Egypt odvolal kvůli smrti krajanů velvyslance z Izraele | E15.cz

Egypt odvolal kvůli smrti krajanů velvyslance z Izraele

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vit Stepanek

ČTK

Egypt stáhne svého velvyslance z Izraele, dokud nebude vyšetřena smrt několika Egypťanů při čtvrtečním incidentu u egyptsko-izraelské hranice. Při incidentu zemřeli tři Egypťané - jeden voják a dva policisté - a sedm jejich kolegů bylo zraněno. Dva z nich zemřeli na následky zranění v pátek.

Skupina palestinských atentátníků při něm u Ejlatu zabila osm Izraelců. Podle Izraele útočníci přišli přes egyptský Sinajský poloostrov a pronikli přes hranici na území Izraele. Izraelci sedm členů komanda zabili, ale při pronásledování ostatních zemřelo i několik Egypťanů.

Egyptská vláda žádá od Izraele omluvu za výroky, podle nichž Egypt přestává účinně zvládat situaci na Sinajském poloostrově. Dle zatím neoficiální izraelské verze zřejmě Egypťany zabili atentátníci prchající zpět do Egypta. Jeden z nich prý odpálil své nálože v blízkosti skupiny egyptských vojáků.

Atentátníci zaútočili v několika vlnách na autobus a na dvě další vozidla. Podle Izraelců to byla skupina možná až 20 lidí. Přišli prý z pásma Gazy do Egypta a dostali se Sinajem na jih Izraele. Egypťané se proti obvinění brání. Podle Káhiry Izraelci vynášejí nezodpovědné a unáhlené výroky a snaží se svalit na Egypt vlastní laxnost při ostraze jižní hranice.

„Vláda se rozhodla stáhnout z Izraele velvyslance, dokud Izrael nepředloží výsledky svého vyšetřování a dokud se neomluví za unáhlené a politováníhodné výroky o Egyptě,“ stojí na oficiální internetové stránce egyptské vlády. Dále je tam oznámení, že vláda pověřila ministerstvo zahraničí předvolat izraelského velvyslance na protest proti střelbě na izraelské straně hranice směrem k hranici a proti zabití Egypťanů.

Vláda v Káhiře v pátek kvůli incidentu mimořádně jednala čtyři hodiny a večer se konala před izraelským velvyslanectvím v Káhiře demonstrace, na níž se pálila izraelská vlajka. Přišlo několik set lidí a dožadovali se vyhoštění izraelského velvyslance.

Egypt podepsal před 32 lety jako první arabský stát s Izraelem mírovou smlouvu. Svého velvyslance naposledy z Izraele stáhl před jedenácti lety na protest proti podle něj nepřiměřeným zásahům Izraelců vůči Palestincům.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.