Clintonová se pustila do Ruska. Tamní volby prý nebyly svobodné | E15.cz

Clintonová se pustila do Ruska. Tamní volby prý nebyly svobodné

Hillary Clintonová
Hillary Clintonová
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes zostřila svoji kritiku ruských parlamentních voleb, když prohlásila, že nebyly ani svobodné, ani spravedlivé. Již v pondělí přitom nad nedělním hlasováním, v němž opět zvítězila vládní strana Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina, vyjádřila "vážné znepokojení".

„Když úřady nevyšetřují ty, kdo útočí na lidi, protože užívají svých práv nebo informují o zneužití (moci), podlamují spravedlnost a narušují důvěru lidí ve své vlády. Jak jsme viděli na mnoha místech - a naposledy v parlamentních volbách v Rusku -, volby, které nejsou svobodné, ani spravedlivé, mají stejný dopad,“ řekla Clintonová v litevské metropoli Vilniusu, kde dnes začala dvoudenní schůzka ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Právě OBSE, která ruské volby monitorovala, upozornila na řadu nedostatků a porušení pravidel během hlasování. Volební kampaň podle organizace poznamenala omezená politická soutěž a nedostatečná poctivost. Sčítání hlasů pak prý provázela „četná procedurální narušení“ jako například očividná manipulace s lístky.

Některé ruské organizace upozorňují na „zájhadu“, jak Putinova strana mohla nakonec v Moskvě získat 46 procent hlasů, ačkoliv podle sociologických průzkumů u volebních místností měla podporu okolo 27 procent voličů. Rovněž podle protokolů z 36 volebních okrsků, které se ocitly v rukou novinářů, pro vládní stranu hlasovalo v průměru 23,4 procenta Moskvanů. Odlišnost oficiálních výsledků od poznatků pozorovatelů v 10 z 57 okrsků zaznamenalo i sdružení Golos, monitorující volby už více než deset let.

Dalším demonstracím v Moskvě má zabránit "Dzeržinského divize"

Moskva v pondělí poprvé po letech zažila velkou demonstraci proti vládnoucímu režimu. Podle policie asi 2 tisíce, podle organizátorů až 10 tisíc lidí protestovalo proti „nečestným a nespravedlivým“ volbám, ke kterým nebyly protirežimní strany připuštěny, a „falšování výsledků“.

Rusko, protesty Autor: CTK
Nespokojenost s vládou Jednotného Ruska mezi lidmi roste.

Po skončení povolené akce policie zabránila davu v pochodu ke Kremlu a zatkla na 300 demonstrantů, včetně několika opozičních předáků a populárního blogera Alexeje Navalného.

Do centra Moskvy teď míří posily z vojsk ministerstva vnitra. Cílem je podle úřadů „zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti občanů“. Přesun kolon jednotek následuje po žádosti moskevského policejního velitelství. Posily z dalších regionů prý nejsou zapotřebí, stačí příslušníci operativní jednotky, známé Moskvanům jako „Dzeržinského divize“. Felix Dzeržinskij byl zakladatelem komunistické tajné policie.

Rusko - protesty Autor: CTK
Policie v Moskvě zatkla asi 300 demonstrantů.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video