Dubaj nechce přijít o Expo, do konce roku plánuje naočkovat všechny dospělé | E15.cz

Dubaj chce přitáhnout miliony návštěvníků na Expo, sází na rychlou vakcinaci

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Spojené arabské emiráty (SAE), oblíbená turistická destinace a transportní uzel, jsou po Izraeli druhou nejúspěšnější zemí v očkování proti koronaviru. Vsadily na mix západních a východních vakcín a věří, že do konce roku tak bude proti nákaze chráněná celá jejich dospělá populace. Dubaj doufá, že díky tomu na podzim bude moci otevřít světovou výstavu Expo, která by mohla přitáhnout asi 25 milionů návštěvníků.

V desetimilionových emirátech už bylo na očkování použito přes čtyři miliony dávek vakcín, tedy v přepočtu 44 na sto obyvatel. Pro srovnání – Izrael rozdělil podle výpočtu The New York Times 61 dávek, Británie osmnáct, nejúspěšnější unijní země Malta sedm a Česko tři.

„Současnou strategií země je zpřístupnit lidem jakoukoli vakcínu, která projde klinickými testy,“ citoval o víkendu Bloomberg Amera Šarifa, jenž má v Dubaji boj s COVID-19 na starosti. V SAE se tak očkuje látkami od firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, čínského Sinopharmu a schválen byl i ruský Sputnik V.

Dubaj v žádném případě nechce přijít o loni odložené Expo. Jednu z největších očekávaných globálních akcí letošního roku připravovala dekádu a doufá, že jí přinese miliardy dolarů.

Aby nic nepodcenila, naočkovala už kupříkladu všechny pořadatele události. Kapacita na výstavišti by měla být omezena a u všech vstupů budou návštěvníky kontrolovat termokamery. Samozřejmostí budou povinné roušky a dezinfekce.

„Zdraví a bezpečnost každého na Expo 2020 včetně zaměstnanců, dodavatelů, účastníků a návštěvníků byly vždy prioritou našeho plánování a provozu,“ uvedl podle místních médií jeden z pořadatelů výstavy Mardžan Farajdún.

Vakcínová turistika

V uplynulých dnech se objevily také informace, že v zemi mohou za jistých podmínek dostat vakcínu i turisté, pro které je Dubaj jednou z mála možností, kam v současnosti vycestovat.

Exkluzivní londýnský klub nabízel zájezd do tohoto emirátu pro své členy starší 65 let, jehož součásti je očkování produkty od firem Pfizer či Sinopharm. Nad budoucností vakcinační turistiky se ale nyní vznáší otazník, jelikož SAE zpřísňují podmínky i pro své obyvatele. V příštích šesti týdnech se dostanou k látce pouze senioři a ohrožené skupiny.

K udržení bezpečnosti Expa a turistiky v zemi má pomoci také rychlé testování. Abú Zabí koncem ledna schválilo tři nové diagnostické testy včetně odběru ze slin. Turisté, kteří nyní přilétají do země, musejí mít s sebou osvědčení o negativním výsledku maximálně 72 hodin staré a na místě je pak čeká další testování.

Pro řadu lidí však Dubaj přesto představuje lákavou možnost, jak si psychicky odpočinout v období pandemie. „Přijíždějí sem většinou evropští turisté, kteří chtějí utéct z lockdownů a zažít trochu normálního života,“ prohlásil podle Reuters manažer plážového rezortu Nikki Beach Resort & Spa Dubai Hanna Azzi.

Více turistů, vyšší riziko pro emiráty

Snaha udržet turismus při životě si však vybírá svou daň. Od začátku ledna stoupl v emirátech v důsledku nájezdu cestovatelů na silvestrovské oslavy počet případů a v posledních dnech i úmrtí. Dubaj minulý týden oznámila, že na únor zavře všechny bary a omezí lidem další aktivity.

Na nepříznivý vývoj v SAE již zareagovaly jiné země. Kupříkladu Británie zastavila přímé lety, britští turisté ale přesto nyní používají k cestování Dublin. Dánsko tak učinilo dočasně kvůli pochybnostem o spolehlivosti testů, od neděle je však zákaz letů zrušený.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video