Chorvatské volby vyhrála opozice, ukazují předběžné výsledky | E15.cz

Chorvatské volby vyhrála opozice, ukazují předběžné výsledky

Chorvatský opoziční lídr Tomislav Karamarko
Chorvatský opoziční lídr Tomislav Karamarko
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Volby v Chorvatsku dnes vyhrálo opoziční Chorvatské demokratické společenství (HDZ), ukazují předběžné výsledky státní volební komise. HDZ má mít 63 křesel ve 151členné sněmovně. Vládní Sociálnědemokratická strana (SDP) se bude muset podle všeho spokojit s 52 křesly.

Jde o výrazný posun oproti odhadům z průzkumu u volebních místností, který zveřejnila státní televize před několika hodinami a který naznačoval remízu obou těchto stran.

Na třetí příčce se 17 mandáty podle prvních výsledků po sečtení 14 procent odevzdaných hlasů skončilo uskupení Most, které by mohlo sehrát klíčovou roli při vytváření koaliční vlády. O zbývající mandáty se podělí další čtyři uskupení.

Uskupení, kterému se podaří vytvořit vládní koalici, se bude muset vypořádat s chřadnoucí ekonomikou a náporem uprchlíků, kteří přes balkánskou zemi míří do západní Evropy.

Chorvatsko je jednou z nejchudších zemí Evropské unie, státní dluh činí 90 procent ročního výkonu ekonomiky, míra nezaměstnanosti byla v září 16,2 procenta a mezi mladými dokonce 43,1 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video