, vyrovnání britských finančních závazků a přechodného období po odchodu Spojeného království z bloku v březnu 2019. Jednání nejvíce komplikovala otázka režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem a takzvaná pojistka, která má zabránit vzniku hranice mezi Irskem a Severním Irskem.

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes varoval, že odchod Británie z Evropské unie bez dosažení přechodné obchodní dohody by tuto zemi ve srovnání se setrváním v EU připravil o zhruba šest procent hrubého domácího produktu (HDP), tedy přibližně o čtyřletý hospodářský růst. Přechodná obchodní dohoda by hospodářskou újmu způsobenou Británii brexitem snížila zhruba na polovinu.

Euro a britská libra dnes mírně posilovaly vůči americkému dolaru, a to zejména s ohledem na naději, že britská vláda návrh dohody o podobě brexitu potvrdí.

Text připravené brexitové dohody byl dnes zveřejněn 135 dnů před odchodem Británie z evropského bloku, ke kterému dojde 29. března 2019. Vyjednavači k návrhu dokumentu dospěli po více než 19 měsících od zahájení dvouletého období určeného pro vyjednání podmínek odchodu některé členské země z Evropské unie. Britové se pro opuštění EU vyslovili v referendu 23. června 2016 a po více než devíti měsících - 29. března 2017 - Londýn oficiálně oznámil Bruselu záměr odejít z unie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery