Eurobondy jako řešení dluhové krize? Klíčový je souhlas Německa | E15.cz

Eurobondy jako řešení dluhové krize? Klíčový je souhlas Německa

Evropská unie
Evropská unie
• 
ZDROJ: ctk

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zavedení společných evropských dluhopisů by podle některých politiků starého kontinentu řešilo současnou dluhovou krizi v eurozóně lépe a levněji, než gigantické záchranné balíky. Klíčový pro takový krok je ale souhlas největší evropské ekonomiky – Německa. Tomu by se s eurobondy půjčky výrazně prodražily, což se části tamní politické reprezentace vůbec nelíbí. Rezolutní odpor vlády se ale postupně drolí, upozorňuje německý tisk.

Možnost vydávat společné evropské dluhopisy by pro silně zadlužené členy eurozóny jako Řecko, Portugalsko nebo Irsko znamenala, že by si mohly půjčovat za výhodnějších podmínek než v současnosti. Úroky těchto státních půjček by snižovala účast ekonomicky stabilních států jako právě Německa. Těm by se ale nové půjčky naopak prodražily.

Pro zavedení tohoto nástroje se už vyslovili evropský komisař pro měnové záležitosti Olli Rehn a předseda ministrů financí zemí eurozóny Jean-Claude Juncker. Naposledy o víkendu po něm volal šéf italské státní pokladny Giulio Tremonti, jehož země patří k dalším státům postiženým dluhovou krizí.

V Německu ale plán zatím spíše narážel, vládní představitelé se k němu stavěli kriticky. „Nebude žádné zespolečenšťování dluhů a žádná neomezená podpora,“ prohlásil v dnešním vydání magazínu Der Spiegel ministr financí Wolfgang Schäuble.

Německu by se prodražily půjčky ročně o bilion korun

Proti eurobondům je i ministr hospodářství a vicekancléř Philipp Rösler. „Eurobondy by nebyly dobré pro Německo ani pro Evropu,“ uvedl v rozhovoru pro server Welt Online. „Eurobondy povedou ke sjednocení úrokových sazeb v celé eurozóně, a podkopou tak stimuly ke stabilní rozpočtové a hospodářské politice členských států. Německo a tím němečtí daňoví poplatníci by museli platit vyšší úroky,“ zdůvodnil Rösler své odmítavé stanovisko.

Podle ekonoma Kaie Carstensena z institutu Ifo by eurobondy zvýšily úroky, za které si Německo půjčuje, o 2,3 procentního bodu. To by Berlín ročně stálo navíc až 47 miliard eur (1,14 bilionu korun). „Krátkodobě mohou eurobondy finanční trhy uklidnit, střednědobě ale přinesou Německu vyšší úroky,“ řekl Carstensen nedělníku Welt am Sonntag.

Eurobondy vyjdou levněji než záchranné balíky, tvrdí obhájci plánu

Část německých politiků ale poukazuje na to, že přes prodražení půjček by zavedení eurobondů bylo pro řešení dluhové krize levnějším řešením. Nutné je nastavit jasná a transparentní pravidla.

„Eurobondy jsou určitě výhodnější než gigantické záchranné balíky,“ uvedl například šéf opozičních Zelených Cem Özdemir, podle něhož by se měly půjčky prostřednictvím eurobondů realizovat jen do výše 60 procent HDP. Za ostatní by si jednotlivé státy odpovídaly samy.

S jejich zavedením souhlasí také předseda německých sociálních demokratů (SPD) Sigmar Gabriel. Země, které by eurobondy využívaly, by se ale podle něj musely podřídit přísné evropské kontrole a vzdát se části své suverenity v oblasti rozpočtové politiky.

Ve prospěch eurobondů se vyslovil i známý investor George Soros, podle něhož je pro další fungování eura důležité, aby státy eurozóny mohly refinancovat většinu svých dluhů za stejných podmínek. „Eurobondy budou pro německé voliče akceptovatelné, pokud budou založeny na jasných finančních pravidlech, které by muselo určit Německo,“ citoval Sorose Der Spiegel.

Příznivce už plán začíná nacházet i v německé vládě

Podle Welt am Sonntag se kloní na stranu eurobondů i stále více členů německé vlády, i když veřejně o tom hovořit nechtějí. Nedělníku to řekli nejmenovaní členové kabinetu, podle nichž tito ministři ale společné dluhopisy připouštějí až jako poslední možnost záchrany eurozóny před rozpadem.

Německý tisk také očekává, že o nutnosti zavedení eurobondů bude chtít v úterý německou kancléřku Angelu Merkelovou přesvědčit francouzský prezident Nicolas Sarkozy na jejich schůzce v Paříži.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.